| Kajun a întrebat:

Daca ar fi să alegeți dintre familie sau persoana iubită, ce alegere ați face?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant in stare sa mor pentru maicamea in rest nu m-as sacrifica pentru nimeni

| darrio2007 a răspuns:

Familia, persoana „iubita" poate pleca la altul cand nu te astepti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Familia mi-a fost mereu aproape, nu m-ar pune niciodata sa fac alegeri absurde, deci nu as renunta la ea.
Doar de la "iubita" ar putea aparea o asemenea problema, deci as elimina problema.

| Drimmero a răspuns:

In ce sens sa alegi? Nu mi-as da familia la o parte niciodata pentru nimic in lume,, familia e doar una si nimeni nu o poate inlocui, asta la modul general.

Daca e vorba ca familia sa nu fie de acord cu alegerea mea amoroasa...sunt la varsta la care vad singur ce aleg si pe cine + familia mea nu are treaba cu cine umblu, nu sunt pe modelul clasic sa prezint parintilor, n-au ei treaba, sunt constineti ca stiu sa aleg, am totusi o varsta matura.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Vad fel de fel de raspunsuri si vad ca omiteti toti un element esential, in opinia mea - nu e de vina ala care face alegerea in cazul de fata, ci ala care il pune sa o faca. Daca persoana iubita m-ar pune sa aleg intre el/ea si familie, as alege familia si i-as da si o flegma in ochi. Daca ar face familia asa ceva, i-as baga in mama lor si as alege personajul iubit.

| Frank51 a răspuns:

As alege să rămân cu ambele.

| Emma30555 a răspuns:

Depinde cine e mai corect dintre cele doua tabere din care trebuie sa alegi. Dacă iubitul sau iubita e ok dar părinții au niște prejudecăți absurde poți alege iubitul sau iubita dacă părinții au dreptate sa fie împotriva persoanei iubite adică au motive atunci alege părinții. Ca idee, majoritatea părinților vor binele copiilor și uneori pot avea dreptate dar totul tine de judecata ta și de care parte este adevărul. Dacă persoana iubita te pune sa alegi atunci nu e în regula, pare o influenta proasta din partea ei fiindcă părinții chiar dacă mai greșesc sunt și au fost mereu alături de noi. Depinde de situație dar eu cred ca în 99 % din cazuri se poate rezolva fără a fi nevoie sa alegi, pur și simplu eviți conflictele, rezolvi cumva situația.

| siriusblack98 a răspuns:

As alege familia daca as fi pus intr-o astfel de situatie.De fapt eu chiar am fost pus acum 2 ani in situatia asta de catre fosta iubita.Sunt foarte mandru de decizia luata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Parintii mei ma iubesc si cu bune cu rele mau crescut asa cum sunt eu deci imi aleg parintii. Nu dau doi bani pe persoana iubita si iti spun si de ce: Asa cum Iuda care era cel mai bun prieten al lui Iisus la tradat pentru 30 de arginti fix in ziua in care stateau la ceasi masa la care mancau ca fratii, la tradat.
Nu pot avea incredere in nimeni strain lumea, e cu+rva azi imi esti prieten bun dar maine tu ce faci ma vinzi pe la spate, hai ma lasi cu faze de astea. Eu imi cunosc parintii am baza in ei, incredere de la altul strain nu ma astept pentru ca omul se schimba la 360 de grade. De ce? pentru ca e cu+rva.

| Apokales a răspuns:

Sa ma gandesc... clar, familia, asta as alege.

| Panamax a răspuns:

Daca familia nu este de acord cu persoana iubita este strict problema lor.
Eu nu trebuie sa aleg nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familie, macar nu te trădează
Persoana iubita te poate părăsi, dar familia, mereu va rămâne în sufletul tau, ca doar nu te-a născut iubita, datorită părinților trăiești!

| Perfekt a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar esti usor influentabila si esti sub papucul parintilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Perfekt):

laughing ha ha
laughing mi-ai facut ziua mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si iubite sunt multe (femei), dar familie e doar una si e unica pentru fiecare dintre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe primul loc familia! Ea este cea care te-a format și ți-a fost mereu aproape. Un iubit/o iubită vine și pleacă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La familia care o am eu, am renuntat la ei demult. Chiar m-au facut sa regret ca m-am nascut si ii invinovatesc pentru soarta urata care o am, ca n-am ajuns nicaieri si nimic in viata.
Si este cam evident, ca daca partenerul vrea sa fie parte din viata ta, poate deveni noua familie, atunci automat te indepartezi de ei.
Dar persoana rasfatata care depinde de anumite rude, nu va vedea relatia ca pe ceva important in viata. Persoana iubita nu va putea lua acel loc de rasfatat, ba nu face mancarea ca a mamei, ca nu a fost langa el cand avea 5 anisori. Ca parintii i-au dat lui obiecte scumpe, cand "iubita' nici nu stie ce-s alea. Aia nu e "iubita" ci mila, iar parintilor nu le convine sa-si umileasca fiul.

| Adrian5575 a răspuns:

Depinde cu cine te intelegi mai bine. Daca nu te intelegi cu parintii, normal ca alegi persoana iubita.
In cazul in care te intelegi bine cu toata lumea, trebuie sa te gandesti ca pana la urma trebuie sa iti faci familia ta si trebuie sa ramai cu persoana iubita pentru ca, cu ea iti vei manca amarul tot restul vietii. Cu siguranta nu te vei intelege tot timpul cu ea/el, dar daca va iubiti cu adevarat, veti trece peste orice obstacol.

| brokxy a răspuns:

Depinde ce fel de familie are fiecare, ai mei ma insulta si ma fac proasta, grasa, fara viitor, boschetara etc
Mai bine aleg o persoana iubita decat familia care ma uraste sincer.dar fiecare are familie diferita

| MaryMaria333 a răspuns:

Persoana iubita. Cu ea as urma sa imi fac o familie, nu pot ramane tot cu parintii. Evident ca la un moment dat fiecare isi ia zborul de la ei!

| Nume6 a răspuns:

Nu am relaţie, dar să zicem că dacă aș avea și cineva m-ar pune să aleg între ea și familie clar aș alege familia. Familia e pentru totdeauna, asta cu persoana iubită e doar cu numele, e cu dus și întors, nu știi niciodată când o să te trădeze, o să găsească pe altcineva. Un partener se poate înlocui dar familia ta e unică, tu ești parte din ei, iar ei sunt parte din tine, de la fraţi până la părinţi. Familia m-a crescut, a avut grijă de mine, poate ne-am certat, dar tot împreună am rămas că vorba aia sângele apă nu se face.

| Hannah06 a răspuns:

Familia nu m-ar pune sa aleg, ar accepta decizia mea, iar daca persoana iubita ma pune sa aleg inseamna ca nu e persoana potrivita.

| Perfekt a răspuns:

Nu trebuie sa alegi nimic. Atat familia cat si persoana iubita isi are locul ei bine stabilit in viata fiecaruia. Daca ajungi sa alegi ori una ori alta inseamna ca esti o persoana slaba. Eu unul cand am fost pus sa aleg le-am ales pe amandoua iar daca o sa fiu pus sa renunt, renunt la amandoua.

| Paendeo12 a răspuns:

Teoretic, asta nu ar trebui sa fie o alegere. Fata de persoana iubita (viitor sot/sotie) exista un tip de iubire, fata de familie( rude), alt tip de iubire. Deci, fiind vorba de tipuri de iubiri diferite, nu ar trebui sa existe o alegere.

| Anonim1124 a răspuns:

Persoana iubita

| Umbra666 a răspuns:

Familia

| Cristurean_Lorena_1998 a răspuns:

Depinde cat de importanta ESTE pentru tine familia dar cat de sincera este persoana iubita daca merita sa renunti la familie pentru ea are un trecut bun daca nu a avut va avea unul? te iubeste cu adevarat?
ca sa stii cu adevarat trebuie sa iti raspunzi la intrebarile astea
De ce trebuie sa alegi intre peroana iubita si familia ta?
NU te intelegi bine cu familia ta?
Ei stiu ca sunteti impreuna?
EI vor sa fiti impreuna?
SI tu ce crezi ca e mai bine pentru tine?
un mic sfat... nu alege cu nima alege cu capul
funda?