| Andreeaiulia98 a întrebat:

Am o întrebare care poate o sa para stupida.Ma simt pregătită sa am prima experienţă sexuala cu prietenul meu (suntem împreună de un an si 2 luni) dar simt ca el nu e.Mereu când vine vorba despre asta (noi vorbim foarte rar despre sex pentru că simt ca nu e confortabil cu subiectul asta) el spune ca suntem foarte tineri, ca mai avem de aşteptat. Oare de ce crede asta? In nici un caz nu pun presiune pe el, nu vreau sa insist, dar as vrea sa stiu de ce nu se simte pregătit.Suntem apropiaţi, urmează sa ne cunoaştem părinţii, nu vad sincer care ar fi problema...Mereu imi spune ca il atrag si ca ii place cum arat, dar nici nu vrea sa audă despre sex. Cine ar putea sa imi spuna care ar fi cauzele posibile pentru ne pregătirea lui, are funda.Va multumesc mult pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa vorbești cu el despre asta, un cuplu de obicei ajunge sa își dorească sa facă sex, cum și tu ai spus, motive care pot fi ți le au enumerat și ceilalți utilizatori TPU dar numai el poate sa ți spună adevărul, poate are niște complexe, prejudecăți, timiditate motive mai mult sau mai puțin serioase dar mai bine sa afli de la el

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Petting ati facut?! Cati ani aveti fiecare, si ce experiente anterioare?!
Va cunoasteti foarte bine corpurile, reactiile, senzatiile, etc?!
Se pare ca el e mult mai constient, cumva, decat tine...
Incearca sa aveti un dialog serios pe tema asta!

| Andreeaiulia98 explică (pentru PsihoSex):

Avem 18 si 18 jumate, amândoi virgini.Nu am făcut petting pentru ca nu vrea sa aibă legătură cu orice legat de sex, si nu imi explic de ce.Nu e deloc confortabil cu subiectul asta, si chiar as vrea sa il intreb, dar nu stiu cum sa încep.

| raMLesS a răspuns (pentru PsihoSex):

Ce dracu e ala petting ca tot aud intr-una.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaiulia98):

Doar el stie adevaratul motiv!
Posibil sa aiba un penis micut, ori curbat, ori sa aiba fimoza si nu poata intretine raporturi sexuale... ori poate vrea sa ramana virgin, pana in noaptea nuntii.
Ciudat intr-adevar, sa nu-si doreasca nici macar petting... mai ales ca la 18 ani, pocnesc hormonii in el si ar trebui sa fie excitat, de la fiecare atingere mai pasionala.

| anamaria82726 a răspuns (pentru raMLesS):

E un fel de masturbare reciproca, fara a face sex

| Emma30555 a răspuns (pentru raMLesS):

Se ating, se vad, dar nu întrețin relații sexuale

| Adry05 a răspuns (pentru raMLesS):

Partea aia de preludiu + frecare, masturbare reciproca etc, cam orice in afara de penetrare propriu zisa.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
El zice ca sunteti foarte tineri dar nu asta e motivul real.
Doar nu aveti 13 ani.
De obicei fata e cea care nu e pregatita mereu de prima experienta.
Posibil sa fie prea pesimist in legatura cu prima experienta, dar tot trebuie sa faca pasul.
Faza cu "suntem prea tineri" e doar un pretext sa amane.
El stie pana la urma motivul real.

| mihai69 a răspuns:

O „educație sexuală" de ev mediu. Rezultat? exact ceea ce vezi: un tip care nu consideră sexul ca pe o parte importantă a unei relații, ci doar ca pe ceva ce „trebuie" făcut. Rar și numai în anumite condiții.
Asta îți dorești?

| Donsavas a răspuns:

Nu e chiar asa cum s-a scris mai jos. Hormonii aia te afectează psihic,dar nu neapărat negativ. Cum unii băieți se simt excitați,energici in preajma unei femei,mai ales goală,al tau prieten se simte calm,inhibat. De Ce? E genul romantic cel mai probabil,nu obsedat sexual. Bine, nu ca doritorii sunt dependenți de sex doar ca al tau cauta altceva, siguranta si stabilitate langa femeia pe care o iubeste. Poate e un viitor familist.
Nu trebuie sa aiba vreo boala mintala sau problema fiziologica, de natura medicală ca sa prefere a te iubi si a se multumi doar cu atât.
Dacă nu ti place asta, înseamnă că nu e genul tau, nu asta ar trebui să cauți sau sa păstrezi tu. Lasă-l langa o femeie care are nevoie de un asemenea bărbat!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, cauze ar fi mai multe, unele din ele au fost prezentate.
Una din cauze este religia. Adventistii, adventistii reformati (sambatistii), penticostalii, iehovistii si alte secte religioase nu admit relatie sexuala inainte de casatorie. Acestia nu admit nici masturbarea. Se uita la filme porno?
O alta cauza poate fi si teama ca nu va reusi sa "fie barbat": sa nu ejaculeze precoce, ca nu va stii cum sa o faca (desi refuz acest lucru, atata timp cat pe net sunt atataea filme porno), ca nu te va face sa te simti bine si il vei parasi. In acest caz tu ai un rol important: sa-l ajuti sa treaca pste aceste lucruri.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu e o persoana religioasa cu principii morale stricte atunci ori e asexual ori are complexe in ceea ce priveste propriul corp. Incearca sa descoperi de ce e asa reticent in ceea ce priveste apropierea fizica.

| Necunoscut112 a răspuns:

Are o problemă la puţă şi îi e frică să nu-l părăseşti. Va trebui să îl întrebi direct care e faza de nu vrea sex şi spune-i că tu nu vrei să faci după căsătorie, ci vrei înainte, să vezi dacă te simţi ok. S-ar putea să vrea să vă despărţiţi dacă îi spui asta, gandindu-se că nu o să te satisfacă.

| Justme1997 a răspuns:

Mai multe variante:
Creștin înrăit, sex doar după căsătorie
Nu se scoala, probleme medicale
Micropenis
Traume?
Asexual
De fapt nu e atras fizic de tine

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Justme1997):

Daca nu ar fi atras fizic, nu ar sta cu ea de un an si ceva. Si inca ceva: rar un baiat virgin care sa nu vrea sex, chiar daca fata nu e frumoasa.