| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa primesti cancer de col uterin SI DE LA CE

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Peste 90% dintre cancerele de col uterin se datoreaza infectiei cu HPV (human papilloma virus). acesta este un virus care se ia prin contact sexual neprotejat cu prezervativ. Persoanele infectate sunt contagioase fara a avea simptome, uneori nu au simptome toata viata, alteori zeci de ani. HPV mai da, pe langa cancerul de col uterin, cancer de penis la barbat (e destul de rar) si negi genitali (condiloame).
Un factor important de risc pentru cancerul de col uterin este viata sexuala inceputa precoce. Pana pe la 17-18 ani, colul uterin al femeii este incomplet maturizat, lasand vulnerabila o zona numita jonctiunea scuamo-cilindrica, zona din care apar majoritatea cancerelor de col uterin. Micile traumatisme din timpul actului sexual si eventuala infectare cu HPV duc la cancer de col uterin. Exista studii care considera ca riscul de cancer de col uterin al unei fete care si-a inceput viata sexuala la 15 ani e de 10 ori mai mare decat al uneia care si-a inceput viata sexuala la 18 ani din cauza acestei caracteristici anatomice, cumulate cu numarul mai mare de parteneri sexuali si de folosirea mai rara a prezervativului de catre fetele foarte tinere.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Si daca crezi cumva ca tocmai pe tine te va ocoli, daca nu faci sex Protejat, afla ca sunt peste 100 de tipuri/tulpini de HPV, care abia asteapta sa se lipeasca de vreun col fraged! Unde mai pui restul de boli: Sifilisul in crestere, candida, herpesii - o gramada!, HIV -->> SIDA, etc, etc...