| anonim_4396 a întrebat:

Poți face copii daca suferi de disfuncție erectila din cauza masturbarii si a pornografiei?
Menționez ca alte probleme de sanatate nu am.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cred că ai disfuncție erectilă de la masturbare/porno.

Potrivit lui Gunter de Win, un profesor universitar belgian și cercetător sexual, referitor la disfuncția erectilă presupus indusă de pornografie (PIED): „Pur și simplu, respondenții care urmăresc 60 de minute pe săptămână și cred că sunt dependenți au fost mai predispuși să raporteze disfuncții sexuale decât persoanele fără astfel de griji care privesc 160 minute săptămânal."

Surse:

Boom, Daniel Van (1 decembrie 2020). „Porn addiction is ruining lives, but scientists aren't convinced it's real". CNET. Accesat în 2 octombrie 2021. https://www.cnet.com/......-its-real/

Jacobs, Tim; Geysemans, Björn; Van Hal, Guido; Glazemakers, Inge; Fog-Poulsen, Kristian; Vermandel, Alexandra; De Wachter, Stefan; De Win, Gunter (31 iulie 2021). „Is online pornography consumption linked to offline sexual dysfunction in young men? A multivariate analysis based on an international web-based survey. (Preprint)". JMIR Public Health and Surveillance. JMIR Publications Inc. doi:10. 2196/32542. ISSN 2369-2960. PMID 34534092. "Conclusions: This prevalence of ED in young men is alarmingly high and the results of presented study suggest a significant association with PPC." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/34534092

| Goete a răspuns:

Cauza disfunctiei erectile cine ti-a spus ca ar fi asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Renunta la pornografii si viziteaza un urolog, doar daca esti infertil nu poti face copii

| Jorgibusn029 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mentionez ca am erectie dar nu cum o aveam inainte sa ma apuc de pornograrie.
Oare daca am erectia mai slaba acum mai pot face copii?

| anonim_4396 explică (pentru Jorgibusn029):

Da mai poti

| anonimuIl a răspuns (pentru Jorgibusn029):

Poți să faci copil foarte ușor și așa.

| anonimuIl a răspuns (pentru Jorgibusn029):

Cu cine faci copil dacă NU ai cu ce să o faci fericită pe aia care ți-ar face copil?

| Together a răspuns:

Daca iti poti da drumul intr-un pahar de unul singur poti face copii.