| bebitza a întrebat:

Sa ma mut cu persoana iubita intr-un oras departat unde o sa stam doar noi doi?

eu am 18 ani iar el 20 iar peste cateva luni, dupa ce termin cu BAC-ul ne casatorim si vrem sa plecam doar noi doi, el are o casa lasata de un unchi, deci am sta singuri

mentionez ca ai mei nu sunt de acord cu relatia noastra si vrem sa ne casatorim pe ascuns si apoi sa plecam

sa fac pasul asta?

care sunt riscurile la care ma supun?

as dori un sfat de la persoane care au plecat departe de familie si de tot si cum s-au decurcat

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, eu una nu am plecat departe de familie de tot, dar totusi parerea mea este sa faci ceea ce simti, adica trebuie sa te gandesti bine inainte de a face acest pas, ca nu e mereu ceea ce pare.Nu stiu daca ar fi bine sa te mariti pe ascuns, adica desi esti majora, trebuie sa te gandesti putin si la parintii tai care te-au crescut si s-au ingrijit de tine, nu ti-ar placea ca la nunta ta sa fie si familia ta? Eu cred ca da! Acum e decizia ta, e viata ta, eu nu pot decat sa iti dau un mic sfat.Desi il iubesti, vrei sa fi cu el, te inteleg, dar totusi esti tanara ai mult timp inainte, nu e frumos sa te intalnesti cu partenerul, dar sa existe emotia reintalnirii, asa nu puteti fi impreuna fara sa te muti la el si sa te mariti, ca e un pas important casatoria nu e o joaca de copii, ai vazut cate divorturi sunt in ziua de azi, amandoi sunteti tineri si fara experienta de viata.Gandeste-te bine ce ai de gand sa faci, daca mai astepti 2-3 ani pana la casatorie ce ar avea? Ca viata e frumoasa dar e scurta, dupa ce te-ai maritat ti s-au dus iesirile cu prietenele, nu mai esti independenta, nu mai poti sa faci chiar ce vrei, in plus nu e totul asa roz cum pare, totusi e viata ta si daca tu simti ca asa e mai bine eu nu pot decat sa iti urez bafta!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca il iubesti te muti oriunde cu el, dar nu uita nici de parinti ca pe ei nu ai cum sa ii schimbi cu altii! Eu zic sa nu te casatoresti fara sa le mentionezi si lor acest aspect!

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca e prea devreme pentru asa ceva si daca faci asta o sa rupi legatura cu parintii. Iti garantez ca vei regreta. Mai lasa sa treaca macar 1-2 ani sa iti pui ordine in ganduri.

| anamariaiuliana a răspuns:

Daca crezi ca te iubeste si ca merita pasul asta fal dar fai pe parinti ca sa te inteleaga nu cred ca dacanu sunt de acord sa pierzi fanilia pentru un barbat

| cristinela a răspuns:

Familia e familie. Dragostea o sa treaca, mai ales ca esti destul de tanara.Crezi ca poti sa ai grija de familie, la varsta ta? Cum o sa va descurcati cu banii? Sti sa gatesti? Iubitul, e iubit, dar cand se da jos din pat o sa ii fie foame. E bine sa stati singuri, dar nu crezi ca e cam devreme pentu tine? Gandeste-te ca maritata o sa fi toata viata.Si daca mai astepti si le demonstrezi parintilor ca cel ales de tine e alfel decat cred ei? O sa se inbuneze si o sa fie de acord cu voi, dar probabil ca si ei cred ca e prea devreme. O sa iti prinda bine sa poti sa fugi la mama cand iti este greu, chiar daca sunteti departe de ei si mergi mai rar, dar trebuie sa poti sa le deschizi usa...Asa ca gandeste-te bine! E foarte greu sa fi singur, printre straini, mai ales la 18 ani.Nu cred ca e bine sa te grabesti.Eu am fost plecata in strainatate, 2 ani, cu sotul si copilul, dar tot imi era dor de casa, de parinti.Sunt momente in care o sa vrei ca mama ta sa iti fie alaturi, dar daca acum fugi de ea, nu o sa se poata...

| cristina_6456 a răspuns:

Eu sunt cu prietenul de 5 ani jumatate si acesta este al 2 lea an d ecand stau la el si numi pare rau nentelegem mult mai bine de cand locuim impreuna dar daca te muti cu el nu trebuie sa te si mariti pe ascuns nunteleg d ece vrei sa faci chestia asta pe ascuns daca parnti tai sunt de acord

| d_9428 a răspuns:

Si eu am 18 ani si sunt cu un baiat de 3 ani si de un an si jumatate stam impreuna, acasa la mine. Diferenta e ca parintii mei nu se opun relatiei mele, dar daca s-ar fi opus, cu siguranta mi-as fi continuat relatia.
Sfatul meu catre tine este sa ramai alaturi de acest baiat daca intr-adevar il iubesti, insa nici de parintii tai sa nu uiti.

| rylalex a răspuns:

Te grabesti ca fata a maritis! Ai abia 18 ani, NU FACE PASUL ASTA ACUMA! Tu inca esti obisnuita cu prietenele, iesirile, lucruri obisnuite pentru varsta ta. Va trebui sa te astepti la chestii de genul "Gata cu prietenele, esti nevasta mea acum GATA" din partea lui. Aici este viata reala nu un basm. Vei regreta amarnig peste cativa ani, va urma sa te insele cu altele (pentru ca o sa se plictiseasca si de tine la un moment dat) poate vei face si tu la fel, apoi un divort, scuze parintilor, un copil cu parintii divortati. GRABA STRICA TREABA. Nu e nevoie sa te desparti de el, poti sa mai stai cativa ani sa va cunoasteti mai bine.

| rozzy_8248 a răspuns:

Monyk16 ai foarte mare drepatate sa stii...si eu m-am mutat la 600 km de un de am stat sperand ca viata va fi foarte frumoasa ca noi sa stam impreuna.de 5 ani suntem impreuna de 2 ani casatoriti.
In primul an a fost bine, apoi a urmat ceva ce nu credeam ca am sa traiesc vreodata. m-am imbolavit destul de des, avand o imunitate foarte scazuta, nu am putut sa am un serviciu continuu pentru ca faceam destul de des caderi de calciu, pe moment dadea de inteles ca ma intelge si ca nu e vina mea ca am patit asta, ca zilele trecute sa imi spuna ca nu am fost in stare de nimic, ca nu am vionta ca nu stiu nimic, ca m-am schimbat ...etc.
Ideea sta in felul urmator calculeaza bine situatia si vezi daca merita, si gandeste-te bine ce fel de om este si daca merita.