| Denisa23 a întrebat:

Poti sa ierti persoana iubita daca te-ar insela EMOTIIONAL. Ma refer daca ar vorbi cu o alta persoana la fel cum iti vorbeste tie, vorbe dulci, apeluri telefonice din cand in cand, convorbiri pe messenger, mesaje, alintaturi, dar nu si SARUTURI sau contact sexual....Va intreb asta pentru ca fostul meu iubit, cu care am stat 2 ani, el era in Italia, eu in Romania, a facut acest lucru cu o alta fata, pe care o cunostea de pe net iar in relaitate s-au vazut doar o singura data si am aflat totul din conversatiile lui de pe messenger pentru ca uitase ca mi-a dat parola candva. Cand am citit, am ramas socata, si i-am zis ca nu vreau sa mai aud de el. El zicea ca erau niste vrajeli, ca eu sunt cea pe care o iubeste. Peste 2 saptamani(dupa ce ne-am despartit), s-a dus in oras la mama lui, adica la vreo 600 de km departare, si tot acolo e si tipa aia. Si a pus poze cu ea pe facebook. I-am zis ca s-a terminat tot, ca as fi vrut sa ii mai dau o sansa, dar pentru ca a pus acele poze cu ea, a dat dovata ca nu erau vrajeli si ca m-a si mintit. A trecut o luna de atunci, vorbim pe mess cateodata ca amici, a sters pozele, ma roaga sa il iert, imi spune ca inca ma iubeste ca si-a dat seama ca aia e o parasuta si ca eu eram fata cuminte si ca il iubeam cum nnu o va ma face alta si nu stiu....parca imi da de gandit. Voi ce ati face? Ati trece peste si ati da o a doua sansa? Tinand cont si de faptul ca e o relatie la distanta si ca el e si gelos, oriunde ieseam cu FETE, la suc, la terasa, la strand, se supara, zicea ca astea o sa ma strice, bla bla. Ce ati face? Va rog ajutati-ma! Funda!:*

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu sincer as pune capat relatiei pentru ca vezi tu,relatiile la distanta nu rezista si pe deasupra nu sti ce face el acolo, la telefon iti zice ca te iubeste ca -i e dor de tine si peste o jum de ora e in pat cu alta, a doua la mana... faptul ca e gelos, nu avantajeaza cu nimic gelozia intr-o relatie, oricum faci cum si ce vrei...

| misu a răspuns:

Nu il ierta.va gresi iar, iar tu vei trai in incertitudine.da funda

| doc69 a răspuns:

Voi femeile suportati mult mai bine abstinenta decat un barbat.Pe de alta parte.strict la intrebarea ta, daca te iubea si te dorea cu adevarat nu pierdea timp sa vorbeasca cu aia ci cu tine.clar.nu te amagi cu cuvinte.Cuvintele sunt vii, daca ii era dor de tine vorbea cu tine nu cu aia.sorry.

| h3r a răspuns:

Buna draga mea.
Aici nu e vorba de distanta, ci de prostia din capul lui. Putea sa vorbeasca la fel cu aia, chiar daca era langa tine, in acelasi oras.
Eu una nu as ierta asa ceva, pentru ca intr-o relatie unde exista iubire si sinceritate, asa ceva nu se face! Te-a desconsiderat, te-a inselat si te-a inlocuit aproape. Daca erau vrajeli, de ce poze pe facebook si apeluri?
Ti-e foarte greu si in momentul asta te inteleg perfect, insa nu are rost sa-l ierti. Si aici nu e vorba de demnitate femeiasca sau mandrie, ci pur si simplu... daca o sa-l ierti, iar o sa-si bata joc. O sa faca la fel, de ce s-ar schimba acum? Si oricum, nu e posibil! Nu a pretuit iubirea ta si nu te-a pretuit pe tine insasi. E un nesimtit si nu merita sa-l ierti.
Daca intr-adevar ii parea rau, voi acum nu erati despartiti de o luna. Si nu doar amici.
Nu te gandi la varianta de a-l ierta, pentru ca la un moment dat nu o sa te mai poti ierta pe tine, deoarece ai facut o prostie sa-l ierti iar el s-a adeverit a fi la fel de nesimtit.
Nu te merita deloc. Gandeste-te, cum a putut sa-ti faca asta in 2 ani de zile?
Ca si femeie, as ierta orice daca as vedea ca ii pare rau, insa mai putin o faza asemanatoare! Referitor la inselat sau cel putin "tentative" de inselat. NU as ierta asa ceva niciodata. Nu merita pentru ca o sa faca la fel si nu a apreciat iubirea mea la momentul respectiv. Oricum, nu regreta la maxim, stai linistita. Tot durerea aia in cot o are.

Prinde curaj si fi puternica, nu te lasa calcata in picioare din cauza lui, invata din dezamagiri si nu te lasa influentata de "iarta-ma" venit din partea lui! Gandeste-te bine, meriti ceva mai bun.

Take care.

PS : chiar daca ai face prostia de a ierta, nu o sa dureze mult fiindca mereu o sa te gandesti la momentele in care el vorbea cu respectiva la telefon, cand se alintau si cand tu erai trista din cauza asta.

| Vix999 a răspuns:

Intrebare : daca acea fata nu se dovedea a fi o parasuta, se intorcea la tine? Odata ce vei vedea ca raspunsul la aceasta intrebare e evident NU, iti vei da seama ca nu mai ai ce sa cauti langa el. Ai devenit din iubita, rezerva lui. A incercat cu domnisoara, domnisoara l-a dezamagit asa ca si-a zis : lasa ca proasta aia inca ma iubeste si asteapta! A nu se intelege ca eu te-am facut pe tine proasta...dar mai mult ca sigur asa gandeste el

| caterinasmile a răspuns:

Eu am o relatie la distanta.El e in Italia eu sunt aicicrying e foarte greu dar nu avem probleme grave de gelozie, de neincredere.Ne iubim mult si ne dorim acelasi lucru.Ne'am promis sa nu ne gresim unul altuia iar daca o vom face ne vom spune imediat si mai departe ..nu stiu.Am mare incredere in el si el in mine dar daca ar face asa ceva m'as simti tradata, ingretosata. Stii cu alti baieti nu as fi pus la suflet dar cu el e altfel.Am pretentii de la el, foarte mari si el de la mine! Nu cred ca ar mai putea fi la fel dupa o astfel de cearta. Poate l'as ierta dar nu cred ca ar mai dura mult dupa pentru ca increderea s'ar duce ( asta chiar daca ar fi langa mine sau in Italia).

| danaday a răspuns:

Buna eu te-as sfatui sa nu il ierti adica nu zic sa nu vorbesti cu el dar parerea mea e ca e mai bine sa ramaneti amici pentru ca daca a gresit o data o va mai face si a doua oara ...crezi ca a facut asta pentru ca e gelos? crede-ma oameni gelosi nu procedeaza asa daca nu vrei sa suferi sfatul meu e sa nu-l ierti pentru ca daca e e in Italia tu din Romania na-i de unde sti ce face elwinking