| guess_who a întrebat:

Psihologii spun ca iubirea nu dureaza, decat 3 luni. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| anonim a răspuns:

Da, intr-adevar se spune ca psihologii spun ca un om sanatos psihic nu pooate iubi mai mult de doi ani. iar pe aceatsa tema au foat facute mai multe studii. iata ce spun referitor la acest lucru:
o saptamana este durata minima a unui ''stadiu incipient de exaltare''. individul se aprinde in 4-6 ore, dar pe masura ce i se aduc la cunostinta date despre persoana iubita corzile sentimentale se destind ajungand in 7 zile pana la neutralitate, iar in 8 zile la nedumerire:''oare ce gasisem la ea/el''?
1-4 luni. durata medie a iubirilor adolescentine si a relatiilor extraconjugale incepute nu ca urmare a unei pasiuni zdrobitoare, ci impulsionate de imprejurari favorabile.tot psihologii sustin insa, ca in aceste cazuri unul din parteneri pune capat relatiei(brusc si cu justificari palide)iar celalalt sufera inca 6-8 luni considerandu-se ''victima''.
5 luni-un an.este vorba despre relatiile in care amandoi sunt foarte indragostiti, dar au complicatii:ori sunt casatoriti (cu altcineva), ori sunt prea tineri si au necazuri cu parintii, ori au meserii care le stimuleaza apetitul pentru cariera in detrimentul dragostei.in cele mai multe cazuri se despart de comun acord, chiar daca unul sufera maai mult decat celalalt.
1-2 ani.sentinta pe care o dau psihologii este ferma:o iubire nu poate dura mai mult de doi ani. ceea ce urmeaza este obisnuinta, atasament, forme stabile de afectiune, dependenta, comoditate, rigoare morala(in cazul casniciilor)si multe alte ipostaze de inertie.impotriva acestei ''sentinte''au protestat multi oameni din lume, insa la o analiza sincera si atenta, se constata ca psihologii au dreptate. celebrele ''iubiri de o viata'' denota conform acelorasi pareri, complicatii patologice, obsesie, delir in lumea virtuala, psihoza, instabilitate emotionala.astfel spus, numai cei cu psihicul afectat pot avea o viata intreaga la fel.asta nu inseamna ca un cuplu care rezista mult in timp, este debil, insa in aceste cazuri afectiune a imbracat forme mai complexe care nu se pot defini prin iubire.
acest studiu a fost publicat cu mult timp in urma, insa subscriu lui cu toata sinceritatea.

40 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Care psihologi, nene? Nu cumva confunzi cu titlul unei carti? Da-mi si mie te rog sursa/ele! E o aberatie! poate duura 4 ever, sau 6, 9, 12 luni, sau 3 zile!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Addenda: O carte este, de regula, o viziune strict personala!, dar a lua, in acest domeniu, cele afirmate de un autor, ca Fiind exact asa, ar fi o trsta si foarte mare Aberatie Disfunctionala! Trebuie sa traim cum simtim fiecare, Adevarat, Frumos, Bine, exemplar si constructiv! O carte/parere limitativa nu trebuie sa constituie "un model" negativ si restrictiv!

| fabiola a răspuns:

Eu am invatat altceva la psihologie, ca iubirile mari se consuma repede iar celelalte, daca sunt constante in timp pot dura si dupa moartea unuia din parteneri!

mlm
| mlm a răspuns:

Depinde, o iubire adevarata poate dura o viata intreaga, asta tine numai de parteneri, daca vor o iubire adevarata de-o viata sau vor o iubire de-o saptamana(dar cea de-o saptamana nu se mai numeste iubire ci aventura).

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu este adevarat
o iubire adevarata tine toata viatawinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu este adevarat.happy Iubirea poate dura mult mai mult.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca ii voi contrazice...la mine si sotul meu dureaza de 35 de ani si sper sa mai dureze...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

"Dragostea dureaza 3 ani" - Frederic Beigbeder

| lia a răspuns:

Iubirea nu este un sentiment care poate fi studiat, fiecare persoana o manifesta in diferite feluri. Exista persoane care neaga ca iubesc o viata intreaga si sunt persoane care traiesc cu intensitate fiecare clipa. Acest lucru depinde de caracterul persoanei si de maturitatea ei.

| lia a răspuns:

Ce ti-a propus cecilia, iti recomand si eu, am citit cartea, este o perspectiva draguta asupra dragostei, cu un limbaj modernwinking

| FearNoEvil a răspuns:

Tu crezi tot ce citesti sau auzi? Fii serioasa si iubeste fara sa-ti faci griji ca dupa 3 luni se termina.

| rita a răspuns:

Nu cred in asa ceva. aceleasi 2 persoane se pot reindragosti in fiecare zi 1 de altul... pana la batranete, cand ramane respectul si afectiunea

| iiirrriiisss a răspuns:

"Un ţânţar durează o zi, un trandafir trei zile. O pisică durează treisprezece ani, dragostea trei. La început, este un an de pasiune, pe urmă, un an de tandreţe şi, în cele din urmă, un an de plictis." - (Frederic Beigbeder - Dragostea dureaza 3 ani). Sunteti de acord? Intr-adevar citatul este deosebit, imi place, dar nu stiu cat de realist e. unii oameni chiar cred ca tehnologia a ajuns atat de departe incat sa poata masura pana si durata sentimentelor. prostie, intr-adevar primii anii sunt mult mai incitanti, in primii ani incepi sa-ti cunosti partenerul/partenera, incepi sa-l/-o accepti. dupa intr-adevar intervine rutina si mai strica din relatie. dar asta nu inseamna ca nu mai exista dragoste. Asadar, nu putem defini durata iubirii, ea poate tine cateva ore sau cativa ani.

| Cryss a răspuns:

La mine inca mai dureaza si am deja 8 luni cu prietenulbatting eyelashes.
Depinde de fiecare cuplu in parte happy.

| Wtf9000 a răspuns:

Lasa ce spun psihologii. Depinde, poate sa tina si 3 saptamani, sau o viata intreaga.

| maya_4030 a răspuns:

Inseamna ca psihologii au nevoie de psihologiwinking

| tukhey23 a răspuns:

Eu ii cred, cu atea ''fete'' in jur... e si greu laughing

| yoanna73 a răspuns:

Depinde de persoana si cat de bine te intelegi.eu sunt cu sotu de4 ani si ne iubim ca la inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| NimeniCuActe a răspuns:

Psihologii trebuie sa propuna si ei subiecte controversate, altfel n-ar fi considerati de catre unii ca fiind "de succes". Pot sa zica 3 luni ei, eu o traiesc la cote maxime de 8 lunihappy

| ingrijitoare a răspuns:

Apropo, cate milioane au trecut de la primii doi oameni Adam si Eva si Dumnezeu i-a iubit si ii iubeste pe oamenii? nu conteaza categoriile.

| Raluca_7548 a răspuns:

Psihologii? Nu e adevarat. o iubire poate rezista ani intregi. dar daca sunt situatii in care partenerii nu se mai inteleg.intervine monotonia.si se duce totul.

| laura_3808 a răspuns:

E bine daca rezista si 3 luni rolling on the floorrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.are balta pesteeee.de aia.ca daca erau niste vremuri din alea vitrege, nu sarea nimeni din s... a in s... a ca albinuta din floare in floare.si nici libertinajul asta nu era, de frica bolilor, si pericolelor.atunci ar fi durat iubirea vesnic conform celor juraminte pe care unii dintre noi le uita imediat ce au iesit pe gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiau sa zica ca, dupa acele 3 luni iubirea nu mai este la fel de intensa cum era la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de parteneri, de cum se inteleg si de cit sint de compatibili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine dureaza cateva ore....pana ma trezesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate numai psihologul care te-a consultat.Psihologii nu-si dau cu parerea decit pentru a te scoate dintr-o anumita stare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne cit putem sa debitam