| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele femei când sunt curtate de un bărbat pe care îl plac, mai ales unul cu influență, putere și fizic atrăgător, le place să se fălească cu acesta în fața tipilor care au curtat-o in trecut, dar pe care ea i-a respins, considerandu-i mediocrii?
Ca femeie, nu am făcut asta niciodată și vreau să înțeleg mecanismul.

Răspuns Câştigător
| Nyarlathotep a răspuns:

Pentru ca unele femei (nu putine) traiesc cu gandul ca unii barbati, daca nu se ridica la asteptarile ei, o respingere, nu este suficienta. Daca ar fi dupa ele, acel barbat nici macar dreptul de a respira nu ar trebui sa-l aiba. Stiu, suna sinistru, dar asta e mentalitatea pe care o au multe si nu recunosc. Esti si tu constienta de asta, de asta ai pus intrebarea.

O astfel de femeie vede ca pe o insulta faptul ca un barbat "mediocru" are suficient curaj sa o abordeza si sa o curteze si o vede ca pe cineva cu care crede ca are sanse. Narcisism pur. Si din cauza asta, o astfel de femeie acumuleaza frustrari si indignari, iar cand apare un barbat conform asteptarilor ei (de multe ori ireale si exagerate), in semn de razbunare le arunca in fata tuturor "mediocrilor" tentativele lor de a o curta: ei tarani, ea contesa. Probabil o astfel de femeie crede ca numai tentativa unui "mediocru" de a o curta, o face sa-i cada gradele!

Unele femei (nu putine) cred ca existanta barbatilor mediocrii ar trebui extirpata de pe fata pamantului, pentru simplul fapt ca nu indeplinesc toate bifele de pe lista de asteptari a acesteia. Exista astfel de femei. Nu este mare lucru de inteles, e o mentalitate narcisista, bolnava si periculoasa si trebuie tratata cat mai repede la primul psihiatru.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Răspuns excelent.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici un mecanism aici, doar prostia unei pitipoance, care vrea sa arate altor pitipoance ce a fost ea in stare sa pescuiasca.

| Drimmero a răspuns:

Inseamna ca acele femei daca le poti numi femei pentru ca se comporta ca niste fetite au maturitatea emotionala a unui copil de 12 ani.

| Hammurabi a răspuns:

Și eu, când mi-am cumpărat Tesla, i-am arătat-o Peugeot-ului pe care l-am avut înainte și i-am zis "Uite bă, asta mașină adevărată, nu ca tine."
rolling on the floor

| wildthing a răspuns (pentru Hammurabi):

Si ce-a zis?! laughing

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Hammurabi):

Zi sincer, dintotdeauna ai stiut ca ti se cuvine o Tesla si nu un Peugeot, ai cumulat frustrari din cauza ca ai fost nevoit atata timp sa conduci acel Peugeot si in final ai avut ocazia sa i-o zici in fata cu toata indignarea Peugeot-ului ce masina de KK a fost. Eventual arunca si cu niste agheazma peste Peugeot, poate se face disparuta.

| RAY a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Omul glumea

| Nyarlathotep a răspuns (pentru RAY):

Uhhhh... si eu. Credeam ca e de la sine inteles. Doamne, ce-i cu site-ul asta?

| RAY a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Nu era frustrat când conducea masina aia nu e genul ala de om

| Hammurabi a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Peugeot-ul n-a fost chiar de kk, da era foarte îngâmfat și plin de el, de parcă s-ar fi născut în Germania. Considera că el mă are pe mine, nu eu pe el. Că îmi cerea bani permanent.
Nu m-a frustrat. că nu sunt așa ușor de frustrat.
Dar nici cu agheazmă nu i-am dat. Lasă să se ducă la tabăra adversă. laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru wildthing):

S-a pleoștit rău de tot. laughing

| wildthing a răspuns (pentru Hammurabi):

Normal ca s-a pleostit...e infumurat ca toti francezii. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că aia e o femeie mega/ultra complexată și meschină sau mai bine spus (în concepția mea de ce ar trebui să însemne "femeie") aia nu e femeie.

Mă bucur enorm că nu ești din acea categorie de nefemeie. happy

Ca să-ți spun eu mecanismul exact habar nu am. Cred că alea chiar au probleme la mansardă și poate chiar o latură psicho. Asta dacă ele sunt oarecum și avute și frumoase și tot tacâmul și ai crede că ele nu au avut de ce să-și formeze un complex de inferioritate. Dar nu știu și ca și complex, ar trebui să fie unul huge. Sincer eu ca și potențială femeie care pot să fiu susceptibilă la dezvolta un complex, de ce m-aș răzbuna pe cei slabi (prin slabi explic tot tacâmul unui bărbat) ci m-aș răzbuna cu unul mai slab, pe unul bogat/frumos/avut, dar și eu aș avea destule ca să mă și ridic la nivelul lui și apoi să mă răzbun că poate m-a denigrat chiar sau m-a refuzat pe vremea când eram praf, dar așa, nu prea înțeleg nici eu mecanismul. Știu doar că întotdeauna oamenii care se simt slabi în interior, tocmai ca să-și "gâdile" egoul și chiar umfle, aleg "prăzile" slabe ca să se răzbune, știind sigur că acolo nu dau greș și ele își câștigă răzbunarea. Dar chiar și așa, simt că tot ar trebui să lupte ca să fie versiuni faine, ca să iasă cu unul bogat, deci pe deplin nu înțeleg mecanismul lor. Mai ales că în final tot ele i-au refuzat în trecut pe cei mai săraci. Chiar nu înțeleg. Nu știu, poate se plictisesc cu viața lor și li se pare mai palpitant și fascinant așa.