| lolipop_7312 a întrebat:

Prietenul meu este un tip foarte gelos. Chiar astazi mi-a facut din nou o criza de gelozie. Trebuia sa mergem impreuna intr-un anumit loc, dar pana la urma am venit separati din cauza ca el a plecat cu un prieten de-a lui la un supermarket. L-am sunat si l-am intrebat frumos daca vrea sa il astept sau sa ma duc singura, iar raspunsul lui a fost "poti sa mergi si ne intalnim acolo". Bun. Am ajuns si am intrat in vorba cu FETELE! Dupa cateva clipe isi fac aparitia niste baieti care tot se bagau in seama. Eu nu le-am acordat atentie, dar celelalte fete au continuat sa vorbeasca cu ei. Langa grupul meu era verisorul prietenului meu, care la randul lui a vrut sa fie cu mine, dar asta se intampla acum mult timp, si care de la un timp parca ma spioneaza. Nu i-am acordat nici lui atentie. Dupa vreo 10 min ma suna prietenul si imi spune sa vin afara. Ma duc afara, el era in masina si imi face semn sa urc. Ma urc in masina si nici nu inchid bine usa, ca incepe...ca eu imi bat joc de el, ca eu ii filez pe altii, ca nu stiu ce. L-am intrebat daca m-a vazut ca am filat cum zice el, de e asa de sigur ca eu ma uit dupa altii. Si mi-a raspuns ca nu e nevoie sa vada el, ca sunt alte persoane care ii spun totul. Nu stiu ce sa mai fac cu el. Cum sa ii scot gelozia din cap? In afara de faptul ca e foarte gelos e cel mai perfect baiat. Pls help me!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, el exagereaza. POate ca te iubeste mult, e gelos si ii e frica sa te piarda, dar eu cred ca ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine si sa nu asculta tot ce spun altii; mai ales ca nu are nicio dovada cum ca te erai cu altii. El ar trebui sa creada in tine nu in vorbele altora, sau trebuia sa vina si el acolo sa se convinga, nu sa te acuze asa direct.
Eu zic sa discuti serios cu el si sa ii spui ca asa nu se poate, daca chiar tine la tine sa incerce sa se schimbe, desi va fi cam greu, ca persoanele geloase sunt greu de schimbat, dar macar sa incerce, sa nu mai fie chiar asa.
E normal ca te iubeste daca e gelos, dar daca exagereaza atunci nu e bine...intr-o relatie trebuie sa existe incredere, comunicare si respect.Incearca sa ii explici cum sta treaba si daca nu va intelege atunci mai bine lasa-l in pace.

9 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu cred ca e prost, nu gelos...atata timp cat se ia dupa altii inseamna ca nu-l duce capul chiar asa de mult spre 'perfectiunea' pe care o vezi tu!

| Anecherry a răspuns:

Nici nu vreau sa aud de genul asta de persoane; am avut si eu un iubit asa, chiar mai gelos de atat, care mi-a mancat zilele; si l-am lasat, chiar daca m-a durut atunci, acum ma simt mult mai bine. in concluzie, sfatul meu e sa-l lasi, pentru ca si asa baiat perfect nu exista, iar de genul asta de perfectiune cred ca te poti lipsi;

| carmin a răspuns:

Inseamna ca nu are incredere in tine.De aceea are ''spioni'', care ii spun lui ce faci tu si poate mai infloresc si de la ei...deoarece asa-zisii lui prieteni, o parte din ei. te plac si vor sa va desparta.
Nimeni nu este perfect.
Daca am fi toti perfecti am fi egali cu Dumnezeu!
Ca sa il scapi de o parte din gelozie, trebuie sa te straduiesti/lupti, ca sa ii captezi atentia/increderea in tine.
Intr-o relatie trebuie sa existe:comunicare, incredere deplina/reciproca, devotament, iubire, fericire, atentie, etc.
Nimeni nu este perfect!
Daca am fi toti perfecti, am fi egali cu Dumnezeu!
Bafta.

| dannys a răspuns:

Unii sunt chiar obsedati de unele persoane.Asa am patit si eu mult timp cu fostul meu prieten.Ma urmarea cand el cand alte persoane pe care nu le stiam. Daca ii spuneam ca vreau sa ne despartim ca nu mai puteam sa traiesc in acaesta teroare imi spunea ca mi-am gasit pe altul.Nu avaeam voie sa vorbesc cu colegi.Imi citea mesajele se uita la numere de tel si le trecea la el sa vada ale cui sunt. Ajunsesem sa ma gandesc sa ma sinucid sa scap de el.Intr-un final nu stiu ce s-a intamplat cu el ca s-a schimbat. Dar si noi ne-am despartit frumos.Eu zic sa te desparti de el acum cand nu este prea tarziu.Asa sunt unii cand li se pune pata pe cineva nu mai scapi.

| jocnecurat a răspuns:

Lasal si cauta-ti alt prieten nu ai cum sa-i scoti gelozia din cap.

| cami_5314 a răspuns:

Gelozia nu are leac. Gaseste altul! Sry...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca sunt si persoane invidoase pe relatia voastra si ii spun lui ca tu umbli cu nu stiu cine. Dar daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa te creada pe tine, nu sa creada ce spune gura lumii.

| liuda4ka_6972 a răspuns:

Gelozia nu o skotzi cu nimic din cap. asa este el si daca il iubesti, atunci trebuie sal acceptzi asa cum este. poate cu virsta ii va trece, dar... putina nadejde. SUCCES!