| mmica99 a întrebat:

Prezint următoarele stări : de aproximativ o saptamana sanii durerosi și umflați, mi-a ieșit un cos pe sub piele dureros, dureri abdominale și de spate care se lasă pana spre picioare. Aceste sunt simptomele mele lunare înainte de a-mi veni menstruatia. Și acum le am la fel ca în fiecare luna. Este posibila o sarcina? Având în vedere ca acum aproximativ doua săptămâni am avut contact sexual, primul numar fiind protejat terminându-se în prezervativ apoi după o ora l-am continuat și pe cel de al doilea dar după ce a urinat și nu a existat nicio ejaculare. Exista vreun simptom comun sarcinii din cele precizate?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care se formeaza o sarcina si aceasta se si instaleaza in masa/interiorul endometrului prin procesul de nidatie, organismal prin intermediul unor neurotransmitatori instiinteaza creierul de noua situatie existent si acesta NU ma va mai ''comanda'' pornirea mecanismului si a proceselor care sunt necesara in cazul producerii menstruatiei. Adica atunci cand exista o sarcina instalata in uter, NU mai apar semene si/sau simptome premenstruale. In cazult tau din cauza existentei acelor simptome premenstruale. probabilitatea de sarcina theoretic se poate exclude aproape in totalitate. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte adesea simptomele primului trimestru de sarcina sunt confundate cu sindromul premenstrual. Atata timp cat menstruatia vine exact in ziua calculata si este norala, vei sti ac nu e sarcina. Pana atunci, nu ai de unde sa stii. Toate aceste simptome (sau niciunul) pot aparea la inceputul unei sarcini, dar este prea repede sa ai astfel de simptome la doar doua saptamani de la contactul sexual (simptomele de sarcina apar cam dupa 4-5 saptamani)

| mmica99 explică (pentru Brigaela):

Zilele astea ar trebui sa apară ciclu și probabil dîn aceasta cauza am simptomele. Sarcina este exclusa dacă am aceleași simptome ca în fiecare luna?

| Brigaela a răspuns (pentru mmica99):

Niciodata simptomele nu exclud nimic, fiindca ele sunt foarte subiective si foarte asemanatoare. Asteapta menstra, daca ea vine exact in ziua calculata (cu nici o zi abatere) si e normala, reduce enorm posibilitatea de a fi sarcina. De exclus, numai ginecologul poate, desigur.