| robertrobert15 a întrebat:

Pentru o sarcina Ciclul menstrual este obligatoriu sa iti fi venit? Dau un ex: o fetita de 12 ani poate sa ramana insarcinata fara ciclu?

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu ai ciclu mentrual nu ai cum sa ramai insarcinata.

| thealchemist a răspuns:

Hmm, exact ce planuiesti tu sa faci cu o fetita de 12 ani?

| corbulalbrosu a răspuns:

DA,POATE RAMANE INSARCINATA. O fetita poate ramane insarcinata daca a intretinut o relatie sexuala exact in momentul primei ovulatii din viata ei, care se produce intotdeauna cu 2 saptamani inainte de menstruatie. In concluzie da, se poate intampla.

| AirănMeidăn a răspuns:

nici nu vreau sa stiu de ce pui intrebarea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e alta, de ce face o fetita de 12 ani sex?

| KMaddieK a răspuns:

Din moment ce acea fata nu are inca ciclu, nu poate ramane, deoarece nu exista ovulatie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Dar te-ai intrebat vreodata din ce motiv se produce menstruatia? Intotdeauna prin menstruatie se elimina ovulul nefecundat si endometrul in care urma sa se implanteze respectivul ovul. Inaintea primei mentruatii se produce OBLIGATORIU si prima ovulatie, in caz contrar in lipsa acesteia nu se produce menstruatia. Deci raspunsul tau este 100% ERONAT

| KMaddieK a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai daca fata aia nu a avut niciodata ovulatie, nu are cum. Adica are cam 10 ani(atunci are si contactul), iar ei ii va veni ciclul prima data la varsta de 15, cum poate sa ramana gravida la acea varsta de 10 ani? :O

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Intrebarea se refera la posibilitatea ca o fata de 12 ani ( este specificat clar varsta sau nu stii sa citesti). Deci daca sexul se produce exact in perioada fertila dinaintea primei menstruatii (fetitei de 12 ani ii poate apare prima menstruatie) in uterul ei EXISTA UN OVUL VIABIL care poate fi fecundat in cazul in care fetita intretine un act sexual cu ejaculare intravaginala.Este nevoie doar de o minima logica pentru a intelege acest lucru.

| KMaddieK a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai tu nu vezi ca fata aia de 12 ani nu are ciclu, adica nu a avut niciodata?!

| KMaddieK a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce esti tu, Mama Omida? De unde stii ca ii va veni. Are si ea simptome, ce naiba. Intrebarea lui era asa" Daca o fata nu are ciclu poate ramane?", logic ca nu. Nu mai speria copilul cu chestiile astea, ca ii vine, ca exista ovul... oh go on

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Dar poate avea peste cateva zile?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Iti redau un fragment din raspunsul doamnei Dr.Bianca Ghizdavu medic ginecolog: ""Pentru ca menarha vine de obicei la varste mici cand fetele inca nu se gandesc sa aiba contact sexual cazurile de sarcini inaintea menstruatiei sunt rare. Dar daca o fata are ovulatie inaintea primei menstruatii si tocmai atunci are contact sexual este posibil sa ramana insarcinata. Faptul ca se intampla rar nu inseamna ca e imposibil"". Poti citi intregul material : http://www.clopotel.ro/......703-1.html

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Tu ai auzit sau ai studiat de materia numita LOGICA? Se pareca iti lipseste cu desavarsire logica deoarece in caz contrar nu mai intrebai de Mama Omida.laughing

| KMaddieK a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ha ha, ce amuzant esti, inteligentule. Razi singur de glumele tale.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Ma distreaza cat poti fi de "desteapta" si te si falesti cu asta.Ti-am trimis sa citesti cu ochii tai raspunsul unui medic ginecolog reputat d-na Bianca Ghizdavu. Oare si ea a consultat-o inainte de a da raspunsul pe Mama Omida? Tu ce crezi?

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru KMaddieK):

Te rog frumos sa te informezi tu mai bine. Nu cred ca are rost sa ii spui o minciuna acelui copil doar pentru a-l linistii. Este greseala lui/ei si trebuie sa si-o asume. Din pacate, acesta este adevarul: Poate ramane insarcinata.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Da, se poate, perioada fertila este inaintea sangerarii menstruale, deci, atunci cand a avut loc actul sexual neprotejat, desi nu avea acea sangerare, se poate ca fetita sa fi fost in perioada fertila. Sper ca aceasta sarcina sa nu existe, deoarece o astfel de experienta pentru o fata de 12 ani este traumatizanta si de multe ori fetitele in aceasta situatie aleg sa se sinucida. Apoi, la 12 ani nu este o varsta pentru a face sex.La 12 ani trebuie sa te bucuri de copilarie, pana la 16 /17/18 ani cand o fata si un baiat sunt pregatiti pentru asa ceva, nu este cazul sa se intample. Probabil ca tu ai facut sex cu iubita ta care are 12 ani si iti e teama sa nu fie gravida. Daca e asa, asteapta-te la o bataie sora cu mosrtea de la parintii tai cat si de la i fetei.Iar daca nu ramane gravida si merge la spital, pentru un control la un ginecolog si mama ei afla ca nu mai e virgina, iti dai seama ce pateste ea din cauza ta?! Bafta! happy

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Da, poate sa ramana insarcinata. Dar, dupa cum ai spus si tu la 12 ani este o fetita si fetitele nu trebuie sa faca sex. La 12 ani trebuie sa isi vada de copilarie.

| Io4 a răspuns:

Am auzit cazuri. Insa de ce sa ne punem problema asa? la 12 ani... ce e drept, in zilele noastre e posibil. Insa nu indicat. Ai toata viata inainte, ai timp pentru asa ceva, deci... este posibil in cazul in care faci sex neprotejat cu finalizare