| anonim_4396 a întrebat:

Preotii au voie sa faca sex protejat? sotiile lor au voie sa ia anticonceptionale?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Stiu ca preotii catolici nu se casatoresc.Cat despre ce ai voie sau nu, eu cred ca tine de incredintarea fiecaruia.

17 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Preotii fac sex non-stop si protejat si neprotejat. Dar cred ca n-au voie sa faca sex protejat. Iar preotesele n-au voie sa ia anticonceptionale.

| Linda a răspuns:

Fratele mai mic trebuia sa ridice un urmas fratelui mai mare daca acesta era decedat. Deci ar fi fost pacat daca ar fi avut o relatie sexuala ci s-ar fi implinit porunca. Eu aceasta vad ca fiind problema, ca el nu a vrut sa implineasca acea reglementare. Eu nu am gasit versete in Biblie care sa nu permita sexul protejat.

regis
| regis a răspuns:

Cine le poate interzice asta? Nu am auzit inca de vreo lege laica sau bisericeasca prin care sa se interzica sexul protejat. In privinta sotiilor... sa nu mai vorbim. Ce legatura are meseria sotului cu medicamentatia sotiei?
@No God - cunosti vreun preot care face sex non-stop? As fi curios cum isi indeplineste restul obligatiilor...
@cristi21 - inteleg ca Biblia ar interzice sexul protejat si anticonceptionalele. Poti sa imi dai un citat in acest sens?

regis
| regis a răspuns:

@cristi21 - eu cred ca Onan era de condamnat pentru ca intra la FEMEIA FRATELUI SAU si varsa samanta jos. Pentru ca scopul pentru care intra la ea era unul oarecum nobil - acela de a-i ridica urmasi. Varsand samanta jos se indeparta de la scop, ramanand astfel doar cu pacatul de a se culca cu cumnata sa.
Malahia este considerata un pacat in sine, fara a fi o metoda de protectie sau de contraceptie, deci este total alt subiect.
In plus toate acestea sunt citate din vechiul testament, care trebuie interpretate in contextul vremii, in care apare si acel "inmultiti-va si umpleti pamantul", iar eu cred ca acest indemn a fost de mult indeplinit. Faptul ca de aici s-a cazut in extrema cealalta - niciun contact sexual pentru placere - e dupa mine doar o interpretare gresita, un extremism fara sens. Daca acesta ar fi fost mesajul, s-ar fi mentionat expres si s-ar fi interzis cu desavarsire contactul sexual in afara perioadei fertile, precum si dupa conceptie.
Revenind la tema preotilor, in Biserica Ortodoxa acestia nu au nicio restrictie in plus fata de enoriasii lor.

regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca fiecare interpreteaza o scriere, fie ea si sfanta, cum vrea si cum i se pare ca e corect, nu dupa criterii date de tine, de biserica sau de partid si cu atat mai putin de popa (ba chiar cred ca multi dintre ei ma contrazic in problema de fata). Poate pentru tine scrie clar, pentru mine si pentru cei care citesc si contextul nu.
Eu nu am scris nicaieri ca Vechiul Testament este simbolic sau ca Noul Testament este mai adevarat, pentru ca nu cred asta, dar sunt convins ca orice interpretare care nu tine cont de vremurile in care acestea au fost scrise este total gresita.

PS: Tu te auzi ce spui? Malahia=sex protejat?

regis
| regis a răspuns:

Deja ma faci sa rad. O iau punctual:
1. "eu interpretez cum vreau" - imi cer scuze ca nu accept interpretarea ta, a bisericii sau a partidului. Normal ca fiecare intelege ce vrea din ceea ce citeste, mai putin dobitocii.
2. Aroganta si agresivitatea sunt un raspuns la agresivitatea ta. Tu mai numit crestin duplicitar si te-ai asteptat ca eu sa intorc obrazul. Uite ca la faza asta am fost duplicitar.
3. Nu am sustinut ca detin adevarul absolut, ci doar ca nu il detii tu, biserica, popii sau altcineva. Incep insa sa cred ca tu il detii.
4. Nu am sustinut ca biblia e adevarata.
5. Te rog sa te hotarasti - ori interpretez dupa bunul plac scrierile, ori ma bazez pe interpretarile altora.
6. Oare am aceleasi capabilitati intelectuale ca si Leibnitz, Descartes, Pascal, Tolstoi, Nae Ionescu, Petre Tutea sau parintele Cleopa? Nu, stai linistit, nu ma compar cu ei, ti-am dat cateva exemple pentru ca vad ca pui semnul egal intre religie si prostie.

regis
| regis a răspuns:

1. Nu am lasat nimic, te-am lasat pe tine sa alegi si ai dat-o in bara.
2. Cred ca suferi de mania persecutiei. Nu am folosit niciodata functia "editeaza" pentru altceva decat pentru am corecta greselile gramaticale.
3. Nu am crezut niciodata asta.
4. Pentru un dobitoc poate.
5. Nu eu trebuia sa aleg ci tu. Pentru ca tu m-ai acuzat ca interpretez biblia dupa bunul plac, pentru ca doua cuvinte mai incolo sa imi spui ca iau de bune interpretarile altora. Eu am spus, am repetat si o mai repet - orice carte as citi, o interpretez cum vreau, nu cum vrei tu. Daca eu vreau sa cred intr-o singura propozitie din Biblie, cred in aia si atat. Nu hotarasti tu ce, cum si cand sa citesc. Decat daca detii adevarul absolut.
6. Descartes cat si Tolstoi au fost credinciosi. Accept cu mandrie orice jignire din partea unuia care ii considera nebuni pe Cleopa si Tutea respectiv prosti pe toti ceilalti.

| gabrielutzu a răspuns:

Iar ne referim la concepte generale...
Pai preotii satanisti de exemplu fac mai mult decat atat, cei budisti mai fac si altceva in afara de sex, iar cei crestini in mod normal nu au voie sa faca sex protejat si nici sotiile lor sa ia anticonceptionale.

| mariusres a răspuns:

Nu. Dar cine crezi ca respecta asemenea prostii? Am mai spus-o si o mai spun: Biblia e impotriva naturii umane.Iti interzice tot ce e natural si normal pentru ca tu sa te simti vinovat incalcandu-i ordinele.

| mariusres a răspuns:

Regis, cu placere
"Stiind însa Onan ca nu vor fi urmasii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui sau, el varsa samânta jos, ca sa nu ridice urmasi fratelui sau. Ceea ce facea el era rau înaintea lui Dumnezeu si l-a omorât si pe acesta." Facerea 38, 9-10

"9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." Corinteni 6, 9-10 (malahienii erau cei care se masturbau)
Toate aceste citate interzic ejacularea in afara vaginului sau intr-un vagin protejat. Samanata este data de zeu, iar scopul actului sexual e procreerea si DOAR procreerea, iar nu satisfacerea poftelor sexuale (inclusiv sexul protejat). Orice orgasm in afara acestui scop e pacat.
Toate aberatiile pornesc de la cunoscuta sintagma "cresteti si va inmultiti"
E un pacat interzis de toate religiile abrahamice deoarece daca s-ar tolera asa ceva s-ar reduce numarul de adepti ( a se citi oi proaste bune de muls).
Ma mira faptul ca crestinii habar nu au ce magarii contine cartea lor "sfanta".

| mariusres a răspuns:

Regis, esti la fel de duplicitar ca orice crestin. Interpretezi textele bibliei dupa bunul plac. Nu aveti criterii stabilite de interpretare, totul este arbitrar( adica dupa cum li se scoala popilor). In citatele date scrie negru pe alb ca e pacat sa iti risipesti sperma. CE nu e clar?! Daca as proceda cum faci tu si eu ti-as putea gasi o gramada de texte din noul testament din care se poate trage usor concluzia ca isus cristos era homosexual si promova iubirea platonica intre barbati. Bineinteles ca o sa-mi sari in cap si o sa-mi spui ca nu am intepretat bine. Stii ceva, de povestile astea cu "vechiul testament e simbolic, il interpretam noi cum vrem, conteaza mesajul, noul testament e mai adevarat, dar totusi. bla bla bla" sunt satul pana peste cap. Chiar nu aveti pic de integritate? Standardul dublu va caracterizeaza perfect!

| mariusres a răspuns:

Regis, bula, orice interpretare a unei carti "sfinte" porneste de la premisa ca zeul tau e idiot si incapabil sa transmita un mesaj pe care sa il inteleaga toata pulimea, inclusiv tu. Vrajeli din astea ieftine ca "eu intereptez cum vreau" tin de aroganta si agresivitatea tipic crestina(dovada atacul la persoana pe care il faci). Doar prostii detin adevarul absoult, draga regis, iar a sustine ca tu stii ca biblia e adevarata bazandu-te pe interpretarile unor popi corupti si mincinosi iti tradeaza capabilitatile intelectuale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai dati citate din Vechiul Testament pentru ca exactitatea si sensul lui este foarte greu de identificat.Bazati-va pe Noul Testament. Da ce-s cu atatea ironii la adresa Bisericii? Preotii au o oarecare strictete in privinta relatiilor sexuale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fi fost sexul doar pentru a se inmulti omenirea asi zice ca Dumnezeu ar fi facut ca omul sa aiba dorinta numai de a se inmulti si nu de a face sex regulat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Preotii catoloci nu se casatoresc dar fac sex daca au cu cine fara sa tina cont de faptul ca nu eu voie. ei zic ca fii p preot nu e crestin sa te casatoresti insa fac sex daca au cu cine netiinand cont de dogma.Preotii ortodocsi se casatoresc si ai voie sa fac sex doar cu nevestele lor insa cred ca si ei atunci cand este post trebuie sa se abtina(si noi ar trebui sa facem la fel, mai ales in postul mare al pastelui), probabila ca sunt preotii care mai folosesc prezervativul sau au ei grija sa nu ejaculeze inauntru. darpana la urma urmei sunt si ei oameni si mai gresesc.hai sa nu i mai critica sau judecam atat ca vai de noi cand vom fi judecati. o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preoţii nu au voie să facă sex protejat. Şi nici soţiile lor, nu au voie să ia anticoncepţionale.La fel, şi preoţii catolici, care fax sex, " pe ascuns".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni buni nu are rost sa ne certam daca au voie sau nu, normal ca au voie, ati auzit de nevoie fiziologica.(pana mea)! E ceva normal sa faci si sex protejat... ce naiba vrei sa faci 100 de copii sau in caz contrar iti explodeaza boasele de la sine crede-ma...si tot ejaculezi fie cu ajutorul mainii cu ajutorul femeii sau e. t. c alte mijloace. tineti minte nevoie fiziologica pur fireasca!