| luta_8030 a întrebat:

Pritenul meu nu o vrea cu prezervativ spune ca va aia grija si stie el cf,, nu simte gustul,, ma rog cum spune el dar eu vreau cu pu ca asa ma simt mai sigura! tin cont ca va fi prima data! deci trebuie sa insist sau sa-l asc ma rog ca mai are practica.mersi

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrea fara prezervativ si tu vrei sa-l asculti, trebuie sa faceti, obligatoriu, doua chestii: 1. analize amandoi, fiindca multe dintre bolile cu transmitere sexuala (HIV, hepatita B si C, sifilis) se iau si pe alte cai (la stomatolog, la frizerie, pediciura, manichiura sau de pe instrumentar medical).
2. Mergeti la planning pentru o alta metoda contraceptiva. Daca stie el ce face (foarte foarte bine) tot ramane un risc de aproape 30% de sarcina. Daca nu esti inca pregatita sa devii mama, atunci trebuie sa folosesti o metoda contraceptiva (prezervativ sau anticonceptionale, daca medicul considera ca poti lua).

| MonicutZZa a răspuns:

@itsanewdawn22, fata a cerut ajutorul, nu esti obligat sa raspunzi si sa o faci galeata si descreierata demonstreaza o vasta educatie si mergi prea departe cu gandul, inca nu a facut sex, deci fara bebe sau avort.
luta, depinde de tine, daca tu crezi ca vei fi mai relaxata cu prezervativ, fa asa, daca ai mare incredere in el, fa fara.

| tinkerBELL_2566 a răspuns:

Da draguta asa zic toti, ca au grija, ca va fi bine, pentru ca ei nu risca ca noi femeile sa se pricopseasca cu un bebel.Parerea mea este ca trebuie sa te protejezi.Nu poti avea niciodata indeajunsa incredere in cineva incat sa mergi pe mana lui.Eu consider ca sexul neprotejat este recomandat dupa o buna perioada de stat cu respectivul partener si sa te protejezi pe alte cai, dar sfatul meu prietenesc, de la o fata care a trecut prin asa ceva este:nu o face neprotejat.Nu te lasa pacalita pentru ca sunt multe riscuri.bafta:*

| corado a răspuns:

@itsanewdawn22 nu stiu ce gandire ai tu si de ce esti atat de recalcitrant si iritat de faptul ca acesta fata cere un sfat, nu o critica! Incearca sa iei ca pe un sfat ceea ce spun acum, nu mai jigni fetele si nu mai judeca persoanele fara sa le cunosti! Degeaba ai varsta care o ai (probabil ai peste 16 ani din moment ce spui "Puneti rahaturi de intrebari, aveti pana in 16 ani si peste 2 zile te vad la intrebari despre avorturi." ), daca nu esti in stare sa dai un sfat calm si la subiect!
Referitor la ceea ce ne intreaba luta, totul depinde de tine, de increderea prezenta intre voi si de cat de bine il cunosti pe acest tip! Daca sti ca are un autocontrol excelent, sa spunem ca poti risca dar trebuie sa ti cont si de sanatate, de bolile transmisibile! Brigaela, a punctat bine faptul ca ar trebui facute analizele inaintea actului sexual! E logic ca placerea e sporita atunci cand nu sunt folosite prezervative, insa trebuie sa tinem cont de sanatate si viitor inaintea placerii! Sfatul meu e urmatorul, faceti amandoi analizele, testeazai autocontrolul, testeazai abilitatile de reactie si dupa i-a decizia potrivita, va dura ceva insa cum ai asteptat atata timp, mai poti astepta o luna, doua! Succes si ai grija de tine!

| ana_3219 a răspuns:

Foloseste tu contraceptive. asa stai si tu linistita, si el intra fara prezervativ.

| itsanewdawn22 a răspuns:

Ce bine ca mai are la activ o suta de scorburi. te simti mai ok asa nu?
Si stai putin, ce gust nu simte prietenul tau? gusta ceva in timpul actului? Ca nu ma prind?

Puneti rahaturi de intrebari, aveti pana in 16 ani si peste 2 zile te vad la intrebari despre avorturi.
Fata. daca tot te-ai decis tu cu iluminata-ti inteligenta, sa devii galeata, macar nu strica si viata unui copil care nimereste din greseala in burta unei descrreierate.
Bafta

| itsanewdawn22 a răspuns:

@MonicutZZa eu nu cred ca merg prea departe cu gandul.happy
Chiar nu am idee cum poti spune asta cand e clar ca astfel de copii se lasa influentati de primul pusti care le spune "te ube mami" sau alte bazaconii dupa 3 zile de stat impreuna si dupa -vrea sex ubi, dar fara prezervativ.[ ca nu ramane ea insarcinata, dar no problem ca exista cutitase, aspiratoare, bebe expulzaton the phone
Tu dai sfaturi absurde, eu poate am jignit. Cum poti sa ii spui sa faca fara? Cand zice ea clar,"CA ARE PRACTICA" tipul. Zau daca...
DEci are practica, cine stie cu cine are practica, fata poate lua vreo bts si tu zici sa o faca fara daca se simte relaxata.
Eu in locul tau nu as mai comenta.
Si sincera sa fiu chiar nu imi vine sa mai vorbesc frumos cand vad cat de limitati sunt. Si se mai spune ca a crescut nivelul de informare.
Uite ce fel de informare!oh go on

| itsanewdawn22 a răspuns:

@ corado, hai sa iti spun ceva.
Inainte sa dau un raspuns, ma uit la felul in care e adresata intrebarea, corectitudinea ei si subiectul pe care il trateaza.
Daca nu ar fi sutele de intrebari jenante care ma lasa masca cand intru pe acest site, poate nu as mai ajunge atat de scarbita si nu as mai da raspunsuri atat de agresive. Te asigur ca nu am degeaba varsta pe care o am si daca tu crezi altceva oricum nu are relevanta.
As da un sfat calm daca as avea cui sa-l dau.
Acesti copii, adolescenti chinuiti de hormoni, pur si simplu oricum nu iau in calcul ce spunem noi. Stii de ce? Pentru ca se trezesc 2 3 sa le zica, fa-o fara prezervativ ca e ok, daca tu asa te simti bine, etc. si raspunsurile de genul sunt ceea ce cauta ei, pentru ca ei cauta doar aprobarea.
Asa ca...

p. s: la intrebarile unde am avut cui raspunde frumos si civilizat, am raspunswinking daca unii nu se respecta nici pe ei insisi, nu o sa ii respect eu

| Crizata a răspuns:

Din cate stiu eu e greu sa ramai prima data.[50%]

Si daca mai are practica.[75%]

Dar gandeste-te la acel [25%] care ramane.

Nu cred ca vrei un bebex [big grin]

| blueYurble a răspuns:

Da, fara prezervativ riscul este foarte mare de sarcina si boli cu transmitere sexuala, chiar daca baiatul nu ejaculeaza in vagin.