| anonim_4396 a întrebat:

, am o problemahappy Stie careva daca inceperea vietii sexuale poate influenta menstruatia? ...nu mint, sunt eu in situatie, acum 2 saptamani am avut primul contact sexual,extra mega protejat,menstra trebuie sa vina doar saptamana viitoare dar s-a grabit sa vina mai repede! Am un ciclu regulat si de asta ma ingrijoareaza putin. Deci, poate influenta asta ciclul menstrual, e ceva normal sau e ceva grav si ar trebui sa ma ingrijorez? Multumesc tuturor care raspund!:*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În GENERAL, începerea vieţii sexuale DEREGLEAZĂ ciclul menstrual ( chiar şi durata/aspectul menstruaţiei )!

De obicei, prima menstruaţie întârzie sau vine mai repede, iar la primele 3 menstre ( după dezvirginare ) se face o "stabilizare" a organismului, o echilibrare : e posibil ca, de acum înainte, să se schimbe durata ciclului menstrual ( să ai un ciclu mai scurt ), sau să ai ciclu neregulat, etc.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Influenteaza in sensul ca iti poate intarzia sau sa iti vina mai repede[ceea ce ti s a si intamplat tie]dar asta nu-i o problema

| PookieBear a răspuns (pentru mona):

Mhm,okhappy deci sa inteleg ca e ceva normal si se mai intampla, nu e o problema asa de mare? pot fi si alte cauze, sau e strict legat de inceperea vietii sexuale?happy
Multumesc:*

| mona a răspuns (pentru PookieBear):

E ceva normal, nu e cazul sa iti faci griji

| Rizer a răspuns:

Poi mai influenteaza si viata sexuala ciclul.
Ti-l decaleaza cu cateva zile ori inainte ori dupa, dar nu ai de ce sa-ti faci griji daca zici ca te-ai protejat, oricum copii nu se fac chiar atat de usor! Trebuie facute analiza, etc..ca sa faci un bebel...nu tot deuna iti iese din prima!
Dar ce varsta ai? De nu sunt prea curioasa?!

| adrykiba a răspuns:

Menstruatia poate sa se deregleze din o gramada de motive.Inceperea vietii sexuale este una din ele.Alte motive pot fi anticonceptionalele, stresul sau daca te-ai ingrasa sau ai slabit dintr-o data.Atata timp cat iti vine nu este motiv de ingrijorare.

| derpiiiiiiiina a răspuns:

La mine, de ex. inainte de inceperea vietii sexuale nu era regulat. Doar dupa a devenit normal. E in regula nu te ingrijora.

| PookieBear a răspuns:

Am 19 ani si 5 lunihappy, sunt destul de informata legata de chestiile astea, cele mai multe cazuri am auzit sa fie cu intarziere de menstruatie si de aceea intrebam.Nuu de sarcina nu se pune problema, a fost cv protejat!
Stiu ca se produc ceva schimbari in organism la nivel hormonal dupa inceperea vietii sexuale si ma gandesc ca asta influenteaza.Menstruatia e normala doar venita mai repede.

| SRDC a răspuns:

Cati ani ai? pana la o anumita varsa mentruatia vine regulat, apoi se mai decaleaza din cand in cand. actul sexual nu influenteaza, anticonceptionalele da (cateodata)