| TVD13 a întrebat:

Prietenul meu, are 19 ani si are o problema. Isi da drumu foarte repede. El spune ca este pe sistem nervos. Stiti cumva ce ar putea sa faca ca sa nu mai termine asa de repede? Nu intreb asta pentru mine, ci pentru el. Pe mine sincer, nu ma deranjeaza. Dar el e dezamagit de fiecare data cand facem ceva sad Nu ma mai simt asa de bine cand il vad asa sad

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu multa rabdare si intelepciune puteti depasi problema. El trebuie, de cate ori simte ca ejaculaeaz, sa se opreasca, sa intrerupa penetrarea pana se mai racoreste si apoi sa reia actul sexual. Trebuie sa faca asta la fiecare act sexual si in cativa ani, va avea rezultate bune. Si sa renunte la msturbare (excesul de masturbare si pornografie l-a adus in starea asta). chiar daca tu ai impresia ca nu ai nevoie de orgasm si satisfactie sexuala, nu este asa. In scurt timp (2-3 ani) te vei satura sa ai relatii sexuale daca acestea nu-ti ofera placere din cauza ca partenerul tau termina inainte ca tu sa atingi macar un orgasm

| RAY a răspuns:

Cate raspunsuri date de fete, sa se masturbeze inainte de sex, sa rezolve o ecuatie matematica, serios creierul se bloceaza cand noi barbati facem 2 lucruri in acelasi timp, asa ca o neglijeaza prima sarcina si se concentreaza spre a doua =ratiunea

| relian a răspuns:

Sa mearga la un sexshop si acolo sint destule produse care intirzie ejacularea.Nu enimic rau, nici daunator.Si dupa o sa faca si chiar 30 de minute.Sint spray-uri si creme care pot sa intirzie ejacularea, decinu pilulenu alte chestii. Fara astea poate sa mearga la toti psihologii sau psihiatrii ca nu va rezolva nimic.Vad pe aici da raspunsuri femeile care pina la urma nu au de unde stii ce simte sau cum simte un barbat.Mergi unde zic si te asigur ca totul va fi bine.

| Oana92 a răspuns:

Cel mai probabil cauza este una de natura psihica: stres, oboseala, o trauma recenta, o problema apasatoare si care nu isi gaseste rezolvarea. Poate o discutie linistita sau un psiholog ar ajuta. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Un preludiu mai lung nu-i spune nimic oare?
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Trebuie sa il convingi sa accepte ajutor specializat, adica sa mearga la urolog! este spre binele si spre folosul lui!

| mary4048 a răspuns:

El are dreptate, poate fi pe sistem nervos..de ce nu se duce la un psihiatru? eventual chiar amandoi, fiind o problema de cuplu..in orice caz, cu rabdare din partea ta si un tratament corespunzator, problema e rezolvabila.Bafta!

| Oana92 a răspuns (pentru mary4048):

La psiholog trebuie sa mearga, nu la psihiatruhappy

| mary4048 a răspuns (pentru Oana92):

Jura-te ca ai dreptate! daca nu stiam nu dadeam sfaturi...am trecut prin asa ceva in tinerete cu un fost prieten.big grin

| Oana92 a răspuns (pentru mary4048):

Probabil pentru ca in tineretea ta nu prea erau psihologi sau ma rog psihiatrii faceau si treaba lor. In prezent de problemele de cuplu si de disfunctiile sexuale se ocupa psihologii, mai precis cei care au pregatire suplimentara in sexologie si probleme de cupluhappy

Iar asta o stiu pentru ca sunt studenta la psihologiehappy

| mary4048 a răspuns (pentru Oana92):

Degeaba vrei sa ma lamuresti..nu am chiar o varsta matusalemica si crede-ma ca problemele psiho-somatice creeaza disfunctii sexuale.Si apoi de la teorie pana la practica mai ai cale lunga de batut, dupa care poti sa te joci cu mintea cui vrei tu!

| Oana92 a răspuns (pentru mary4048):

Cum crezi...Numa ca din cauza unor comentarii de genul asta oamenii au impresia ca psihiatru=psiholog si in concluzie doar nebunii merg la psiholog...

| Oana92 a răspuns (pentru mary4048):

Si doar ca o completare: nu trebuie sa ai o varsta matusalemica pentru ca in tinerete sa fi gasit psihiatrii si nu psihologi. Putin peste 40 ar fi suficient... pentru ca in ultimii cam 20 de ani de comunism facultatea de psihologie si psihologia in general a fost interzisa in Romania, iar problemele astea erau tratate de psihiatrii.

Iar de problemele psihosomatice se ocupa si psihologiihappy

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Spune-i sa se mai abtina!

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

Ce inseamna ca se "termina repede"? Daca actul in sine, fara preludiu, dureaza macar vreo 7min, e ok, e in limitele normalitatii. Daca vrea sa presteze mai bine, roaga-l sa mai faceti cate-o partida(dupa prima) si asa, incetul cu incetul ii v-a creste numarul de minute happy. Spor si multa bafta!

| sile03 a răspuns:

Sa foloseasca genul asta de solutii si sa ne spui daca a dat rezultate;) http://ejaculareprecoce.shopmania.biz/......ii-3292124