| wannex01 a întrebat:

Pff. Nici nu stiu cum sa incep. In 23 aprilie am avut un contact neprotejat, foarte scurt, am bagat de 2-3 ori si atat. (uscata am bagat-o, uscata am scos-o). In 24, luni, i-au venit rusii, marti s-a oprit, de miercuri si pana vineri a recuperat. In data de 8 mai s-a dus la doctor ca a avut niste dureri foarte intense de ovare si a avut o mica secretie vaginala, sau sangerare, foarte mica. Doctorul i-a spus ca a racit urat la ovare, s-a uitat la uter, tot normal, s-a uitat la ovare, foarte inflamate. I-a dat No-Spa pentru dureri, Augmentin - antibiotic pentru inflamatie, si Cervugid - ovule. Si-a urmat tratamentu, totul bine si frumos.

In 19 mai i-au venit din nou tatarii, a tinut-o de sambata pana vinerea, culoare, simptome, cantitate perfect normale.

Acum imi spune ca are un sentiment in ea ca este insarcinata, o dor sanii si are greturi dimineata (care o tin peste tot timpul zilei si care le avea si dinainte, nu doar de acum).

Am facut doua teste de sarcina la 4 lei, din acelea "Banda" si primul a iesit cu linia de control clara, rosie, si al doilea in jurul linii de test putina culoare din aceea rosiatica, insa linia de test perfect alba, se vede conturul. Am cumparat astazi un test de sarcina SureCheck care a fost facut la prima urina de dimineata, si linia de control a iesit rosie, si cea de test foarte foarte putin colorata.

Eu nu inteleg ce se intampla? Sarcina la doua saptamani se vede la ecograf? Daca nu se vede saculetul, nu se vad nici ceva schimbari pe acolo? O dilatare a uterului, ceva, nimic?

PS: Va cer parerea sincera, si oricat de duri si de critici ati fi, va rog sa-mi explicati frumos, poate am eu unele lipsuri si se gasesc greseli... biologice daca le pot spune asa, in textul care l-am scris mai mult. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| babyalexa a răspuns:

Hai sa iti zic ceva:1linie inseamna negativ clar, 1 colorata si alta mai stearsa inseamna sarcina.La eco nu se vede nimic la 2 saptamani, sarcina putand fi depistata doar in urina sau sange.Nu exista 1 linie colorata si alta mai stearsa, asa ni se pare tuturorsadSure ceck este destul de sigur si daca nu esti iti arata doar prima linie.Mergi cu ea din nou la control cand trec 4 saptamani si acolo se vede sigur.Din pacate eu cred sincer ca este sarcina, care din cauza varstei de gestatie mult prea mica nu s-a observat la ecograf.Imi cer scuze daca am fost prea categorica si mi-as dori sa imi raspunzi ca m-am inselat.Si treaba cu am bagat-o uscata am scos-o uscata este irelevanta(picatura de placere din varf contine spermatozoizzi). Multa bafta si data viitoare ai mai multa grija, prezervativul nu a omorat pe nimeni dar a scapat multa lume de stres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! mai,sincer nu cred ca este insarcinata,uite si eu am avut un caz cu nepoata iubitului meu, in vara anului trecut, avea durerile de sani specifice perioadei dinaintea menstruatiei, nu avea greturi-deloc, dar problema nu ii venea, de la contactul sexual pe care il avusese si pana in mom cand a intrat la banuieli trecuseera vreo 2 saptamani-km asa daca imi aduc aminte bine. Fata inainte sa se intample ''fapta'' avea problema cu o masea, si tin minte ca luase medicamente f multe, si uite iti zic si tie ce i-a zis ei medicul cand a constatat sarcina: ea a zis nu poate fii o intarziere din cauza medicamentelor? el a zis ca nu, ca din contra daca esti intr-o perioada in care fc un tratament nu e bine sa ai contact sexual pentru ca este f.riscant,ajuta la marirea sanselor de a ramane,si am ramas si eu uimita de raspuns...dar tu spui k iubita ta a avut deja dp contactul vostru sexual ciclu,asa ca din punctul meu de vedere nu cred ca este insarcinata. Fata de care ti-am pov a fost la ''filantropia'' a platit o suma infima, nu mai tin mnte cat, dar ce tin minte este ca au bagat-o in sala, i-au facut anestezia, doctorul era dintr-asta la inceput, crd k 25 de ani avea,si a lasat-o de i-a trecut toata anes,a zis ca a simtit totul, deci ar fi nasol pentru iubita ta sa fie, ca am inteles ca sunt niste dureri insuportabile, nu banii ar conta in cazul acesta, si mai gandeste-te ca dp un avort -doamne fereste prost facut, ar putea avea repercursiuni asupra ei.eu iti urez/va urez bafta si incurajeaz-o, si explica-i si tu ce afli de pe aici!

| myiau a răspuns:

Buna. durerile ar putea fi din cauza racelii. nu ar trebui logic sa fie posibil sa raman insarcinata. greturiile sunt si specifice menstruatiei cu durerile la fel. testele pot fi gresite din cauza hormonului eliminat in perioada menstruatiei sau a antibioticelor.e ceva tipic. sincer din tot ce ai scris imi pare imposibil. medicul ar fi realizat ceva schimbat, si nu i.ar fi dat antibiotice si medicamente. sunt mai precauti. a doua scurgere e din cauza racelii, daca ar fi insarcinata nu i, ar fi venit deloc. nu sunt experta in asa ceva, dar am ceva experienta. si nu cred ca e posibil. simptomele le.am avut si eu, fi calm, faceti pentru a fi siguri inca un test peste 2 saptamani de la actul sexual. sper sa.ti fiu de ajutor. nu e tocmai placuta situatia in care va aflati.

| wannex01 explică:

Am fost la doctor, nu are nimic, i-a trecut si raceala, nu se mai vede nimic la ecograf. Multumesc TPU pentru parerile impartasite.

| atotstiutorulserios a răspuns:

Fratie,am nu pot sa iti spun altceva decat:ai belito! pune mana si strange bani pentru un avort.