| anonim_4396 a întrebat:

Poti face cancer de col uterin chiar daca esti virgina?(nu va uitati la mine o prietena m-a intrebat si acum is curioasa)

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu prea. 98% din cazurile de cancer de col sunt legate de infectia HPV, care se ia doar pe cale sexuala. Restul de 2% sunt ciudatenii, raritati, unele legate si ele de o infectie HPV nedepistata. Asadar, o femeie care nu si-a inceput viata sexuala are un risc absolut infim de a face cancer de col uterin. Eu n-am vazut nici un caz si nici n-am citit despre asa ceva in literatura medicala serioasa.

cami
| cami a răspuns:

straight face fata, de parca ai fi savarsit un furt. "nu va uitati la mine ". Ce-i cu atitudinea asta?! Chiar atat de rau ati ajuns, incat sa va rusinati cu asta raised eyebrows? Fiti fetelor, mandre.

| NYC a răspuns:

Da! cancerul de col uterin il poti face de la varsta de 13 ani daca nu ma insel...si poti sa faci si daca esti virgina... testul papa nicolau(cred ca asa se numeste)il poti face doar dupa ce tiai inceput viata sexuala...asa am fost informata...am doar 14 ani si nu stiu multe despre acest subiect, dar iti sugerez sa-ti faci vaccinul contra cancerului de col uterin...pentru orice eventualitate...am auzit ca urmarile pot fi gravehappy bye:*

| nicko a răspuns:

Da ce-aveti fratilor...in ziua de azi e o rusine sa fii virgina...hai fetele... pornim... 13, 14, 15...ani asa-i moda...halal civilizatie...si DA poti face cancer

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma uit la tine, intr-o parte se poate?
Orice este posibil, organismul se imbolnaveste si in absenta sexului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, poți face. Poate fi și ereditar.
Ne naștem cu celule precanceroase, iar sistemul imunitar când este scăzut, celulele canceroase se activează.
Vai de viața noastră cu deștepți de doctori care nu văd nimic, numai în fază terminală, ei așa au învățat în facultatea de medicină aranjată cu bani.
Mergi la doctor pe picioare și te întorci în patru blănuri.
Pa, pa.