| milka123 a întrebat:

Am o problema cu menstruatia.Nu a aparut de 4 zile(trebuia pe 7, iar azi este deja 11). Tin sa precizez ca am avut contact sexual pe data de 6, dar prietenul meu nu a ejaculat inauntru.Cu toate astea am facut 2 teste de sarcina, amandoua negative.Am luat insa si o mononucleoza ma gandeam ca asta poate tulbura intr'un fel ciclul dar am nevoie de un sfat orientativ inainte sa merg la ginecolog.Imi vine sa ma duc foarte des la toaleta, iar simptome de ciclu am avut, m'au durut sanii, a aparut si acneea, am avut si ceva dureri de spate si coapse dar nimic.Precizez ca am luat cam acum 1 luna-2 Premestril timp de 1 luna si jumatate, se poate ca efectele sa apara acum? Luna trecuta mi-a intarziat 1 zi.Am 17 ani.Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nici unul din testele de sarcina nu este concludent. Primul test concludent se poate face, din prima urina de dimineata, dupa minim 7 zile de intarziere.
2. Contactul sexual din 6 ianuarie are risc minim de sarcina, daca e unicul contact neprotejat, riscul de sarcina e in jur de 2-3%.
3. Mononucleoza poate deregla menstruatia.

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Buna, uite aici ai niste motive care poate sa iti intarzie menstruatia, poate ca te va ajuta da?
http://www.csid.ro/......a-4044233/
multa bafta!

| Scarecrow a răspuns:

Poate fi o raceala iar faptul ca prietenul tau nu a ejaculat inauntru nu este neaparat garantia ca nu ai putea ramane insarcinata, dar cum am spus, poatefi o raceala.

| milka123 explică (pentru Scarecrow):

Pai. la asta m-am si gandit, dar a trecut aproape o saptamana de atunci si am facut 2 teste, negative amandoua la un interval de 2 zile.Si stiam ca ai o perioada de infertilitate cu cateva zile inainte de menstruatie.