| NoNameX0X a întrebat:

Poți să faci avort la 5 luni când ai 17 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Se cheamă pruncucidere, e faptă penală și are excepții de legalitate și acceptarea avortului:
1) în urma radiografiei abdominale, controlului audio, fătul este mort.
2) mama a suferit un accident, iar sarcina a suferit modificări care pun viața mamei în pericol.
3) descoperirea unor malformații, probleme medicale la făt, iar medicul ia decizia unui avort.
4) mama este diagnosticată cu o boală, care necesită tratament de urgență, tratament care însă dăunează grav sănătății fătului și atunci se ia decizia de avort, pentru a salva viața mamei.

| Violleta2022 a răspuns:

Intreruperea sarcinii se poate face legal, pana la 14 saptamani (3 luni jumate).
https://doc.ro/......recuperare

| corbulalbrosu a răspuns:

14 saptamani fata de data la care a pornit ultima menstruatie. Intreruperea sarcinii prin avort in conformitate cu legile in vigoare, se poate efectua cu conditia ca sarcina sa aiba varsta maxima de 84 de zile efectiv. Bineinteles ca in anumite situatii pot sa existe si exceptii de la aceasta prevedere legala. insa exceptiile (de regula medicale) pot fi stabilite de o comisie medicala multidisciplinara. Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Închisoare.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Ar trebui să faci și la o lună, că ăla e pui de om, nu mormoloc de broască.

| Andreeush a răspuns:

Nu e legal așa ceva.

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai intrat deja in saptamana 14 de sarcina -> NU este legal CA MEDICUL SA FACA AVORT LA CERERE.
Daca sarcina iti pune viata ta sau a fatului in pericol se poate face cu anumite riscuri -pentru tine- SI DUPA 5LUNI.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Nu e legal, exista si anumite riscuri, plus ca la 5 luni copilul are deja viata, asta inseamna ca l ai omori.