| Den2793 a întrebat:

Revin, am aflat rezultatul analizelor si mi-a iesit nivelul de hcg 100 si mi s-a spus ca revin peste 10 zile Sa repet analiza... Ca este o sarcina, dar mica si ca nu se stie sigur... I-am spus ca testele de sarcina au iesit pozitive, chiar daca a doua linie a iesit ft stearsa.

Am facut un avort pe 22 aprilie si de pe 23 Mai nu mi-a venit ciclul cum trebuie... Am facut 4 teste de sarcina si a doua linie se vedea ft stearsa, am fost la in control ginecologic si a zis ca nu vede nimic, am facut analizele de sange si mi-a iesit valoarea a 100... Dupa avort m-am ferit si am luat anticonceptionale... Acum 4 zile am avut niste sangerari, am zis ca imi vine ciclul pentru ca am avut dureri mari de burta si spate, dar nu a venit decat foarte putin intr o zi... Poate fi de la avort? Sau pot fi gravida? De ce toata lumea imi zice sa revin? Si la analize si la ginecolog... Pot fi inca hormonii aceia inca in sange chiar daca s-a produs avortul? Daca e sa fiu gravida il pastrez pentru ca vrem. Avortul l-am facut pentru ca luasem pastile multe si nu am stiut ca sunt inscarcinata...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O valoare a nivelului de hCG in sange de peste 5, 3 mUI/ml indica existenta unei sarcini, iar o valoare in jur de 100 mUI/ml apare doar in situatia in care sarcina are deja in jur de 3-4 saptamani. Probabilitatea de a fi gresita valoarea este foarte mica insa nu complet imposibila si din acest motiv au rezerve si in astfel de cazuri este necesara refacerea analizei. In cazul in care voloarea obtinuta peste 2-3 zile va fi mult mai mare (nivelul de hCG se dubleaza la 48-72 de ore), sarcina este sigur instalata. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Den2793 explică:

Corbulalbrosu vad ca Esti o Persoana foarte Bine informata. Dupa Ce am scris astazi intrebarea de Mai sus, tot astazi am luat si rezultatul analizelor si m am
Gandit Sa ma duc Sa Fac un ecograf... Si mi a spus ca pare a fi o sarcina incipienta(5saptamani) Dar Ce crezi ca este Mai Aproape de adevar? Valoarea analizelor la sange hcg care este 100ml si am facut analizele Acum 3 zile si am inteles ca 100ml inseamna o sap-2 de sarcina sau cum Ai zis si tu 3-4 Pe foaia primita scria o sap 2 Dar nu are cum o sap pentru ca eu testele le am facut Acum 2 sap Aproape 3... Dar Ce crezi ca e Mai Aproape de adevar? Ecografia care spune sarcina incipienta(5sap) sau nivelul de hcg 100 ml Adica 2-3 sap? Si Iti Mai spun ca mi a zis Sa revin dupa 4 zile la o Alta ecografie, nu inteleg de Ce toata lumea ma Pune Sa revin... Si mi a spus cand faceam ecograful ca se vede ca am avut sangerari, nu am inteles prea Bine Dar a vazut ceva acolo... Dar a zis ca exista sarcina... Banuiesc ca m a chemat ca Sa vada daca este stopat in evolutie sau este ok? Crezi ca dupa toate cele facute Mai poate fi vorba de un avort Prost facut? Sau Sa fie totul Asa din cauza avortului sau Chiar Sa fie o sarcina ok? M au speriat sangerarile de zilele trecute Dar am incercat tot ginecologul a zis ca nu vede, la analize Sa Mai revin, la ecograf da revin Dar vede o eventuala sarcina... Mersi frumos

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Den2793):

La ecograf deocamdata nu se poate distinge nimic altceva decat starea uterului si a endometrului in cazul in care exista. In nici un caz nu poate sa vada sarcina deoarece aceasta devine vizibila de abia din saptamana a 6-asau a 7-a, dar si atunci se poate determina doar cu un ecograf ultraperformant. In acest moment sarcina se reduce la o celula care se divide insa deocamdata este invizibila deoarece este microscopica. Singurul rezultat corect poate fi dat doar de o noua analiza de determinare a hormonului de sarcina.

| Den2793 explică:

Multumesc frumos!