| HG_Alexandra_2000 a întrebat:

Poți merge la ginecolog fără părinte la vârsta de 16 ani?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti merge de la 15 ani impliniti pentru consultatie ginecologica, test Papanicolaou, ecografie, teste de secretie. Vei avea nevoie de prezenta si de acordul scris parintilor doar daca ai nevoie de o interventie chirurgicala (inclusiv biopsie sau intrerupere de sarcina).

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, te va primi orice medic ginecolog pentru consultatie, fara sa fii insotita de parinti. Dar cu toate acestea este recomandat sa fii insotita de o prsoana care nu trebuie sa fie neaparat adulta. O consultatie simpla este in functie de renumele/reputatia medicului respectiv si tariful unei consultatii incepe cam de la 80 de lei iar cu ecografie abdominala minim120 lei, iar o ecografie transvaginala are pretul de minim 120-150 de lei. Sunt cabinete ginecologice care accepta trimitere de la medicul de familie, si in acest caz preturile pot fi mult mai mici, iar la cabinetul ginecologic din spital pe baza de programare, poti beneficia de servicii chiar gratuite. De asemenea trebuie sa stii ca in cazul in care esti insotita de parinti, conform Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III - Acordul pacientului informat) : In Articolul 650 este specificat clar ca : Medicul ginecolog poate sa-i comunice parintelui/tutorelui legal doar ceea ce a convenit cu tine si ai aprobat ce ii este permis sa declare, astfel ca avand in vedere problemele de confidentialitate, informarea parintilor privind si alte date constatate ar fi ilegala in absenta consimtamantului tau/al pacientei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, se poate consulta un medic ginecolog, la varsta de 16 ani, fara parinti.

| Alicezzz a răspuns:

Da poti merge dar in caz de un diagnostic, ori avort, ori alt gen de probleme ai nevoie de un tutore care sa discute cu medicul pentru ca tu esti minora. Dar pentru un control de rutina cu siguranta poti merge. Bafta

| SeXexpert69 a răspuns:

Dumnezeu te vede. Funda?