| byanca80 a întrebat:

Am si eu o intrebare de ce unele fete nu au ciclu regulat? este normal? cum pot sa imi calculez zilele fertile? am facut dragoste cu prietenul meu pe 16 martie si si-a dat drumul in mine am facut calculul la zilele dintre datele pe care mi-a venit menstruatia pe 6 luni si ciclu meu a fost asa in octombrie pe 22, 18 noiembrie, 16 decembrie, 13 ianuarie, 8 februarie si 8 martie :intre 22 si 18 mi-a venit la 28 de zile, intre 18 si 16 la 29 de zile, intre 16 si 13 tot la 29 iar de la 13 si 8 februarie sunt 27 de zile si 8 feb la 8 martie sunt 29 de zile si eu am calculat si mi-au dat asa ca sunt fertila de pe 6 pana pe 17? Oare ce credeti o-si putea sa fiu insarcinata ne dorim tare mult acest copil tin sa va spun ca azi am facut primul test si mi-a dat ca nu sunt dar nu l-am bagat eu cam bine si la 6 zile am mai facut unu in care mi-a dat tot ca nu sunt stiu ca era prea devreme am facut testul Barza.Tin sa va spun ca am si vomitat ieri si in special am greturi ameteli dureri de ovare de multe ori simt de parca mi-ar veni menstruatia, dureri de spate nu mai pot sa dorm pe partile care eram obisnuita si am pofte de mancare nu prea mai am somn ma simt balonata am scurgeri vaginale de la ce am toate astea daca teste mi-au aratat ca nu sunt pe 4 aprilie ar trebui sa imi vina menstruatia dupa calculele mele dar daca nu il am regulat nici nu stiu cand imi vine? Voi ce credeti sincer sunt sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună ( din nou )!

În primul rând, testele de sarcină NU sunt concludente dacă sunt făcute mai repede de 21 de zile de la contactul sexual - situaţie aplicabilă şi în cazul tău.

Acum să-ţi EXPLIC cum se face calculul cu "metoda calendarului" :

Folosim metoda prezentată ( cu exemple ) pe saitul : http://www.mamicamea.ro/......ptie.html; DECI, în paralel cu calculul pe care îl fac eu aici, poţi urmări şi pe acel sait.

Există multe site-uri care prezintă această metodă, dar eu cred că pe cel indicat de mine este explicată mai bine.

La calcul ne interesează prima zi a fiecărui ciclu ( durata lui trebuie să ţi-o notezi, aşa cum explicam în răspunsul dat pe sait, dar e doar orientativă, ca să vezi dacă menstruaţia durează aproximativ acelaşi nr de zile; când e doar de 1-2 zile atunci poate fi o problemă ).

Durata menstruaţiei este, în general, de 3-7 zile! Dacă e mai scurtă, sau mai lungă - atunci poate exista o problemă de sănătate ( dacă situaţia se repetă mai multe luni ).

CALCULUL = metoda calendarului :

Din 22 octombrie ( prima zi de ciclu din octombrie ) până în 18 noiembrie ( prima zi de ciclu din noiembrie, FĂRĂ 18 deoarece el se socoteşte în ciclul următor ) sunt 27 zile, iar următoarele cicluri au : 28, 28, 26 şi 28 zile!

Conform cu datele pe aceste 6 luni avem cel mai scurt ciclu de 26 zile şi cel mai lung ciclu de 28 zile!
Diferenţa dintre cel mai lung şi cel mai scurt ( 28 – 26 = 2 ) este de 2 zile – deci, NU ai ciclu regulat ( nu ai 6 luni consecutive aceeaşi durată/nr de zile )!

Din cel mai scurt şi cel mai lung ciclu se SCADE 14 ( fiind data ovulaţiei în cazul unui ciclu regulat de 28 zile, cel mai general/optim ) şi obţinem :
26 – 14 = 12
28 – 14 = 14; Deci, ovulaţia va avea loc ( cel mai probabil ) între zilele a 12-a şi a 14-a ale ciclului.
Spre exemplu, dacă pentru perioada martie 2013 numărăm aceste zile, obţinem ovulaţia ( probabil ) între datele de 19-21 martie 2013!

Apoi, pentru calculul perioadei cu fertilitate RIDICATĂ, se scade din valoarea cea mai mică 5 zile ( deoarece atât poate trăi spermatozoidul în vagin ) şi adunăm 2 zile la valoarea cea mare ( deoarece atât poate trăi ovulul după ovulaţie ) - astfel obţinem : Din ziua a 12-a se scad 5 zile şi la ziua a 14-a se adună 2 zile :
12 – 5 = 7
14 + 2 = 16; Astfel perioada cu fertilitate ridicată va fi între zilele a 7-a şi a 16-a ale ciclului!
Spre exemplu, dacă pentru perioada martie 2013 numărăm aceste zile, obţinem perioada cu fertilitate ridicată ( probabil ) între datele de 14-23 martie 2013!

De asemenea, dacă numeri 28 zile ( adică durata ciclului cel mai mare ) începând cu 8 martie ( prima zi de menstră din martie ), constatăm că următoarea menstruaţie TREBUIE să-ţi vină până cel târziu în 4 aprilie!

Cam aşa se face un calcul CORECT!

Am înţeles că vă DORIŢI un copil.
Oricum, chiar dacă ai rămas acum însărcinată, simptomele de sarcină NU apar aşa de repede - ele apar DOAR din luna a 2-a de sarcină.

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener )!

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Toate cele bune şi succes.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primii doi ani de la prima menstra, fetele pot avea menstre neregulate, casemn al incompletei maturizari. daca problema persista dupa acest interval, nu mai este normal si fata respectiva trebuie sa-si faca analize si sa gaseasca cauza. Nu e normal.
Tu ai cicluri neregulate, deci nu esti intr-o situatie normala si ar fi fost logic sa nu iti incepi viata sexuala inainte sa-ti rezolvi problema. In principiu, perioada ta fertila a fost intre 14 martie si 22 martie. Nu poti ramane insarcinata avand menstre atat de neregulate, risti sa pierzi sarcina. Este o nebunie sa incerci sa obtii o sarcina inainte sa te vindeci de problema pe care o ai, nu inteleg cum ti-a dat ginecologul permisiunea sa incerci sa ai un copil, in conditiile astea.
Nu poti avea simptome de sarcina mai repede de data de 15 aprilie, deci problemele pe care le prezinti sunt legate, probabil, de suferinta endocrina care iti determina menstrele neregulate. este o tampenie sa faci acum teste de sarcina, evident ca sunt negative, primul test de sarcina concludent poate fi facut de-abia pe 7 aprilie, pana atunci nu are nici un rost, nu te ajuta cu absolut nimic.
Sper ca nu esti insarcinata, avand atatea probleme de sanatate genitala e putin probabil sa poti purta normal sarcina si sa dai nastere unui copil sanatos. Aamana cateva luni gandul de a ramane insarcinata, gaseste un ginecolog mai bun, refa toate analizele obligatorii ed dinainte de sarcina, gaseste cauza problemelor tale de sanatate, fa-te bine si abia apoi incearca sa ai un copil, ca sa-i oferi sanse maxime de a fi normal si sanatos

| Cameliad01 a răspuns (pentru Brigaela):

Ma bucur ca mai gandeste cineva cu creierul la problema asta si nu cu matreata! Bravo pentru raspuns!

| danielaxyz a răspuns:

Perioada fertila e cea incepand cu ziua numarul 10 de cand a venit menstruatia si tine 10 zile

| Cameliad01 a răspuns:

Cred ca ceea ce simti tu e o inducere in creierul tau din dorinta obsedanta de a avea un copil.
Nu cred ca iti doresti un copil cu adevarat, cred ca mai mult prietenul tau isi doreste, pentru ca are totusi o varsta (27 e varsta la care e normal sa iti doresti un copil) sau persoanele din jurul tau te manipuleaza emotional.
Daca ti-ai dori cu adevarat un copil, ar trebui sa detii foarte multe informatii pe care le primesti la prima vizita la ginecolog (deci banuiesc ca nu stii cum arata o sala de consult ginecologic).
Pe scurt, ar trebui sa mergi la:
- Psiholog (nu psihiatru) caruia sa ii ceri un sfat, sa ii povestesti dragostea ce o traiesti si ce planuri de viitor ai. Un psiholog nu are voie sa dea informatii despre ceea ce ati vorbit in sedinta. Banuiesc ca esti in clasa a 12-a si ca ai un psiholog la liceu. Psihologul iti da un sfat realist, impartial, fara implicare sentimentala; adica ce e mai bine pentru tine (daca e bine sa ai un copil).
-Medicul de familie sa iti dea trimitere la ginecologie.
- Ginecologie pentru un planing familial si pentru teste gen papanicolaou si daca esti suficient de tare sa tii o sarcina; pe langa aceste lucruri iti trebuie ecografie vaginala sa vada daca ai colul uterin ok, ovare, etc...
- Si nu in ultimul rand analize medicale generale pe care trebuie sa le faci tu si prietenul tau (grupa sanguina - daca unul din voi 2 are rh negativ (cu minus) slabe sanse sa faci bebe, si daca il faci, slabe sanse sa il faci sanatos, si slabe sanse sa tii sarcina pana la capat; test HIV/SIDA, boli venerige, cel mai important este sa ai foarte mult calciu si fier - Dupa o nastere poti sa te trezesti ca iti pica dintii sau parul daca nu ai suficient calciu, mai multe detalii ti le va da medicul ginecolog si cel de familie. Plus ca trebuie sa faci controale periodice pe perioada sarcinii pe la ginecologie deci trebuie sa ai un medic bun.
Si in final, daca totul e ok, te mai gandesti si daca ai ce viitor sa ii oferi copilului si banuiesc ca iti doresti sa ii oferi mai mult decat ai avut tu in copilaria ta (si mi se pare normal).
A! Si pe perioada sarcinii trebuie sa fii sanatoasa pentru ca nu ai voie sa iei niciun fel de pastile pe perioada sarcinii.
Si daca pana aici totul e ok, spor la treaba! Anunta-ne cand ai noutati!

| Azµre a răspuns:

Felicitări ești mămică.
Metoda calendarului nu protejează de o sarcină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Metoda calendarului nu este bună!
Eşti însărcinată, ce să mai!
Te pup!

| IlincaToma a răspuns:

Ciclul tau este regulat, neregulat inseamna, diferenta de mai multe zile intre cicluri! Adevarul este ca erai in perioada fertila(perioada infertila era pana la a-7a-8a zi din prima zi de menstruatie, in cazul tau 14-15 martie! Poate esti norocoasa si ai scapat de data asta! Perioada infertila este cu 10-11 zile inainte de ciclu si 7-8 zile nin prima zi de sangerare!

| anchidingabriela a răspuns:

Nu e vorba de ce credem noi.mai bine mergi la doctor si iti faci un test de sange si asa vei afla sigur daca esti sau nu.