| 2002mihnea2002 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva cum te protejeaza prezervativul impotriva bolilor? deoarece el nu acopera chiar tot penisul si intra in vagin si o parte din penis care nu e acoperita

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Explicatia simpla e in felul asta.

pielea ta e in general o bariera foarte buna care nu lasa infectiile sa treaca, in schimb la nivelul penisului, varful si deschiderea uretrei sunt mai permeabile (lasa chestii sa treaca prin) asa ca prezervativul acopera partea care ar lasa virusul sa intre si intra in contact doar partea care nu lasa virusul sa intre in corp.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lorennn a răspuns:

Exista numeroase metode de prevenire a unei sarcini nedorite, mai mult sau mai putin eficiente, insa singura metoda in care partenerii pot evita aparitia unei sarcini, dar si contractarea unei infectii genitale o reprezinta prezervativul, cu o eficienta de 99, 9% impotriva conceptiei si cu o rata de protectie impotriva BTS-urilor de aproximativ 95%.

De asemenea, riscul aparitiei unei boli cu transmitere sexuala este mai mare in cazul persoanelor cu o viata sexuala activa si cu multipli parteneri sexuali. Nu in ultimul rand, incidenta BTS-urilor este mai mare in randul persoanelor cu varsta cuprinsa intre 13 si 30 de ani.