| Luori a întrebat:

Sa presupunem ca sunteti nevoiti sa alegeti dintre : familie si persoana iubita.

Care este alegerea pe care ati face-o? Aduceti si argumente.

[ la sfarsit voi raspunde si eu ]

Răspuns Câştigător
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Daca as sti ca persoana iubita ar merita sa fac sacrificiu asta, as face-o.In primul rand trebuie sa-mi placa mie nu parintilor mei, si daca vad ca nu au incotro o sa accepte pana la urma ca nu au ce face, la urma urmelor esti copilul lor.Ar fi culmea sa renunti la persoana iubita din cauza parintilor si dupa aceea sa suferi tot restul vietii. Tu trebuie sa hotarasti nu parintii tai, pentru ca tu o sa fii alaturi de acea persoana si tu o cunosti cel mai bine nu parintii tai.Am zis ca as face lucrul asta daca persoana respectiva merita intr-adevar in caz contrar as alege familia.

21 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Familia, daca persoana iubita nu-mi ofera siguranta si protectie!

| Bacemi a răspuns:

Pentru o fata care ma iubeste si mi-a demonstrat asta in chip si fel m-as certa cu familia. Dar niciodata nu as face o ruptura de nereparat. Sunt sigur ca atat eu cat si familia am avea suficienta intelepciune incat sa ajungem la un numitor comun. As incerca sa le explic punctul meu de vedere. Iubirea e foarte importanta in viata mea si daca as gasi o fata speciala cu siguranta as face multe pentru a o pastra alaturi de mine.

| Alisa a răspuns:

Vai Lore, acum chiar ca m-ai nimerit bine cu intrebarea ta!
Eu sunt pusa in situatia asta in momentul de fata, am 18 ani si el 22. Sunt pusa de mama sa aleg dintre ea si el. Nu il vrea din cauza ca lucreaza in constructii si cica nu e de mine. Plus ca toata lumea spune ca nu ne potrivim. Avem 6 luni si ceva de cand suntem impreuna. Eu am numai scandaluri acasa, si tot nu am renuntat la el sau el la mine. Ma vad pe ascuns cu el. Acum mama ma ameninta si ma pune sa aleg. E atat de grea sa iei decizia, nici nu stii (sau poate esti pusa in situatia asta), eu o simt pe propria mea piele, si probabil daca as fi vazut la cineva acest lucru, i-as fi spus ca e nebun si ca familia nu are cum sa fie impotriva persoanei pe care tu o iubesti. Imi cer scuze, am scris un roman. happy
Pai in primul rand eu stiu ca el ma iubeste, mi-a demonstrat lucrul asta, si deocamdata astept s avad ce urmeaza, desi stiu ca mama ma va alunga, ma va da afara, voi merge la el. Poate, cu ajutorul lui Dumnezeu, va fi si ea de acord cu el cu timpul. Macar de ar fi avut niste motive intemeiate ca sa nu il placa, as fi inteles-o, dar si ea a zis ca e un baiat de nota 10, dar nu e de mine din cauza meseriei lui si a fizicului.
Deci, l-as alege pe el, macar sa regret ceva ce am facut, decat sa stau sa ma intreb toata viata ce ar fi fost. Nu am de gand sa renunt la iubire acum cand a aparut pe strada mea, voi lupta pentru ceea ce imi doresc din toata inima.
Numai bine!

| nobody_9468 a răspuns:

Daca as fi in situatia asta pe la 20 de ani si as avea incredere in persoana respectiva as alege'o fara ezitare, dar trebuie sa aiba o situatie fiinanciara destul de buna ca doar tata stie cati bani ii mananc pe lunalaughing.
De pe'acum imi zice tata sa nu ma uit la toti parlitiihee hee.

Bafta.

| Luori explică:

In trecut am ales persoana iubita [precizez ca l-am iubit cu adevarat ]. In cele din urma am fost nevoiti sa ne despartim. Mi-am ranit familia, si asta nu mi-o voi ierta; ma simt vinovata si in prezent. Pe viitor, voi alege familia stiind ca ea ma va sprijini indiferent de faptele pe care le fac si ma va iubi neconditionat. Imi va fi alaturi si la greu am pe cine conta. asta este important!

| JeSa a răspuns:

» ℓøяε,

Dacă merită, firesc să-l aleg pe "el".

"Familia e familie, iubitul e iubit."

| madalicious a răspuns:

Cu siguranta familia pe primul loc! Pentru ca iubitul il poti pierde oricand, si il poti inlocui pe cand familia este unica.

| Pho3nix a răspuns:

Grea alegere.
N-am fost pus intr-o astfel de situatie si sincer nu stiu ce as alege. happy
Oricum, foarte greu de ales.

| Ea12345 a răspuns:

As alege familia, pentru ca si persoana iubita face aprte din familia mea.happy

| GdX a răspuns:

Familia, deoarece iti este aproape la bine si la greu, familia nu iti vrea niciodata raul, familia are grija de tine chiar si cand nu stii. Pe cand o persoana sa zicem ca o iubesti acum dar niciodata nu stii cand "te face". Familie inseamna parinti, frati dar si tovarasii cu care ai crescut, cei cu care ai trecut prin bune si rele, cei ce stiu despre tine mai mult decat altii. Persoanele care iti sunt aproape inca de cand ai inceput sa vorbestiwinking

| marla a răspuns:

Logic ar fi iubitul, p. u ca parintii nostri la fel candva au facut alegerea asta. ei au ales familia lor, de aceea zic ca si eu as alege cred ca iubitul. desi rar asa situatii complicate in care sa alegi dintre familie si iubit =)

| SiMpLa a răspuns:

A greu greu.Pai daca eu consider ca familia mea greseste in cea ce il priveste pe iubitul meu atunci asi ramane cu el.Insa ce te faci cand te certi cu familia pentru el si dupa un timp renunta el la tine? te vei intoarce cu coada intre picioare iarasi la parintii...depinde numai de tine acest lucru

| babygyrl a răspuns:

Ar fi cam greu dar cred ca familia asa alege-o. Ea ar fi intotdeauna de partea mea si m-ar ajuta pe cand persoana iubita a putea sa o pierd oricand.

Răspuns utilizator avertizat
| Alina a răspuns:

Familia cu sigurata pentru ca e mereu alaturi de tine si iti vrea binele, chiar daca uneori nu avem impresia asta.

| emy a răspuns:

Sincer, nu stiu, caci nu am fost pusa intr-o astfel de situatie. Dar cred ca mi-ar fi foarte greu:pe de-o parte e familia care m-a crescut, m-a ingrijit, s-a sacrificat oentru mine, iar pe de alta parte, e persoana pe care pe care o iubesc.Cred ca as pune pe primul plan familia, caci datorita ei sunt unde sunt.Bine,asta o zic acum, caci nu sunt in situatie, dar nu stiu cum as reactiona daca as fi in situatie.Habar nu am.

| 100 a răspuns:

Pai daca familia/persoana iubita te iubesc cu adevarat si se gandesc la binele tau nu cred ca te vor pune intr-o asemenea situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul as alege persoana iubita.de ce? pentru ca nu o sa ramai o viata cu familia, la un moment dat o sa trebuiasca sa-ti intemeiezi propria familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cine si cat de grav a gresit. Daca persoana respectiva face parte din familia ta, nu inseamna ca greseala ei este mai nevinovata decat a unui strain care a facut aceeasi greseala. Greseala este greseala!

| Loredana_4240 a răspuns:

Ar fi greu dar daca sunt cu baiatul respectiv de mult timp si merita l-as alege pe el pentru ca pana la urma nu cu parinti iti intemeiezi propria familie nu cu ei faci copii si nu cu ei dormi in patwinking daca stam bine si ne gandim cu toti la un moment lasam familia si ne intemeiem propria familie, dar daca baiatu nu merita nai de ce sa risti big grin

| Alexandra9265 a răspuns:

Persoana iubita