| Mirela135 a întrebat:

Pot ramane insarcinata dacă nu am ciclu? Am 17 ani, nu am avut niciodată menstruatie regulată (îmi venea o data la 5-6 luni ). Am fost la diverși medici, mi-au spus sa aștept, am făcut analizece, ecografii, totul a ieșit în regula.În lunile decembrie ianuarie și februarie am făcut tratament cu progesteron și mi-a venit, însă după încheierea lui iar nu mi-a mai venit.sâmbătă am avut un act sexual neprotejat (nu si-a dat drumul în mine) însă din câte știu eu și lichidul pre-ejaculator conține spermatozoizi... Întrebarea este daca este vreo sansa sa fi rămas gravidă, dacă nu am menstruatie? (Menționez ca a fost primul act neprotejat ). Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se forma o sarcina in cazul tau este foarte mica sau chiar imposibila, deoarece activitatea glandelor tale endocrine este grav afectata. Din acest motiv nu se produc la timp si in cantitati suficiente cei 2 hormoni feminini (estrogen si progesteron) care regleaza si coordoneaza intreaga activitate care ar trebui sa se produca in cursul unui ciclu menstrual normal. In cazul tau in interiorul foliculul ovarian nu se produce hormonul estrogen si din acest motiv nu se poate maturiza si nici nu se poate elibera ovul care ramane inchistat. Probabil suferi de asa numitul sindrom SOPC (al ovarelor polichistice) caz in care formarea unei sarcini devine imposibila din cauza lipsei din organism al unui ovul viabil. In concluzie chiar daca de fiecare data, fiecare contact sexual se termina cu ejacularea spermei in vagin (sperma veritabila si nu acel amarat lichid preejeculator inofensiv care nu contine spermatozoizi), probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica daca nu chiar imposibila. Ar fi indicat sa iti fie prescris un tratament hormonal de lunga durata in speranta de a ti se porni si mentine un ciclul menstrual constant ciclu de ciclu, lunar. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Unei prietene i-a venit inainte cu cateva luni sa implineasca 18 ani.Deci,totul e posibil.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt ai ciclu, doar ca este neregulat si da, poti ramane insarcinata, pentru ca intre 2 cicluri menstruale, indiferent cand se produc ele, se intampla si ovulatia, iar daca ai sex neprotejat, poti ramane insarcinata.

Poti ramane insarcinata si daca nu-si da drumul in vaginul tau, trebuie doar ca tu sa fii in perioada fertila si ramai insarcinata cu picatura de lichid seminal, care se scurge involuntar din penisul barbatului, in primele secunde cand isi introduce penisul in vaginul tau, picatura care poate contine si sperma.

| OnuOnulică a răspuns:

Dacă nu ai întrținut relați sexuale șansele să rămâi însărcinată sunt inexistente.