| anonim_4396 a întrebat:

Să zicem că o femeie e tăcută, introvertită, și mai ales, detesta să fie abordată de bărbați, mai ales în maniera clișeică și penibilă cum fac unii. Asta i se aplica și la job și în viața de zi cu zi. Îi place să fie lăsată în pace și nu se deschide decât în rare cazuri. Acționează ostil și cu răceală când e abordată de diverși tipi, cu care simte că nu are nimic în comun sau care nu se încadrează în standardele ei.
Într-o zi, întâlnește un tip atrăgător fizic, realizat și inteligent. El nu e căsătorit sau in vreo relație.
Femeia nu e atrasă chiar din prima de el, ci mai apoi.
După ce-și da seama de atracția pentru el, adopta o atitudine exact opusă la cea pe care o afișa cu alți care au curtat-o. Cu el e (parțial) deschisă, comunica, îi zâmbește.
Acesta îi oferă feedback iar între cei doi se leagă o prietenie.
Daca cu aceia de care nu-i plăcea, se comporta ostil, fața de bărbatul acesta și în compania lui, e copilăroasă, vesela, fericita.

Ce putem spune despre femeia din scenariu?
O putem numi perfecționistă?
E normal sa treacă de la o extremă (ostilă) la alta (copilăroasă)?

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Alo? psihiatria?

| Violleta2022 a răspuns:

Alta intrebarea ipotetico-patetica a Rozaliei aka QueenOfSwords? laughing

| GeorgeCazan a răspuns:

Isterica. Asta e tot ce pot sa spun. Pot înțelege ca nu accepta bărbați, filtruri, etc., dar nu pot înțelege atitudinea ei ostilă la job. Am avut o astfel de colegă la job și din cauza ei au plecat mulți colegi. Ura cu pasiune bărbații și nici cu femeile nu se înțelegea.
Îl compătimesc pe bărbatul din scenariul tău. Nici nu știe ce-l așteaptă dacă se baga în relație cu respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeCazan a răspuns (pentru DracuIa):

Eu nu i-as face nimic. Ignor total. Cu colega de care am amintit mai sus, toți discutam cu ea doar pe mailul de serviciu. Niciodată față în față. În 4 ani cred ca am vorbit cu ea 5 minute și alea doar "bună ziua". Durerea mare a fost ca era la HR.

Răspuns utilizator avertizat
| Kiki20098 a răspuns (pentru DracuIa):

Hai linisteste -te. De exemplu eu tot așa sunt, cu unii băieți îs foarte rezervată, rece, neinteresată, dar dacă îl văd pe băiatul ăla de care sunt atrasa devin calda, copilăroasă. Asta e ceva normal pentru mine, de ce ar trebui sa fiu prietenoasa cu toți?

| Nyarlathotep a răspuns:

Nu este normal: femeia din acest scenariu ulterior se va purta la fel si cu individul asta, nu imediat, ci dupa o perioada, fie 1 an, 2 ani, 4 ani. In timp, ORICE OM isi arata coltii.

Acesta nu este perfectionism, ci dualism! Pe mine nu ma incalzeste ca se poarta frumos cu mine si rece cu restul. Pentru mine asta e semnal de alarma. De ce? Pentru ca, daca las sa treeaca suficient timp, se va purta si cu mine la fel.