| Andreea_Laura_1995_ZEqj a întrebat:

Poți fi însărcinată daca iti vine menstruația la fel ca înainte de a ti începe viața sexuala? Sau să nu ai niciun simtom?

3 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Nu, nu poti ramane insarcinata.
De regula, femeile insarcinate nu mai au ciclu, iar daca au e de o culoare diferita si cantitate mult mai scazuta.
Simptomele unei sarcini apar dupa cel putin 5 saptamani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui "fost" ciclu, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul in cazul formarii unei sarcini. In cazul in care menstruatia ta luna de luna este comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc. inseamna ca nu pot fi confundate si considerate ca fiind menstruatii false (ultimele 2-3), peste o sarcina ipotetica. Exista foarte multe femei care suporta dureri uneori atroce in prezilele si/sau in primele 1-2 zile ale menstruatiei. Tot asa sunt foarte multe femei scutite/lipsite de aceste semne premenstruale carora menstruatia li se porneste fara nicio avertizare.Ambele situatii sunt absolut normale. Multa sanatate.

| antoniaa33 a răspuns:

Nu,nu cred...si eu sunt insarcinata si nu mi-a mai venit menstruatia si simptomele de greata sunt nelipsite.Ma rog, nu la toate femeile se intampla la fel