| anonim_4396 a întrebat:

Voi incepe cu inceputul, am 19 ani sunt la facultate si de cateva zile am mari probleme cu sora mea mai micã cu 2 ani, are un iubit si prima datã când mi-a spus asta am crezut cã e un iubit de vârsta ei apoi a spus cã are 19 ani. Deci aceeasi vârstã si am crezut cã glumeste dar când a zis cã e pe bune mi-a picat fata si tot cheful meu de glume a dispãrut, eu fiind o persoanã care ori face glume proaste dar fãrã intentii rele ori e seriasã in cazuri extreme.

Atunci am certat-o putin si i-am spus cã nu va exista nimic prea serios între ei având în vedere cã omul are nevoi dacã pricepeti ce vreau sã zic si având în vedere cã sorã-mea e minorã deja îmi imaginam ce fel de om e.

Ea a zis sã nu îmi fac griji cã totul va fi bine nici nu stiam ce sã mai zic ca sorã maI mare am 3 frati mai mici.

Suntem 3 fete si un bãiat.

Acum' eu nu prea dau' pe acasã, când eram micã eram nedreptãtitã si bãtutã mama nu era o persoanã prea bunã dar tot o iubeam, la 18 ani am plecat la cãmin dar vorbeam la telefon când aveam timp cu sorã-mea.

Nu prea ne-am înteles in copilãrie dar nici in adolescentã.

Eu ca si acum eram o fire care era mai rece cu persoana de lângã ea dar eram iubitoare, nu imi placeau imbrãtisãrile. Si cred cã mai mult voiam sã par durã ca o stâncã.

Dupã câteva zile in Parcul Tabacariei am vazut-o cu un baiat inalt sã zic cã pãrea de 1.80.

Ea e scundã 1.55 eu sunt inalta 1.68 si frumoasã.

Pot zice cã erau de mânã pe stradã si am intervenit eu zicând "Elena nu te-am mai vãzut de cateva luni surioara mea".

Si atunci automat mi l-a prezentat pe baiatul de langa ea, a plecat el dorind sã o ia cu el si pe ea dar am zis ca vreau sã vorbesc cu ea acum. Nu stiu nici nu imi pasã dacã s-a prins cã eram cam supãratã si probabil curioasã sã aflu cine era "Prezentabilul domn" cu care umbla ea.

Am inceput sã pun intrebãri dar când s-a enervat ea a renuntat la minciuna cã e coleg la liceu si a zis cã e iubitul ei, de acolo a pornit o ceartã pe tema cã e prea mare.

A inceput sã mã jigneascã, dar la nervi i-am tras o palmã zicând "cum îndrãznesti sã mã jignesti? Sunt mai mare stiu ce e mai bine".

Cu timpul de la o palmã s-a ajuns la o adevãratã bãtaie si eu cred cã mai bine sã se despartã de el.

Am venit pânã si acasã, am vorbit cu mama dar nu m-a crezut apoi am vrut sã vb cu bunica cãci a fost lumina mea pe tot parcursul vietii dar nu era acasã si când am gãsit in sfârsit modul de a vorbi cu ea a venit sorã-mea pisând ochii cã ea invata si eu o invidiez. Acum sorã-mea are probleme de sãnãtate care sunt in procesul de vindecare si nu are voie sã plângã si afurisita când porneste plânsul o crede toti deci nu mai am optiuni.

Intr-o zi a zis ca se muta la iubitul ei si chiar a facut-o, acasa mama nu o gaseste si nici bunica, la telefon nu raspunde, eu am probleme cu nervii si colegele care imi sunt prietene la catarama incearca sã nu facã gãlãgie si sã nu mã enerveze cãci la orice sunet reactionez urât si arunc cu tot ce apuc, chiulesc de la cursuri doar pentru a sta cu telefonul zi de zi la incarcat si apeland-o pe ea si trimitandu-i mesaje. Am ajuns sã o implor sã vinã mãcar la cãmin sã discutãm, eu ii dau voie cand trebuie sã o ajut la teme, dar nu vine, apoi am ajuns din nervi sã o injur, am o problemã de sãnãtate cãci când sunt nervoasã mã scarpin din cauza mâncãrimilor si greu mã mai calmez.

Nama nu stiu dacã o pot numi asa spune cã e vina mea dar oare când am venit si am prevenit-o cã plodul ei de incredere are iubit de 19 ani de ce m-a facut mincinoasã si curvã?

Bunica nu mã jigneste, si-a cerut chiar scuze cã nu m-a crezut dar nu ma ajuta acum la nimic.

Nu stiu unde locuieste iubitul ei.

Intrebarea mea de azi e.

Dacã mã duc la politie cu numãrul surorii mele, data de nastere o copie de buletin cãci am una de a ei poate sã o localizeze?

Nu imi pasã cã el poate va pati ceva grav imi pasa doar de razgaiata aia de 17 ani.

Sunt distrusa, cine are frati mai mari sunt sigurã cã mã poate întelege.

Fãrã rãspunsuri de genul "poate se iubesc" cã nu le voi considera prea utile eu vreau sã stiu dacã pot sã localizeze numãrul de telefon

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti geloasa ca tu nu ai gagiu ca ala care l.a gasit. Laso sa vada cum e viata sa treaca prin greutati si bucurii

Bula
| Bula a răspuns:

Mi se pare ca tu, pana la varsta de acum (19 ani) inca n-ai avut nici un prieten.
Nu fi geloasa!

Degeaba vei merge sa te plangi la politie, NIMENI nu se va lega de caz, fiindca:
- peste 16 ani, o fata n-are nevoie nici de acordul parintilor sa aiba un prieten
- tu nu esti parintele /tutorele surorii tale
- vei primi un raspuns la plangerea ta: "respinsa ca nefondata"

Nu uita: sora ta are mai putin de 1 an si devine majora!
Daca "plangerea" ta va fi respinsa dupa implinirea varstei majoratului, atunci se poate intoarce roata, iar tu poti fi obligata prin instanta la pastrare de distanta, despagubiri morale! In caz mai grav, problema se poate intoarce chiar penal impotriva ta!

| FantasyBoy a răspuns (pentru Bula):

[quote]In caz mai grav, problema se poate intoarce chiar penal impotriva ta![/quote]
Exact, cu o mica amenda te alegi daca sesizezi Politia ca ti-a disparut sora, iar ea va spune ca ai probleme medicale, si n-a disparut nicaieri. Politia nu are nevoie "s-o localizeze", daca locuieste cu prietenul ei, in 10 zile de la mutarea efectiva, el poate s-o ia in spatiu.

| sierra1 a răspuns:

"cum îndrãznesti sã mã jignesti? Sunt ma-i mare stiu ce e ma-i bine"

aici ai greșit de două ori. de fapt de 3.

La șapteșpe ani are iubit de 19 și tu o cârpești cu un dos de palmă?

| sierra1 a răspuns:

"| AnastasiaK : Dar uite că acum în loc să te f el, te f grija de viața altora."

LIKE!

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru sierra1):

Viaţa acelor "altora" e viaţa surori mele, un adult de vreo 40 și ceva de ani e pe aici? De obicei acești oameni știu să dea răspunsuri mult ma-i bune decât adoleșcenţii

| sierra1 a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

" Korra12makorra: Și oricum văd că site-ul acesta nu e bun de nimic "

păi ce mai stai, du-te invârtidu-te!

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Dle sierra1, te credeam mai serios! Sper că ai postat din penurie de lipsă de greșeală asta.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

"postat din penurie de lipsă de greșeală " - adică ce, că-mi scapă

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Scuze, am greșit, îmi retrag declarația.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei pot să localizeze numărul de telefon. Dar plăngerea la poliție trebuie să vină din partea părinților iar nu din partea ta, ca să fie luată în serios. Din ce motiv. Dacă nu vine din partea părinților, se va interpreta că există în toată afacerea acordul tacit al părinților, treabă compliată în care poliția s-ar putea să se eschiveze, să nu se bage, iar ca să se scuze față de tine, vor spune că nu o găsesc. Dar ceea ce poți face este să depui o plângere la asistența socială la primărie la serviciul de protecție a copilului, să pornească de acolo o anchetă socială, iar nu la poliție. Dar înainte de a face asta să te gândești la consecințele acțiunii tale. Așa cum ai spus, ai probleme psihice.
Oare nu judeci greșit situația? Sora mai are un an și e liberă legal să decidă. Dar dacă ea află că tu ești aceea care ai declanșat nefecicirea ei acum, deveniți dușmance pe viață. Și îți spun din experiență, că este mai bine să păstrezi prietenia cu sora, cu frații, căci ei te pot ajuta la un necaz, mai mult decât niște străini.

| AnastasiaK a răspuns (pentru sadrian46):

Oricum nu are ce declanșa. O fi sora ei minoră, dar este trecută de 15 ani și din câte înțeleg din poveste, este în relația respectivă complet de bună voie și nesilită de nimeni, caz în care relația lor, fiecă ea și (sau doar) sexuală, nu intră deloc în ilegalitate. Iar părerea părinților despre toată situația asta este irelevantă (din punct de vedere legal). Nu are ce rău să le cauzeze celor doi indiferent ce ar face autoarea semi-analfabetă a întrebării.

| Freya1 a răspuns:

Inteleg grija fata de un membru al familiei mai mic, dar cred ca exagerezi si ca scuza-ma, dar mai degrabă esti geloasă din cum vorbesti si reactionezi.
În primul rând nu e o diferenta asa mare, e una normală.In fond e cu 2 ani mai mare nu cu 10/20.Si pe urma la 18 ani nu e nimic ieșit din comun sa iti începi viata sexuală daca stii ca ai o relație serioasă, ca nici la 30 nu iti garantează nimeni ca vei ramane cu omul ala pe veci.
E adolescenta si trebuie sa cunoasca persoane de sex opus, nu sa se culce cu care ii pica in fata, dar totusi sa vada cum gandesc baieti, cum sunt ei ca sa nu ajunga la 20 si /30 sa fie pampalaua de care își bat toti joc.
I-ai gasit pe o bancă nu in pat, asa ca nu trebuie să reactionezi asa, dar ti-am spus probabil, frustrarea ca ea a reușit la 17 ce tu nu ai reusit la 19 e un pic sacaitoare.Si iti spun chestia asta fara sa vreau sa te jignesc, ca daca spuneai ca sora ta e in situați asta si nu sti cum sa o sfătuiești mai bine discutam altfel si chiar te apreciem dar nu asa...

| Catrice a răspuns:

"Ea e scundã 1.55 eu sunt inalta 1.68 si frumoasã" și asta explica tot.

| johnnny123 a răspuns:

Eu din toata "epopeea" pe care ai scris-o am inteles trei lucruri:

1) Nu stiu la ce facultate esti studenta, dar nivelul tau de exprimare este undeva pe la nivelul unui elev slab de clasa a IV-a

2) Sora ta are un prieten cu 2 ani mai mare decat ea (ceea ce nu mi se pare deloc ceva grav ) iar tu vrei sa-i sabotezi relatia pentru ca te crezi "mai frumoasa"

3) Tu ai ceva probleme care nu au nici o legatura cu sora ta si incerci sa i le pui ei in carca

Dar exista binenteles si posibilitatea ca in realitate sa fii un copilas de 12 ani care inventeaza povesti de dragul atentiei, mai ales ca acum doua saptamani voiai sa scrii o carte despre "o fată pe nume Casandra, care poate călători in timp".

| Lukasssz a răspuns:

Nici nu stiu daca e troll sau e adevarat.

| NunuNini a răspuns:

Sora ta are 17 ani, iar iubitul 19. Normal, ca doar nu ar trebui sa aiba doar 9. Dar tu o spui asa de tragic, de parca ar avea 91.
Problema este ca trebuie sa o inveti sa nu ramana gravida. Pentru ca prostii, tot va face. Deduc asta din ce spui tu. Poate nu e adevarat.

| Anuket a răspuns:

Dacă voiai să știi dacă se poate localiza numărul nu trebuia să povestești atât. N-ai dreptate dacă singurele motive invocate de tine sunt diferența de vârstă de 2 ani și de înălțime.

| isemilia a răspuns:

Reactia ta nu a fost una normala, insa sa presupunem ca a fost din cauza problemelor tale cu nervii. Las-o pe sora ta sa iasa cu el. Avertizeaz-o si spune-i ce gandesc majoritatea de varsta lui, insa las-o sa faca propriile decizii. Nu are rost sa strici relatia pe care o ai cu ea doar pentru baiatul acela. Poate el nu vrea doar sa se foloseasca de ea. La urma urmei, el e doar cu 2 ani mai mare, iar sora ta e aproape majora, nu vad ce e gresit in asta.

| AndreeaWTS a răspuns:

Și eu sper la fel ca ceilalți că nu ești decât un troll.
Altfel ai mari probleme.
Sora ta are 17 ani. E destul de mare.
Sau crezi că ești tu îndreptățită să hotărăști viața ei încă câteva luni până împlinește ea 18 ani?
Poate vrei să-i spui ce să facă și după 18 ani?
Atunci chiar ești plecată cu pluta și trebuie urgent să te duci la un psihiatru.

| FantasyBoy a răspuns:

Sper ca postul tau e o gluma, adica sora ta are 17 ani si iubitul ei 19 ani, si tu consideri ca sunt de "alta varsta"?! Sunt absolut de aceeasi varsta, bine ca nu te deranjeaza ca el e cu o luna sau chiar o zi, o ora, un minut mai mare! daca el avea 61 de ani, ce mai ziceai, ca a fost rapita de Mumia?!
Sora ta are 16 ani impliniti, capacitate de exercitiu restransa, poti sa te duci unde doresti, Politia nu are nevoie "s-o localizeze", iar iubitul ei nu va pati absolut nimic, fata avand peste 15 ani.Tot ce poate face Politia e sa-i dea sa semneze o declaratie ca nu doreste sa se intoarca la domiciliu parintilor sau tutorilor legali, pana la 18 ani.

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Nu, nu e o glumă dar totuși crezi că eu ca soră ma-i mare pot să stau liniștitã? Am o grămadă de colegi de aceași vârstă ca și mine și știu ce le bâzâie mintea nu prea cred că e iubire intre ei

Dacă era cu o lună nu mă deranja dar dacă este de 19 ani mă cam deranjează având in vedere că omul are diferite nevoi ma-i ales voi bărbaţi, dacă aștepta până anul vitor la majorat făcea ce vroia mușchii ei dar atâta timp cât e minoră ma-i bine iși vede de carte și dupa aceea băieţi

| FantasyBoy a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Sincer, nu te supara, "dupa scrisul tau nu-mi pare ca te-ai fi omorat cu "cartea", evident ca boyfriend-ul are nevoi, numai un anormal nu are, asta nu inseamna ca trebuie sa astepte sora ta ziua magica cand va implini 18 ani, si nici nu inseamna ca decizi tu daca exista "iubire" intre sora ta si iubitul ei, n-au reusit filosofii sa afle inca daca exista iubirea ori exista doar hormoni si enzime.
Lasa invidia, si vezi-ti de viata ta, sora ta pare mult mai matura decat tine daca a decis sa-si traiasca viata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Draga mea, poate că dacă învățai să scrii și tu măcar o propoziție întreagă corect, aveai și tu un iubit care să te f și pe tine. Dar uite că acum în loc să te f el, te f grija de viața altora.

În orice caz, eu ca și ceilalți sper că ești un troll și atât...refuz să cred că cineva aproape analfabet poate ajunge la facultate.

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Punete tu in poziţia mea eu am probleme destul de grave cu vederea și nu imi e ușor să scriu mii de rânduri, ochii mă ustură când scriu pe telefon și când stau prea aproape de tv, laptop sau monitor și tu te referi la faptul că sunt analfabetă?

și profesori imi atrag atenţia apropo am avut un iubit la fel de simplu cum am avut exact la fel de simplu m-am despărţit de el

Și oricum văd că site-ul acesta nu e bun de nimic doar ipocriţi care nu ajută ba ma-i mult critică

| Pnin a răspuns:

Ea e scundã 1.55 eu sunt inalta 1.68 si frumoasã rolling on the floor daca te lauzi singura e clar

| Mihaela00209 a răspuns:

La urma urmei, sora ta are deja 17 ani, nu esti cu mult mai mare decat ea, las-o sa se distreze, daca vrea sa intretina orice fel de relatii cu baiatul de 19 ani, e strict problema ei. Este dreptul ei sa-si traiasca viata dupa model pe care si-l doreste. Nu mai fii asa bagacioasa si las-o in pace ca nu se musai la 17 ani sa fii maicuta.

| Rane a răspuns:

Troll expirat

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru Rane):

Ce ar trebui sã insemne asta!? am pus o intrebare in speranta cã mã va ajuta cineva dacã nu vrei decât sã te amuzi pe seama mea na-i decât, nu gãsesc care ar fi motivul amuzamentului pe seama mea

| FantasyBoy a răspuns (pentru Rane):

Sau caz psihiatric...cel mai probabil!