| anonim_4396 a întrebat:

Pot rămâne însărcinată daca am avut relatii intime azi iar acum 2 zile mi s-a terminat menstruatia? Adica abia mi s-a terminat ciclul

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineintelesc ca exista posibilitatea reala de a putea sa ramai insarcinata in cazul in care :
a.) -- A ajuns sperma autentica in vagin
b.) -- Daca ciclul menstrual este de obicei foarte neregulat
c.) -- Daca s-a intamplat ca deseori sa existe cicluri menstruale foarte scurte de 21, 22 sau 23 de zile.
Daca actul sexual este intretinut in zilele de menstruatie, sau in zilele imediat urmatoare dupa ce s-a terminat sangerarea, in astfel de cazuri poate sa exista si posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin si asta sa se intample chiar daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau in una din zilele situate imediat de dupa ziua de terminare a sangerarii menstruale. Insa trebuie mentionat ca aceasta posibilitate poate sa existe numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui act sexual intretinut in cea de a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca reiese faptul absolut sigur si anume ca OVULATIA se produce :
-- in a 7-a zi a ciclului menstrual de 21 de zile,
-- in a 8-a zi a ciclului menstrual de 22 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului menstrual de 23 de zile, si tot asa.
Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar si din cea de a 3-a sau a 4-a zi a ciclului si asta se intampla datorita faptului ca dupa ce spermatozoizii au trecut din vagin in uter, acolo mai pot supravietui inca circa 3-4 zile si astfel pot sa fecundeze ovulul care va apare in a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| ElenaMari a răspuns (pentru corbulalbrosu):

La calendaru meu menstrual din telefon scrie ca sunt sanse reduse azi

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat