| deadman a întrebat:

Please help! Ma aflu intr-o situatie complicata! Plac de o fata (nu stiu daca si ea stie), dar in acelasi timp de ea ii mai place si altui baiat. Chestia e ca acest baiat este cel mai bun prieten al iubitului undei foarte bune prietene se-ale ei (acesta prietena a ei fiind si prietena mea), iar el o asteapta pe ea si pe prietena acesta comuna dupa ore sa le i-a de la scoala. Acesta prietena vrea sa o combine(sa zicem asa) cu acest baiat, dar ea spune ca nu simte nimic pentru el. Eu cam de o saptamana si ceva am pus ochii pe acesta fata si de atunci stau mai mult pe langa ea si incerc sa fiu foarte prietenos si chestii de genul acesta. Ideea e ca din cate cred eu si ea ma place putin pentru ca in timpul unei ore la scoala pe care am facut-o intr-un laborator(eu de obicei stau in spatele ei in clasa si in laborator stau mai la distanta de ea), ma uitam spre ea si dupa privirile noastre s-au intalnit si am stat asa cateva secunde, stau majoritatea timplului de la scoala cu ea, si in weekend am fost la o plimbare cu ea in parc, iar in statie in timp ce ateptam masina i-am pus mana dupa gat si nu m-a respins (iar aici ma intreab oare a observat sau simtit ca am facut asta?). Aceasta prietena comuna a intrebat-o si ea a cam ezitat sa ii zica, dar astazi a intrebat-o iar si din cate am auzit a zis nu, dar nu stu la ce s-a referit la mine sau la celalalt baiat. Chestia e ca nu stiu ce sa fac, sa ii spun ca o plac (dar imi este frica ca ma respinge), sa mai astept (dar imi este frica sa nu ma i-a ca un prietensi atat), chiar nu stiu ce sa fac. Ideei?

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pana cand te vei hotari. Atunci cand fata se va cupla cu altcineva, cu siguranta ca iti vei da seama unde ai gresit si pe viitor ai sa stii ce trebuie sa faci. Atunci cand o fata iti place trebuie sa o curtezi si, daca crezi ca fata raspunde pozitiv la intentiile tale, atunci invit-o la clasicul suc.