| Crisis a întrebat:

Ce au de ascuns preotii in altar? Adica, de ce au voie doar barbatii acolo? Sa nu intre sotiile si sa se dea de gol?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Secretul nemuririi.

| Polaris a răspuns:

Am fost în altar ș-am văzut raiul, I sh1t you not. Fomeile n-au voie în rai că-s plagiaturi după noi, bărbații binecuvântați.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru Polaris):

Eu am vazut un bordel de calitate si mi s-a parut ca-i raiul.

| SystemFucker a răspuns:

Poate ca or intretine ralatii sexuale cu niezo si femeile ar pofti si ele si s-ar ajunge la o orgie heterosexuala dumnezeiasca. ceea ce nu e bine, biblia incurajeaza in mod subtil homosexualismu, ca babatul e superior femeii.

| MasterYoda a răspuns:

Acolo se tin sticlele de wiskey

Răspuns utilizator avertizat
| Raynn a răspuns:

Mentalitate misogina veche, antica si de de mult.

| cosmyna1 a răspuns:

Si femeia are voie cand se sfinteste o biserica.
Dar acesta e un dar pentru barbati pentru ca ei pot fi preoti
Femeile au alte daruri, ele pot naste copii, etc.

| vitbsk a răspuns (pentru cosmyna1):

Aşa e. Bărbaţilor le este făgăduită preoţia încă din cele mai vechi timpuri.
Preoţii nu ascund nimic în altar.
E vorba despre tainele care se petrec în timpul slujbei.
Altarul este o scară către cer.
În timpul Sfintei Liturgii, la prefacere duhul Sfânt se pogoară şi sfinţeşte trupul şi sângele din potir.

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Femeia are darul sa sufere cand naste si dupa asa e

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom

22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Exod 22:16-17: "Dacă un om înşală pe o fată nelogodită, şi se culcă cu ea, îi va plăti zestrea şi o va lua de nevastă. 17 Dacă tatăl nu vrea să i -o dea, el va plăti în argint preţul zestrei cuvenite fetelor."

Deuteronom 22:28-29: "Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi, 29 omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentrucă a necinstit -o, s'o ia de nevastă, şi nu va putea s'o gonească, toată viaţa lui."