| Catalina_7214 a întrebat:

Problema mea ar fi urmatoarea:Mi-a intarziat ciclul 5 zile, luna trecuta(februarie) mi-a venit pe data de 9(precizez ca am ciclul regulat). Contactul sexual a avut loc pe data de 18.si s-a petrecut foarte putin fara prezervativ, el scotand penisul la timp... iar apoi am cumparat prezervativ! Am numarat acele 10 zile de dupa si s-a petrecut intr-a 9 a sau a 10 a zi.Am facut si test de sarcina(Barza) si mi-a iesit negativ, sanii ma dor, iar o farmacista mi-a zis ca poate exista un exces de foliculina. dar este semn ca vine ciclul.Prietenul meu m-a asigurat ca nu s-a intamplat nimic, dar mi-e foarte teama pentru ca nu mi-a intarziat niciodata asa mult! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns concret si eventuale sfaturi! Multumesc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca prietenul tau este absolut sigur ca nu a ejaculat absolut deloc, tinand cont de zi, exista un risc de sarcina de cam 15-20%. Nu stiu cand ai facut testul, dar era cazul sa-l faci pe 16 dimineata din prima urina de dimineata. Pana atunci, nu are nici o semnificatie daca este negativ. Dupa testul corect efectuat, daca este tot negativ, trebuie sa te vada ginecologul, fiindca excesul de "foliculina", adica progesteron, duce la probleme cu sanii si cu ovarele si trebuie corectat cu tratament (daca se confirma).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un pic cam devreme pentru test, mai fa-l o data maine (pe 17) din prima urina de dimineata. Farmacista ti-a confirmat ca orice intarziere de peste 10 zile impune consult ginecologic.

| gigiro a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, pentru ca in acea perioada nu erai in perioada fertila. Exista posibilitatea ca sa ai ceva dereglari hormonale si.mai sunt niste cazuri, foarte rare (nu mai stiu cum se numesc)cand femeia poate ramane in orice perioada a lunii(nu cred ca e cazul tau)

Abh
| Abh a răspuns:

Testul de sarcina e concludent la minim 10 zile de intarziere a menstruatiei. Nu cred ca esti insarcinata dar repeta testul neaparat peste 5 zile si fa-l neaparat din prima urina de dimineata.

| Rebecca a răspuns:

In timpul unui contact sexual tejat, exista si anumite scurgeri. Chiar si fara ejaculare poti ramane insarcinata. Dar nu e nevoie sa iti faci griji pentru doar 5 zile de intarziere. Repeta testul de sarcina peste 5 zile, si nu te panica. >big grin

| yoanna11 a răspuns:

Nu esti, stai linistita, vine el happysi pe mine ma dor sanii si trebuie sa vina zilele astea.:*

| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

Omg. chiar nu ai ce face. cum sa-ti expui problemele intime si de sanatate pe un site?! imi inchipui cum vorbesti despre experientele tale intime, cu prietenele tale. chiar nu mai exista medici la care sa apelezi?

| Catalina_7214 explică:

Laurentiu,tu nu esti fata si nu ai idee prin ce trece o fata atunci cand ii intarzie,iar parintii ii sunt extrem de severi si nu poate apela decat la site-uri de acest genoh go on

Multumesc de raspunsuri fetelor! sunt extrem de panicata si nu stiu la cine sa apelez pentru ca niciodata nu mi-a intarziat asa mult, poate fi si de la stres? ca uneori am crampe jos si senzatia ca imi curge, dar nu e nimic...

| Catalina_7214 explică:

Pentru Brigaela, testul l-am facut pe 14(martie) si a fost dimineata,in prima urina.El asa mi-a zis ca stie foarte bine ce s-a intamplat, am fost din nou la farmacie si mi s-a zis ca daca am ciclul regulat sa nu ma sperii, abia dupa a 10 a zi de intarziere sa-mi pun o intrebare.Simptome de sarcina nu am si cred ca mai e si autosugestia si stresul, teama de parinti...iar asta il face sa intarzie.Nu stiu ce sa mai fac, o sa mai astept pana in a 10 a zi, dar poate vine! Multumesc!

| Catalina_7214 explică:

Multumesc frummos de sfat! o sa ma duc sa-mi iau azi inca un test, dar intelesesem ca abia dupa a 10 a zi sa-l fac! mi-as fi dorit sa pastrez legatura cu tine dar nu stiu cum.

| Catalina_7214 explică:

Doresc din suflet sa ma ajuti pentru ca nu am la cine apela, la medic nu prea am bani sa ma duc iar parintilor nu le pot spune...Mi-e teama de avort iar acum prietenul meu este cam idiferent pe motiv ca el stie ce a facut, iar singura numai pot...