| Tudor7445 a întrebat:

Pentru prietena mea întreb. Escapelle produce dureri asemănătoare durerilor menstruale?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii existenti in pastilele contraceptive (Escaplle, Postinor2 sau ellaOne) isi manifesta activitatea in 3 directii si anume :
1.) -- Activitatea OVARELOR este inhibata, si temporar oprita si din acest motiv ovarele NU mai dezvolta, NU maturizeaza si NU produc si NU se elibereaza OVULE VIABILE. astfel ca ovulatia se produce intarziat si exista posibilitatea ca ovulul sa nu fie viabil
2.) -- Consistenta mucusului cervical existent in vagin se modifica devenind din fertil infertil, incat in loc sa fie alunecos, si favorabil trecerii spermatozoizilor din vagin in uter, mucusul ramane vascos si gros, exact asa cum este acest mucus in mod normal in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual
3.) -- Este impiedicat procesul de implantare a ovulului fecundat prin nidatie in urma ingrosarii si intaririi mucoasei uterine adica a ENDOMETRULUI. Din acest motiv penetrarea membranei endometrului devine imposibila si nidatia si dezvoltarii ovulului fecundat oprita/blocata
Fiindca hormonii existenti in pastila Escapelle, actioneaza numai in aceasta directie, rezulta ca nu poate sa provoace durerile amintite

| Ale5184 a răspuns:

Nu ai niciun simptom daca nu este nimic de eliminat. Daca intr-adevar este, e posibil sa fie si cateva sangerari, anormale ( adica pete de sange mai schimbate la culoare si putine). Probabil si dureri asemanatoare celor de la memstruatie

| Anonim2136493 a răspuns:

Eu așa am pățit când am luat pastila (am luat-o in ziua ovulației). Prima zi nu am avut nimic, a doua am avut dureri asemănătoare cu cele menstruale și am sângerat puțin și după mi-a venit menstruația la timp. In următoarele 6 luni am avut ciclul dereglat (îmi venea cu 1-3 zile înainte sau după termen), dar s-a reglat inapoi. Va fi bine! Sănătate!

| Tudor7445 explică (pentru Anonim2136493):

Ai avut și stări de ameteala/greață?

| Anonim2136493 a răspuns (pentru Tudor7445):

Iubitul meu citise înainte prospectul și scria acolo de stări de greață și posibil vomă, așa că am luat și un anti-vomitiv odata cu pastila ca să îmi iau de o grijă. Dar da, sunt simptome normale pentru pastila de a doua zi.