| deadea23 a întrebat:

Pentru început, scuzaţi categoria ştiţi de ce am pus aici, am şi eu o întrebare dacă vă face placere să-mi răspundeţi. care este rolul diminutivului din versul "Şi ce fată frumuşică. are mama!"

Mulţumesc pentru atenţia acordată şi vă doresc un an nou fericit!

Răspuns Câştigător
| VecinaDeLa3 a răspuns:

Pai, pare deosebit( cel putin suna mai bine decat ce fata frumoasa are mama). Mie mi se pare ca confera gingasie si delicatete( si scuza-mi cacofonia). Ce "fata frumusica are mama" se potriveste in context, avand in vedere ca acea femeie vb de copilul sau, parca ar fi diminutivat ca sa fie pe masura fetitei.Asta e parerea mea. Sa ai un an fericit si bafta!

1 răspuns:
| Wecky a răspuns:

Temele astea sad