| goochee a întrebat:

Peste cat timp e bine sa faci un test de sarcina daca impregnarea a avut loc in a 3-a zi de menstruatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Eectuarea testului de sarcina cu ajutorul caruia sa se stabileasca daca exista sau lipseste hormonul de sarcina hCG in urina, poate
fi facuta numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul contact sexual in urma caruia ar fi putut sa existe posibilitatea ca sperma sa ajunga in vagin. Astfel ca in privinta momentului indicat/optim in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie stiut faptul testul de sarcina : NU poate facut oricand, in orice moment al ciclului daca se doreste obtinerea unui rezultat valabil si corect. Fiindca multi cred/stiu sau considera ca testul de sarcina poate fi facut practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, ori in zilele imediat urmatoare adica dupa 7-10-12 zile, asa cum sustin si pretind majoritatea producatorilor MINCINOSI ca testerele lor sunt ultra-mega-hiper sensibile si ca urmare rezultatul obtinut va fi automat si valabil. Intradevat testul de sarcina poate fi facut incepand cu a 12-14 zi, DAR in acest caz rezultatul care poate fi ACCEPTAT si avut in vedere si luat in CONSIDERARE, va fi numai/doar rezultatul care a iesit ca are rezultatul POZITIV.
Orice alt rezultat obtinut dar care este NEGATIV, cu orice tester indiferent de marca sau producator, test care a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la data sexului sau a ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula este un rezultat cel mai probabil FALS. In cazul in care testul este facut dupa trecerea a 10 zile de la contactul sexual. Pe baza experientei s-a constatat ca dintre femeile SIGUR insarcinate, DOAR circa 1-2% vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV iarin cazul a restului de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa 100% FALS. Cu fiecare zi care trece, numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se va micsora, diminua progresiv si va creste din ce in ce mai mult cel POZITIV, pana in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si numai/doar 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur colloidal in liniuta de pozitivare) adica mai putin sensibile vor oferi/da mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu cele 2 rezultate obtinute. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoi. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina, se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ fiind facut eronat, cu mult timp inainte ca hormonul Hcg sa-si faca prezenta la analiza.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este nevoie de test de sarcina daca actul sexual a avut loc in perioada nefertila.

| Andreeush a răspuns:

La 21 de zile de la ultimul act sexual.