| anonim_4396 a întrebat:

Primul meu contact sexual l-am avut pe 16.12, mentruatia imi venise pe 25.11,deci ovulatia trebuia sa fie pe 8 pentru ca aveam ciclu regulat. Specific ca nu m-am protejat, dar nu si-a dat drumul in mine. Ieri trebuia sa imi apara menstruatia, am toate simptomele, dar nu apare. Este posibil sa fiu insarcinata sau mi s-a dereglat de la inceperea vietii sexuale?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil s-a dereglat datorita inceperii vietii sexuale. Intarzierea e mica deocamdata. Daca ai ciclu perfect regulat, in conditiile spuse de tine riscul de sarcina e undeva intre 7 si 10%, deci nu foarte mare, dar nici de nebagat in seama.
Intrebarea este alta si e foarte foarte serioasa: teste de sifilis, hepatita B si C, HIV v-ati facut inainte de sex neprotejat, ca orice cuplu normal? Dupa cum se stie, aceste boli se pot lua si altfel, nu numai pe cale sexuala si este o precautie minima a cuplurilor ca inainte de a renunta la prezervativ sa-si faca aceste analize.

| yuli10 a răspuns:

Oricare dintre variante e posibila. nu te alarma inca. desi vin sarbatorile si nu vrei sa fii stresata, va trebui sa astepti sa vezi. macar o saptamana dupa care sa faci un test.
sper sa nu fie nicio problema.

| madutza_ubytzik a răspuns:

Buna! Eu dupa ce mi-am inceput viata sexuala in primele 3 luni dupa aceea mi s-a dereglet menstruatia si imi venea de 2 ori pe luna Acum nsa mi s-a reglat la loc! Si nu eram insarcinata! sper sa fie asa si cu tine! Dar daca vrei sa scapi de orice indoiala mai asteapta putin iar apoi fa un test de sarcina si neaparat sa mergi la un ginecolog fiindca daca nu te-ai protejat exista riscul sa fi contactat vreo boala cu transmitere sexuala si oricum ar fi MERGI LA DOCTOR si PROTEJEAZA-TE! am o prietena care a facut sex cu un tip care avea SIDA. a facut-o fara sa se protejeze. a ramas insarcinata si a decis sa pastreze copilul! la 5 luni de sarcina a facut avort spontan si a pierdut copilul. cand s-a dus la spital sa ii faca chiuretaj au descoperit ca si ea se infectase cu SIDA. acum nu mai are voie sa faca copii toata viata plus ca nu mai are mult de trait! asa ca fii porecauta si PROTEJEAZA-TE!

scuze daca nu ti-am raspuns bine insa cred ca exemlul meu te va ajuta sa te protejezi de acum inainte! oricum spar ca ti-am fost de folos! bye bye

| drbear a răspuns:

Este foarte posibil sa ti se fi dereglat de la inceperea vietii sexuale. Daca tu "simti" ca vine, va veni. Probabil acum deja a venit. O sa simti niste schimbari si e posibil o perioada sa vina dereglat, nu te ingrijora.
Ai grija ca partenerul tau sa faca un dus inainte (baietii se masturbeaza des si e posibil sa ramana sperma pe gland), si incearca pe cat posibil sa eviti ovulatia.
Daca cumva trece o luna si nu iti vine, ar fi cazul sa iei in considerare o sarcina. Decizia iti apartine, dar nu intarzia. Peste 4 luni nu vei mai putea face avort, daca asta ai in plan.
Raspuns dat de un medic rezident medicina de familie.