| legallyblonde a întrebat:

Problema mea e urmatoarea: in urma cu aproximativ o luna, am fost parasita de prietenul meu. Am suferit si inca sufar enorm de mult, pentru ca ma atasasem de el si imi facusem iluzii, iluzii care au fost distruse odata cu despartirea. Dupa foarte putin timp, el s-a combinat cu o fata, care e prietena cu mine, care iesea intotdeauna in oras cu noi si a vazut cat de fericita eram cu el, si cu toate astea s-a bagat intre noi(pentru ca poate e doar impresia mea, dar eu cred ca a fost ceva intre ei inainte sa se desparta el de mine). Ca sa nu par o victima, le-am spus ca daca e sa fie ceva intre ei, sa imi spuna si sa nu se ascunda de mine, dar cu toate astea ei nu se saruta in fata mea, nu se comporta ca un cuplu normal, iar restul prietenilor se susotesc pe la spatele meu. Nu inteleg de ce se ascund de mine. Cum as putea sa il uit? Ce credeti ca ar trebui sa fac, sa ma comport in continuare ca o prietena si cu ea, si cu el, chiar daca imi e greu, doar ca sa nu le arat lor ca sufar? M-am prefacut ca nu imi pasa, dar as vrea sa nu ma mai trateze ca o proasta si sa creada ca daca se afiseaza impreuna o sa ma sinucid sau mai stiu eu ce.

Răspuns Câştigător
| erik a răspuns:

Draga prietena, imi dau seama ca te confrunti parca cu un vis urat sau cu o segventa rupta dintr-un film dramatic, implicand prietenul tau(iubitul) si prietena ta.Nu stiu cati ani ai, dar intr-o astfel de situatie as fi de-acord ca primesc una din pricipalele lectii de viata.Personal, cred ca aceasta experienta ti-a cam dat peste cap ceea ce stiai tu despre prietenii si relatii, asa ca, as trage o linie
dedesubtul trecutului si m-as retrage total din aceste relatii atrofiate si vicioase in care ai intrat, si as pleca la drum cu conceptii ceva mai solide in ce privesc relatiile.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai, 1 - tu nu mai ai nici o treaba cu el, deci nu are rost sa-l mai vezi; 2 - nu ai nici o dovada ca ea te-ar fi lucrat pe la spate, deci nu ai pentru ce sa strici prietenia cu ea.
Tu ar trebui sa eviti sa-l mai vezi pe el, cel putin pentru o buna bucata de vreme, ca sa poti sa-l uiti, sa ajungi sa nu mai simti nimica cand il vezi, singur sau impreuna cu altcineva. De aceea ar fi bine sa eviti sa mergi la orice eveniment la care participa el. Cu prietena ta sa te intalnesti doar cand ea este singura.
Cauta niste activitati care sa-ti abata mintea de la problemele sentimentale - sport, invatatura, hobby, etc.
Cauta sa legi relatii - de prietenie, nu dragoste - cu alti baieti, apoi cand simti ca a mai trecut suferinta despartirii, poti sa avansezi pe calea dragostei cu cel pe care il vezi mai interesat de tine si care are un caracter mai placut.

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Iata parerea mea. o prietena respecta iubitii celorlalte prietene si si pe fostii acestora, mai ales ca este ceva recent). spune-i ca ii banuiesti de ceva timp, dc nuh? la urm urmeiptul tau sa afli si sa nu mai fi luata de proasta. spune-i ca ar trebui sa te respecte sau sa respecte ce a fost intre voi macar pentru putin timp fiindca asa lasa impresia ca de mult planuia sa se bage intre voi.

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Cauta-ti si tu pe cineva.asa le vei arata ca nu iti pasa si poate te vei indragosti de acel baiat si il vei uita p asta care sigur nu te merita daca a facut asa ceva.

| legallyblonde explică:

De evitat nu am cum sa il evit, suntem in acelasi liceu si in acelasi cerc de prieteni, iesim intotdeauna impreuna in club, la suc, plecam impreuna in la mare, la munte etc., tocmai de aia am incercat sa il tratez, de fapt sa ii tratez pe amandoi, ca pe niste prieteni, sa nu se schimbe nimic.

| candydream a răspuns:

Fata acea nu iti este prietena. Apoi incearca sa socializezi mult intra in multe cluburi de pe la scoala, cu simtul umorului se rezolva totul faci misto de ei doi mereu cand ai intalnesti, cauti pe altcineva chiar sinumai pentru o prietenie numai sa nu ai faci iluzii.
Intr-un cuvant ai areti ca nu iti mai pasa de el chai daca poate nu este asa.

| madalina2293 a răspuns:

Sti ceva?
tu traiesteti viata si nu te mai uita sau asculta la ce zic altii. Daca is prieteni adevarati nu susotesc si nu comenteaza despre tine pe la spate.
Spunele tot ce crezi si cat despre tipa mai degraba ai lasa relatia ta cu ea de "prietenie' mai moale fiindk daca ti-a facut asta nu o mai numesti prietena.
Tu distreazate si lasa-i pe ei in pace cu comportamentul lor. happy
big hug