| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Primul,, te iubesc"... ce parere aveti despre asta? Fata ar trebui sa fie prima care ii spune baiatului sau invers?

Deci suntem de o luna jumate impreuna (si am observat ca alte cupluri isi zic ca se iubesc dupa doua zilehee hee) si pana acum nu ne-am zis asta. Eram pe punctul de a-i zice aseara dupa niste saruturi pasionale cand ma tinea strans in brate, dar am tacut. M-am simtit ciudat, nu stiu.

Din experientele trecute am invatat sa fiu mai rece si sa nu-mi expun imediat sentimentele(mi-e teama ca va profita). Asta e cea mai lunga relatie a mea de pana acum si nu pot zice ca nu as putea trai fara el sau ceva de genul, dar tin la el. Cred ca si el simte la fel pentru ca e atent cu mine, imi vorbeste frumos etc.

Deci sunteti de parere ca eu ca fata sa spun prima te iubesc? Sau sa astept de la el? Si cum i-as putea spune: tot intr-un moment de maxima apropiere(noi imbratisati, afara ningea frumos si era intuneric) sau sa-i dau un sms sau la telefon? Stiu ca in ziua de azi nu e asa greu sa spui te iubesc, dar totusi...:-s

Si daca i-as arata ca tin la el este neaparat nevoie sa-i spun cat de mult il iubesc. Cum as putea sa-i dovedesc ca il iubesc(in afara faptului de a ma culca cu el, sunt virginabig grin)?

Eu am aproape 16 ani, el are 20. Si inca o intrebare: Credeti ca e diferenta mare de varsta ( 4 ani jumate)?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca este cineva desemnat sa spuna. O spune cine o simte cu adevarat primul. Dar dupa o luna si jumatate, oricine ar spune-o, ar minti grosolan. E adevarat ca sunt cupluri care se mint cu nerusinare, fiindca de fapt pentru ei nu conteaza, dragostea e doar un cuvant si atat. Dar intr-un cuplu real, dragostea este un complex de manifestari si sentimente care apare dupa ce oamenii se cunosc bine, cu calitati si defecte, au trecut impreuna si prin lucruri bune si prin lucruri rele, au construit ceva impreuna, lucruri care nu se realizeaza in cateva zile.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

După o lună jumate? Hai să fim serioşi. Nici tu nu-l iubeşti, nici el nu te iubeşte. Cel puţin nu ÎNCĂ.
E pur şi simplu foarte puţin probabil să apară iubirea după DOAR o lună şi jumătate.
Cât priveşte asta cu cine ar trebuie s-o spună "primul" ar cam trebui lăsate orgoliile pe "stand-by". În principiu o spui când o simţi. Dacă nu o simţi, e mai frumos să n-o spui astfel asigurându-te că nu-ţi minţi partenerul.
Cât despre diferenţa de vârstă... e discutabil. Dacă aveai tu 20 şi el 24 atunci ar fi stat altfel lucrurile şi clar nu era nicio problemă.
Aşa... e discutabil pentru că probabil el curând va merge la facultate (dacă nu e deja) şi n-aveţi timp să vă sudaţi o relaţie.
Cât despre viaţa sexuală, e bine de ştiut că de la vârsta de 16 ani, atât legal cât şi fiziologic îţi poţi începe viaţa sexuală.
Nu o să-ţi spun să sari pe el din prima dar cu siguranţă nu o să te încurajez să-l ţii până merge în cârje cu aspectul ăsta.
Succes.

| Crisu a răspuns:

Diferentsa mare nu e.adica vreau sa spun ca 4 ani ar cam trebui sa fie diferenta in general deoarece fetele sunt mai evolouate mintal ca baietii.si nu e nici o problema daca nu ii spui dupa primele 2 zile "te iubesc", pentru ca nu prea ai cum sa iubesti dupa cateva zile.in mod normal nu conteaza de cine e spus acest lucru, dar sa fie spus din suflet, si sa fie simtsit de ambii.

| Zenithf a răspuns:

Diferenta de varsta este ok, la varsta ta esti destul de matura pentru o relatie serioasa. Nu te grabi insa sa iti incepi viata sexuala, as zice ca este mai bine sa ti-o incepi dupa casatorie dar nu vreau sa te speriu.winking
Declaratiile este bine sa fie facute cand ai siguranta ca ti se raspunde la fel. Si trebuie sa fii sigura si pe relatie, ca este si el sincer cu tine, ca relatia este solida, ca exista comunicare, intelegere, incredere intre voi. Este bine ca sa fiti prieteni mereu, inainte de a fi iubiti, cei care uita sa fie prieteni ajung sa se raneasca reciproc si sa-si distruga relatia dintre ei. thinking

| Kylexy a răspuns:

Ascultati inima si cu siguranta nu vei regreta.
Despre viata sexuala e prea devreme sa o incepi mai ales cu el dar lasa timpul sa decida.Mult noroc

| Nikolas28 a răspuns:

Buna. A arata ca iubesti pe cineva nu conteaza numai "vorbele". Exista si alte feluri de a aarata iubirea si dragostea fata de tine.succes

| cristiano9 a răspuns:

La 20 de ani ar trebui el sa fie mai activ ca tine, sau in general baietii, dar daca baiatul nu prea este tupeist de fel, astepti mult sh binelaughing

| Jeny1 a răspuns:

Felicitări pentru că dovedești că ești într-adevăr o fată PUTERNICĂ.
Nu este nevoie să-i spui imediat că-l iubești, ai zis-o chiar tu -ții la el-exact asta poți să-i spui: țin foarte mult la tine! Așa deschizi subiectul și vezi dacă îți va spune el ție! Ești o deșteaptă! Diferența dintre voi nu este deloc mare, singura chestie este că el trage să se culce cu tine(din cauza hormonilor) dar tu fă-o doar când ești tu pregătită și cu precauțiile de rigoare. Să fii fericită!

| Yuhuuuuu a răspuns:

E ok daca tu te simti bine alaturi de el atunci nu trebuie sa ti cont de diferenta anilor pentru ca baietii se maturizeaza mai greu... si de aceea fetele sunt cu baietii mai mari decat ele sau mai exista exceptii cica 1 la un miliard de un baiat matur si de varsta cu tine, dar eu zic sa nu'ti faci griji.

eu zic sa mai astepti 2-3 zile maxim, iar daca el nu'ti zice nimic spune'i tu, intr'un moment asa frumos... cu voi doi apropiati si dupa ultimul sarut de noapte buna sa'i soptesti usor la ureche "te iubesc", dar suav si usor... nu stiu cum sa-ti explic, dar sper ca'ai inteles :* [ Succes big hug ]