| Kinezuu a întrebat:

Prietenei mele i-a curs la ultimul act sexual un lichid alb asemanator cu sperma dar specific ca nu mirosea urat sau alceva.Din informatiile pe care le am ar fi perfect normal sa se intample asta la toate fetele se intampla asta.Dar interesant era faptul ca la inceputul relatie noastre nu ii curgea chestia asta.Am mai initeles faptul ca asta se intmpla datorita ca tipa este fertila iar si din cauza asta ii curge, adica din informatiile pe care le am teoretice se spune ca daca ea elimina chestia asta alba asemanatoare cu sperma iar barbatul isi da si el drumu in ea, ea automat ramane gravida.Eu specific am 19 ani si vreau pareri de la niste persoane cu experienta care stie despre ce vorbesc mai ales fete care au trecut prin asta, Astept pareri

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Acel lichid alb ( cu aspect de cremă ) reprezintă "ejacularea feminină" - este mai rar întâlnită şi arată că excitaţia/plăcerea femeii este mai mare decât în cazul unui orgasm "obişnuit"!

Unul din cele mai neintelese fenomene care se intampla unei femei este orgasmul si ejacularea feminina.

Femonenul nu este insa chiar atat de rar intalnit: 54-60% din femei au ejaculat un fluid in timpul orgasmului, 6% ejaculeaza puternic de fiecare data si 13% ejaculeaza intr-o maniera violenta ocazional.

Ejacularea feminina are loc atunci cand se elimina un fluid albicios. Nu se cunoaste sursa sau glanda care secreta acest lichid cele mai multe studii arata ca ar putea veni de la caile para-uretrale si/sau uretra, iar unii cercetatori cred ca lichidul este produs de glanda Skene.

Desi nu se cunoaste sursa lichidului, compozitia sa a fost analizata: glucoza, antigeni specifici preostatei (produsi de glanda Skene- indiciu ca este produs de glanda respectiva) si urme de urina.

Daca ejacularea feminina este datorata glandei Skene este de inteles de ce acest fenomen nu li se intampla tutror femeilor.

Contractiile ritmice ale muschilor pervieni din timpul orgasmului determina eliminarea fluidului acumulat. Cantitatea eliminata variaza de la 1-5 ml unele femei eliminand mai mult, existand cazuri de ejaculari extrem de spectaculoase.
Cum declansezi ejacularea feminina?

Ejacularea feminina se produce doar in urma stimularii punctului G cu ajutorul penetrarii penisului sau a unui dildo.
Ejacularea feminina nu se poate atinge doar cu stimulare clitoridiana.

NU este o legătură între orgasm ( sau ejacularea feminină ) şi posibilitatea de a rămâne însărcinată!

Fata/femeia rămâne însărcinată atunci când un spermatozoid fecundează un ovul - "procesul" NU are legătură cu acel lichid ( ejacularea feminină (, şi nici cu orgasmul!

Pot rîmâne însărcinate şi femeile care NU au orgasm!

Cam asta ar fi...

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Prietena ta a avut orgasm de aceea i a curs lichidul respectiv si da, aveti grija pentru ca sunt sanse sa ramana insarcinata

| Dianaㄨ a răspuns:

Nu ii curgea pentru ca nu o excitai destul.
E un lichid normal.

| EUBMV89 a răspuns:

Lichidul acela ajuta ca spermatozoidul sa ajunga viu la ovul si poate ramane insarcinata, dar nu obligatoriu, tine cont ca spermatozoizi au o viata de cateva secunde. Acel lichid este datorita faptului ca a ajuns la orgasm si cum am spus mai sus ajuta ca spermatozoidul sa ajunga viu la ovul. Sunt mai multe probabilitati de a ramane insarcinata, dar nu este sigur ca ramane, asta depinde de multe alte lucruri.

| Terro2029 a răspuns:

E bine frate laughing

| Blackdot a răspuns:

Ar trebui sa te interesezi de chestiile de genu inainte sa faci sex, nu dupa...

| Stefan_Dona_1994 a răspuns:

În această seară iubita mea a avut acest lichid care miroase si urat