| Sofiathegirl a întrebat:

Poti face sex protejat daca ai o infectie si nu esti sub tratament? Poate sa se agraveze? (Spre ex candidoza, vaginita, etc)

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ed infectie si de starea partenerului. De exemplu, daca ai cadidoza, trebuie sa fie si el in curs de tratament, infectia putandu-se lua in ciuda folosirii prezervativului (fiindca infecteaza zone extinse genitale si perigenitale). Intreaba medicul care ti-a prescris tratamentul

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca poti intretine contacte sexuale insa numai in cazul in care este folosit prezervativul ca mijloc de protectie. Si de asemenea numai in cazul in care coitul intravaginal nu-ti provoaca disconfort sau senzatii dureroase in timpul sexului. Multa sanatatE!