| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am avut primul contact sexual acum 2 săptămâni(era şi perioada fertilă), protejat( prezervativul nu s-a rupt, iar prietenul meu a ejaculat afară). Menstruaţia trebuia să-mi vină ieri, dar nu şi-a făcut apariţia. Întrebarea mea este dacă începerea vieţii sexuale are vreun efect asupra întârzierii menstruaţiei? Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, menstruaria poate intarzia. S-a constatat ca inceperea vietii sexuale implica schimbari in activitatea glandelor endocrine raspunzatoare si de activitatea hormonala.Nu este o regula generala dar intarzierea pornirii menstruatiei a devenit evidenta in cazul multor tinere dupa dezvirginarea lor.In cazul in care sexul a fost protejat si nu s-a intamplat nici un "accident" cu prezervativul nu ai nici un motiv de ingrijorare in cazul unei intarzieri a pornirii menstruatiei chiar si de cateva zile. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Kriss96 a răspuns:

Poate intarzia si cateva luni.