| Rhh_Rhh_1998 a întrebat:

Prietena mea si-a inceput viata sexuala de ceva timp, o data cu asta i s-a regulat stopul(la inceputul lunii). Dar luna asta s-a intamplat ceva ciudat, i-a venit stopul la inceputul luni si la sfarsit. Ce inseamna asta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca are ciclul perfect normal!
Daca ciclul fetei vine la 28 de zile, este normal sa-i vina si de cate 2 ori pe luna, odata pe 1 septembrie si urmatoarea data pe 28 sept. Deci, perfect normal!
Nu conteaza de cate ori pe luna ii vine ciclul, ci la ce perioada de zile se succede!

| corbulalbrosu a răspuns:

Un ciclu menstrual poate fi considerat REGULAT (reglat) doar in cazul in care ultimele 6-8 cicluri au constant aceeasi lungime ca numar de zile, sau daca diferenta nu depaseste +/- 1 zi fata de ciclul menstrual precedent. In cazul prietenei tale probabil ca ciclul ei menstrual nu este bine/perfect reglat si din acest motiv s-au produs dereglari hormonale minore care au avut ca efect inceperea MENSTRUATIEI mai devreme cu cateva zile. Se poate considera ca fiind aproape "normala" o astfel de situatie mai ales in cazul adolescentelor deoarece la aceasta varsta astfel de dereglari hormonale sunt destul de frecvente. Sanatate!