| Secretkkk a întrebat:

Plizz, va rog am nevoie urgenta! stiu ca era o programa care atunci cind apesi de exemplu pe b (roman) apare cel rus... ceva de genul asta ca la mine tastaura la comp este numai in engleza si trebuie sa scriu o lucrare la rusa! va rog frumos cine imi poate spune cum se numeste programa si de unde sa o descarc! va rog frumosss! scuze categoria!

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Este complicat rău. Trebuie să ai instalat ceva special instalat pentru limba rusă. Nu am avut de redactat nimic în rusă. dar nici nu mai știu rusa. Concret un al doilea HDD cu sistem de operare Windows pentru ruși + Office sau Open Office pentru ruși sau cu un linux pentru ruși și alea vin după ele cu Open Office pentru ruși. Încearcă să descarci de pe net Ubuntu Linux v11.04 sau v10 și vezi dacă are și variantă de instalare în limba rusă, și o instalezi pe un al doilea HDD. Ce știi tu este o prostie sigur. Dacă îți trebuie f repede să descarci Open Office cu variantă pentru ruși și să scrii cu el dacă Open Office singur poate schimba tastatura, dar nu cred. /// Trebuie sistem de operare pentru ruși și program de scriere pentru ruși, fie că este Word de la Office sau Writer de la Open Office. Dacă alții te învață cârpeli, te învață prost. Al doilea hard cu sistem de operare instalat pentru limba rusă, și softuri pentru limba rusă și selectezi la pornirea calculatorului, cu care hard pornești. Ar trebui să îți faci rost și de tastatură pentru limba rusă, dacă ai mult de scris în rusă. Un linux pentru limba rusă găsești pe Internet dacă cauți. Și Open Office pentru ruși tot pe internet ai să găsești. Succes!

1 răspuns:
| simf a răspuns:

Nu stiu daca am inteles exact ce vrei tu, dar presupun ca trebuie sa adaugi limba rusa in regional and language option (gasesti in control panel). in languages adaugi rusa.