| bebitza a întrebat:

Sa ma mut cu persoana iubita intr-un oras departat unde o sa stam doar noi doi?

eu am 18 ani iar el 20 iar peste cateva luni, dupa ce termin cu BAC-ul ne casatorim si vrem sa plecam doar noi doi, el are o casa lasata de un unchi, deci am sta singuri

mentionez ca ai mei nu sunt de acord cu relatia noastra si vrem sa ne casatorim pe ascuns si apoi sa plecam

sa fac pasul asta?

care sunt riscurile la care ma supun?

as dori un sfat de la persoane care au plecat departe de familie si de tot si cum s-au decurcat

va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Ruxyana a răspuns:

Ceauhappy
pai daca va iubiti merita incercat dar sunt si anumite riscuri...
riscul ca sa pierzi legatura cu parinti tai iar ei s anul te mai ierte pentru ce ai facut...acolo unde vreti sa plecati va veti intemeia o familie.va trebui sa aveti un bugel sigurat.sa va angajati. poate vine si un copil nu-i asa usor
eu una zic sai explicati tu si cu alesul inimii tale la mama si tatal tau ca va iubiti si ca vreti sa va casatoritii
bafta si mult succes:*
iti dau un sfat. daca tu crezi ca el este alesul si omul potrivit sa luptii pana la capat ca sa fii cu el:*:* sa nu lasi pe altii sa stea in calea fericirii tale

7 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Deci nu grabii lucrurile, riscul principal ar fi ca ai putea ramane fara sprijin si sustinere din toate punctele de vedere al familiei tale.Fii cu capul pe umeri, esti tanara.Toate la timpul lor, vin de la sine.Nu-ti risca viata pentru niste vise.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa faci pasul acesta daca nu ai o sursa sigura de venit.Degeaba ai unde sa stai daca nu ai bani sa mananci, sa iti achiti facturile, sa cumperi medicamente daca te imbolnavesti, stii foarte bine ca totul costa incepand de la apa, gunoi, lumina, telefon, haine, mancare. Daca mai vine un copil ce faceti, cu ce il cresteti? Un copil are nevoie de multe, cu ce ii asigurati si lui un trai normal? Cand ai serviciu poti beneficia de un concediu medical platit (cel putin 600 roni pe luna ). Pune in balanta tot ce ti-am spus si abia atunci poti lua o decizie corecta.

| Cryssy a răspuns:

Buna. In primul rand ar trebui sa vorbesti cu parintii tai despre relatia ta cu acel baiat si sa itii explice si ei din ce motive nu sunt de acord cu aceasta relatie. Nu te sfatuiesc sa te muti fara stirea parintilor si mai ales sa te casatoresti cu el... Si eu vreau sa ma mut peste cativa ani dar bineinteles cu stirea parintilor. Nu faceti ceva asa de capul vostru fara sa va ganditi la consecinte. straight face

| Nimeni a răspuns:

O poveste identica cu a mea...sunt in aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac.Ma tem ca o sa fac un pas gresit. dar mai bine iti las id-ul intr-un mesaj si vb mai bine pe mess. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va iubiti deci.
ai grija sa nu regreti mai tarziu.
eu zic sa mai astepti... mai ales pentru. ca parintii tai nu sunt de acord si o sai dezamagesti pentru ca odata si odata tot o sa afle.
chiar daca visul taw de a sta cu persoana iubita nue raw deloc.mai bine ast. e prea riscantsad
oricum te inteleg si sper sa nu te grabesti.succes!

| mirella_9425 a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca esti prea tanara ca sa faci pasul asta mai ales ca parintii tai nu sunt de acord. Daca te vei certa vreodata cu iubitul ce vei face? La cine vei apela? Crezi ca la varsta asta totul e roz dar... o sa apara si pete negre.La varsta asta ni se pare ca parintii ne vor raul dar mai tarziu iti vei da seama ca nu e chiar asa.Eu nu am plecat de acasa dar in multe privinte nu am luat in seama ce mi-a spus mama si mai tarziu am regretat.Ai grija de tine!

| madalinwtza a răspuns:

SALUT Linutza! Draga, asta este un pas enorm de mare! nu vreau sa te judec din acest motiv vreau sa-ti dau un exemplu>o prietena de-a mea a facut acest pas>dar nu este neaparat nevoie sa se intample acelasi lucru si cu tine! in clasa a 9-a o colega a cunoscut un baiat intr-o discoteca, ea s-a indragostit dar ca in orice relatie ea il iubea mai mult.In fine s-au hotarat sa se mute impreuna desi el avea 30 de ani iar ea doar 16 ani. S-au mutat, imediat au facut si un copil, iar dupa nasterea acestuia a inceput cearta. El a inceput sa o bata si sa o batjocoreasca de cate ori avea ocazia.Deci gamndeste-te de ce sa-ti amarasti viata cand esti asa de tanara. Iar ea s-a intors inapoi la parinti si ia implorat sa o primeasca inapoi, iar ei ca orice parinti au rolul de a o proteja. sfatul meu>chiar daca stiu ca nu-l vei lua in seama este sa-ti traiesti viata cat esti tanara, frumoasa ca mai tarziu tot o sa te saturi de toate! dar asta este numai decizia ta! Daca vrei sa intretii relatii sexuale cu el nu trebuie neaparat sa te casatoresti cu el! ASCULTATI-VA PARINTII, CA EI VA VOR DOAR BINELE! te pup si ai grija de tine!