| Liviu_Edi_1993 a întrebat:

Prietena mea are un ciclu regulat de 30-32 de zile. In februarie i-a venit pe 24 iar luna trecuta in Martie pe 26. Dorim sa profitam de ciclul ei regulat si sa folosim metoda calendarului. Dupa calculele mele ar trebui sa fie fertila intre 10 si 16 aprilie. Ce spuneti?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie a inceput in data de 26 Martie, si daca ciclul menstrual are caracteristica de a fi destul de regulata cu lungimea in mod constant de 30-32de zile, inseamna ca urmatoarea menstruatie ar urma sa se porneasca/inceapa in data de 25 Aprilie (+/-1 zi). In acest caz, PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual se va situa intre zilele de (6)7 si 12(13) Aprilie (25 - 18 = 7 si 25 - 13 = 12) fiindca OVULATIA se va produce cel mai probabil intruna dintre urmatoarele zile 10/11/12 Acesta este calculul probabil catusi de cat exact/précis. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da atunci ar trebui.