| NobodyLikeMe a întrebat:

S-a despărțit de mine după 3ani de relație. Am fost mutati 10luni doar. În luna iunie din cauza certurilor cu el am început sa fac atacuri de panica respectiv tulburări anxios - depresive pentru care ma tratez. În ultimul timp eram tot mai depresiva și aveam nevoie de prezenta lui. I-am spus ca dacă nu face nimic ca starea mea sa se îmbunătățeasca (sa ieșim la plimbare, sa-mi ofere atenție) ca o sa ne despărțim. Mi-a zis ca el nu poate avea grija de mine și ca simte ca îl sufoc. Printre alte discuții, întrebând de ce nu poate sa aibă grija de mine, mi-a spus ca el joaca la aparate și a jucat pe ascuns. Simt ca m-am dedicat lui 100%, am fost o iubita cum mi-as fi dorit și eu dacă eram băiat. Ii spălăm, gateam, făceam curat, plăteam facturi, îl ajutam în orice problema, la pat deseori el ieșea satisfăcut iar eu nu. Am făcut orice a fost omenesc sa îl țin lângă mine și pentru acest fapt așteptam să fie lângă mine în perioada asta în care m-am îmbolnăvit de stres. Eu am 22 și el 26. Stresul a fost datorat tocmai ca sunt genul care ii pun pe alții pe primul loc și pe mine ma las la urma. Marți i-am spus ca plec acasă și el fără nicio ezitare mi-a zis ca e mai bine asa, decât sa suferim amândoi, ca și el vrea sa fie singur. Zis și făcut, am venit acasă dar cu tot cu medicamentele antidepresive pe care le iau ma gândesc la el și dacă măcar se va întoarce sa-si ceara iertare pentru faptul ca nu a fost în stare sa stea lângă mine într-un moment în care am nevoie. Era lipsit de vreun sentiment când mi-a dus bagajele acasă, a vorbit la telefon normal, nici măcar o picătură de regret nu are pentru o persoana care a făcut multe pentru el. Credeți că se va întoarce la mine având în vedere ca el nu prea se descurca financiar fără mine? Având în vedere ca e dependent de aparate. M-am gândit sa-mi găsesc pe altcineva dar pur și simplu mi-e greu sa o iau de la început și băieții nu mai vor relații serioase de familie în ziua de azi. El obișnuia sa spună ca ma va cere de soție când va sta mai bine cu banii și multor persoane îmi spunea ca sunt nevasta lui.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

1. Faptul ca joaca la aparate este deja un lucru grav. Fara psiholog si consiliere/terapie + dorinta lui de a se indrepta, va face viata grea oricarei fete va avea relatie cu ea. Deci trebuie atentie mare la acest aspect ca pe termen lung duce la mare ruinare...

2. I-ai facut tot ce ai crezut tu ca si-ar dori el si probabil ca s-a plictisit. O fi dopamina, cine stie, doar ca nu mai vede nimic nou sau ceva sa il provoace, probabil e monotonie pentru el. Ti s-ar putea parea ca e ceva ciudat, dar de obicei e ca la șah, te plictisesti repede cand ai un jucator care pierde repede desi vrea sa joace cu tine non stop.

3. Ca zici ca nu a avut niciun regret prezinta inca un semnal ca probabil nu isi mai doreste aceasta relatie. Dar, ca sa testezi acest lucru, lasa-l in pace 1-2-3 saptamani, fara sa ii mai zici absolut nimic.

Ia ca pe un test si ca pe un exercitiu acest lucru chiar daca ti-e foarte greu si tentant sa il cauti.

Astfel, daca in acest timp el nu te cauta, nu isi doreste in primul rand sa se lase de aparate si sa cautati o solutie pe viitor ca relatia voastra sa continue si sa progreseze, atunci iti pierzi timpul si viata de pomana.

Sunt o multime de baieti care poate s-ar bucura si ar aprecia cu adevarat sacrifiile pe care le faci, deci nu merita sa te tii de un lucru care iti va pierde doar timpul de pomana.

Ofera-i libertatea sa se gandeasca, sa analizeze, si vezi ce masuri ia.

Daca nu te va contacta si nu va face nimic in privinta lui, atunci bucura-te ca nu vei pierde si urmatorii ani iar dupa sa ajungi fix in situatia in care esti acum, dar cu inca 2 ani pierduti din viata happy

Sa munceasca, sa lase aparatele, e aberant ca el sa depinda de banii tai si sa nu caute masuri concrete de a se indrepta!

*Nu cred ca iti doresti sa vina la tine doar pentru bani...

Cand va gasi alta sursa de bani, te va parasi instant.

Ai 22 de ani, trateaza-te, mergi si la consiliere psihologica, nu doar la psihiatru care iti da pastile, incearca treptat sa scapi de ele si sa iti cauti activitati care te ajuta sa ai o stare psihica buna
( gen voluntariat, un job/ hobby la care simti ca faci diferenta, vei cunoaste acolo oameni noi si te va ajuta acest aspect).

Numai bine!

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Tu speri sa aiba nevoie de banii tai ca sa se intoarca la tine? E foarte trist ca ai ajuns intr-un asemenea punct! sad Draga mea, ai doar 22 de ani! Cum adica sa iti fie greu sa o iei de la inceput? Uita-l pe asta! Nu aduce nimic bun in viata ta! E un parior si nu doar ca nu te iubeste, dar te va aduce la sapa de lemn! De unde stii tu ca baietii nu mai vor relatii serioase de familie in ziua de azi!? Exista si bagabonti, dar crede-ma, sunt foarte multi baieti seriosi care isi doresc o fata cu care sa construiasca o relatie frumoasa! Problema este ca in ziua de azi fetele viseaza cai verzi pe pereti! Multe dintre ele viseaza doar la ultimul tip de BMW, iar cand intalnesc un baiat, prima lor grija este sa-l intrebe: "unde lucrezi si cat castigi?"
Gaseste-ti pe altcineva! Sunt multi dintre care poti alege!winking

| NobodyLikeMe explică (pentru wildthing):

Nu sper sa aibă nevoie de banii mei, sper sa ii vina mintea la cap și sa găsim soluții la probleme. Pt ca mi e greu după 3ani în care am trecut prin multe sa pot sa trec mai departe asa ușor

| wildthing a răspuns (pentru NobodyLikeMe):

Atunci amageste-te in continuare ca-i va veni "mintea la cap"...dar eu iti garantez ca nu-i va veni.winking

| Rux04 a răspuns:

Bună. Nu cred. Și dacă ăși va dori să se întoarcă la tine, te sfătuiesc să nu îl ierți. Și-a bătut joc de tine. Îți vei găsi pe altcineva pe viitor dacă vei dori, care să te iubească și să te respecte.

| CristianPetre2002 a răspuns:

Ei vezi tu baieti vor fete cuminti dar isi bat joc de ele mi as fi dorit si eu o fata cuminte cu care sa pot vorbi deschis dar toate au fost panarame si si au batut joc de sufletul meu