| anonim_4396 a întrebat:

O candidoza sau o vaginita. netratata in timp. poate duce la o BTS sau...la alte complicatii? daca da.in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Candidoza si vulvovaginitele sunt boli cu transmitere sexuala. In timp, netratate, pot duce la infertilitate definitiva. Timpul necesar este de cateva luni.

kratos
| kratos a răspuns:

- netratata - se poate extinde, de la o simpla vulvo-vaginita, pana la nivelul intregului perineu (zona dintre picioare), la nivelul stinghiilor, coapselor, zona anusului. In timp mucoasa vaginala sufera un proces de atrofie determinand dureri continui si dispareunie.

| biancag a răspuns:

Mai multe detalii gasesti la http://www.tratamente-boli.com/......idoze.html

| alexxaz a răspuns:

Candidoza si vaginita trebuie tratate neaparat, daca nu pot duce la complicatii! Si eu cred ca nu prea poti sta fara tratament prea mult timp pentru ca te jeneaza, ooar daca ti-e rusine sa mergi la control. Trebuie sa treci peste asta si sa mergi la doctor, sa-ti prescrie o reteta si sa te vindeci!
Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna am 15 ani si sunt virgina.de ceva timp am niste mancarimi insuportabile si ma ustura foarte tare. mi-e frica sa merg la doctor ce sa fac? astept raspuns

| gina_4892 a răspuns:

Asta vreau sa aflu.