| NinaY a întrebat:

Poate ca nu sunt in masura sa imi dau cu parerea, deci intreb pe restul pentru nsite pareri.Credeti, ca la 15 ani, cineva ar putea stii ce e dragostea? Nu ma refer la asa zisele relatii adolescentine. Dragoste pura, adevarata... Ce credeti? folositor la toate, de asemenea fundita la cea mai "profunda" big grin

Răspuns Câştigător
| heise a răspuns:

Dragostea nu exista. Am incetat sa mai cred in ea. Dar hai sa iti fac pe plac cu un raspuns sincer, nu ca as mintii eu vreodata, eu? Doamne fereste! Dragostea e un sentiment ce multi isi dau seama cu adevarat de el de la o varsta mult mai inainta. Aici depinde de psihicul fiecaruia, modul de a privi anumite lucruri. Eu spun sa nu te grabesti. Sa stai si sa privesti relatia, presupun ca esti intru-na daca vorbesti despre dragoste, si sa vezi cum decurge. Uni baieti inca sunt imaturi de la asa o varsta si nu stiu cum sa aprecieze un lucru doar a lui. Acum orce adolescent vrea o relatie pentru ca crede ca asa crede ca poate sa fie ca altii sau poate pentru ca le trebuie o persoana de incredere, cu care sa isi impartaseasca minutele din viata. Eu te sfatuiesc sa iti asculti inima, sa privesti ce se afla dupa cortina vietii si atunci o sa afli singura raspunsul.
O seara buna!

13 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Stii ca daca o sa zic da primesc 10 perechi de nefolositor si stupid?
Da hai sa ma risc.
Depinde de gandirea pe care o ai, de anumite momente din viata ta, de modul in care vezi viata, daca o vezi printr-o prisma a inconstientei nu prea cred.
Depinde apoi de persoana de langa tine. Oare daca sa zicem ca o fata si un baiat sunt impreuna.Si pentru amandoi e prima data cand intalnesc pe cineva cu care sa se inteleaga, sa aiba sentimentul ca ar face orice unul pentru altul nu e dragoste?
Nu as vrea sa plictisesc pe-aici bagandu-ma in filosofie, dar dragostea luand-o separat este sentimentul acela frumos, de nedescris in cuvinte, care nu implica varsta, familie, potrivire, si altele.Ci doar faptul ca persoana aceea e cea mai speciala pentru tine, nu vezi lucrurile fara ea, printr-un mod care nu include orgoliu si egoism, o vrei numai pentru tine.
Realtiile adolescentine cum le zici tu, multe din ele sunt bazate pe dragoste.Altele sunt doar experiente, incercari. Fara prea multe sentimente.
Fiecare om iubeste 1 data in viata, macar.

| Ririru a răspuns:

Da. Eu cred ca se poate si o simt pe pielea mea.Insa nu pot sa spun ca acum sunt chiar foarte mandra de asta, pentru ca persoana iubita nu se afla langa mine.[despartire on the phone. Bun, chiar cred ca exista.
Am si exemplubatting eyelashes. In generala au inceput o relatie, care continua pana in prezent.[ma refer la oameni in toata firea, sunt casatoriti, au 2 copii maricei.]

| тecнιннιlα a răspuns:

Da. pentru ca iubesti o sg data cu adevarat. Si se poate intampla si aceasta varsta. au spus altii ca trebuie sa faci sacrificii. da cand iubesti (ca adolescent/a fiind) faci "n" compromisuri pentru varsta ta. Sunt multi care la varsta (de liceu) au cunoscut pers iubita cu care au ramas impreuna si si-au intemeiat o familie. Dragostea (parerea mea) e cam prima etapa. si dupa aia daca chiar este sa ti la acea pers nu mai esti doar indragostita de el, ci chiar il iubesti ti la acea pers, ai face multe lucruri si ai renunta si la mai multe pentru el. Parerea mea. happy.

| Anemona a răspuns:

Parerea mea este ca expresia '' dragostea nu are varsta'' nu se refera numai la faptul ca persoane de varste diferite se pot indragosti reciproc. ci si la faptul ca atunci cand iubesti cu intensitate iubesti pentru un anumit tip de varsta. fiecare varsta are un tip de iubire care poate fi trait la cote maxime. Da, cred ca la 15 ani cineva poate sti care este dragostea pura, adevarata, sa iubeasca din tot sufletul si sa sufere enorm din dragoste:* te pupic si sper ca te-am lamurit

| devilll a răspuns:

Eu am cunoscut-o si am tinut mult la ea dar ma intepat pana la urma

| soare a răspuns:

Dragostea pura adevarata fiecare om o gaseste la momentul sau nu exista o anumita varsta

| Dreamin a răspuns:

Paii cei de sus au expicat foarte bine.
Nu cred.In ea.Am probat pe propria piele.Doar daca e o relatie de lunga durata.
nAh. o sa se trezeasca fetele, may tarziu, "folosite" si atuncea nu o sa mai zica din prima saptama "te iubesc" ecc. "esti viata mea."
Inca nu sunt detul de mature.
Dar poate atunci intalnesc adevarat dragoste, majoritatea la varsta asta siau cunoscut sotiile/sotii sau partenerul acutual de cativa ani tongue
Cred ca deba pe la varsta de 15 ani incepem sa ne cunostem sentimeltele, dar depinde unii debea la 18 laughing depinde de persoana big grin

| lordsoper a răspuns:

Da s-ar putea, de ce sa nu se poata? daca stai si te gandesti mai bine...

| LoseYourself a răspuns:

Nu stiu ce as putea sati zic. eu inca am o varsta frageda si sincer cred ca deja am ajuns sa iubesc profund. prea profund. dar stiu ca accea persoana nu simte un lucru atat de intens pentru mine. DA. si al 15 ani poate exista aceasta dragost dar dragostea din tinerete e cea mai profunda si se schimba pe timp ce trec anii. la varsta de 15 ani cred ac poti iubi cu adevarat. eu sunt o fire mai sensibila ...de aceea ma indragostesc profund. cei din njurul meu nu vor intelege niciodata ceea ce simt. dragostea inseamna si suferinta... si daca suferi inseman ca iubesti.multi adolescenti considera dragoste=mers in cluburi. numai saruturi(nu zic ca aces lucru intr-o iubire profunda nu e permis), pipaitul no1.etc.de multe ori am inchid in mine. tot ce simt este un sentiment nemarginit.mai dezvalui o mica particica dinc e am pe suflet poeziilor pe care le compun.eu iubesc si perosanele carree imi fac rau.sincer. si eu iubesc o persoana. foarte mult si ea ma afce sa sufar aproape prin orice vorba pe acre o spune pestru caeset gen:'' eu afemeiatlaughing ce tare suntlaughingo plac pe aia. sunt cu ea ca nu am cu cine. radea lume ad emine ca nu sunt cu nimeni. dar eu mai iubesc si altele si am dau al ele+le pipai'' sincer. cam tie tiam dezvaluit toate secretele melebig grin pot sa zic ca prin aceste cuvinde miai devenit B.F.F.INTRE 12-13 ANI SI 24 ANI CRED AC DRAGOSTEA este cea mai profunda. ea este iubirea maicii domnului fata de pruncul sau:X te las cred ca deja team plictisit.am vrut sari fiu de ajutorwinking:*:*pup dulce:*:*

| FrumoazaDya a răspuns:

Daca iubesti pe cineva nu ar trebui sa intrebi oamenii ci sa-ti intrebi inima nu exista varsta ca sa iubesti eu cred ca poti sa iubesti la orice varsta! ai incredere in tine si in inima ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu nu cred ca stim ce e dragostea adevarata la varsta noastra. Drogstea inseamna sa faci sacrificii, sa iti asumi riscuri, sa ai incredere, dar iti ofera fericire! Probabil ca sunt cupluri adolescente care sunt indragostite. smug

Da eu una cred ca la varsta noastra suntem constiente ca nu ne vom marita cu prietenu de acum.

Dar e frumos sa simti ce e dragostea love struck.

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 16 ani si sunt cu iubitul meu de 2 ani. Ne iubim foarte mult. Facem multe lucruri impreuna, lucruri pe care nu le fac orice cuplu dinasta adolescentin gen: sa mergem sa ne plimbam intr-una in parc(mergem si noi dar mai rar), sa stam afara pe o banca sa ne batem recordu la sarutat sau chestii din astea. Nu, noi stam in casa, ne uitam la filme, zicem ca avem 'cinematograful nostru', vara si iarna mergem la munte, vara ne plimbam cu bicicletele, mergem cu prietenii la gratar etc.
Daca iesim undeva si unu are bani si celalalt nu prea are, nu conteaza. La noi nu se aplica vorba aia "Baiatu plateste'. Da` ce? Baiatu`i bancomat? Ne vedem aproape in fiecare zi. De obicei daca trece o zi fara sa ne vedem, trece o zi nu mai multe. Daca imi propun ceva sau isi propune el ceva, ne sustinem. Cel mai puternic, iubirea se simte in momentele grele. Atunci simti ca de jos de acolo, te ridici datorita lui.Asta inseamna iubire. Iubire inseamna atunci cand te vede sa innebuneasca, sa te pupe pana te albeste de pupaciuni, sa se multumeasca doar sa te tina in brate...

Si acum dupa 2 ani si 2 luni sunt cea mai implinita cu toate ca au mai fost si coborasuri.Life`s go on.

take care :*
micutzica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da... dar nu e si cazul tau