| Pablo2013 a întrebat:

Sal.Am o intrebare legata de timiditate.Eu cand sunt cu prietenii sau cu colegii nu am nici o problema, radem glumim e ok dar timiditatea mea e pentru fete straine.Acum prietenii mei se vor duce la fotbal (mie nu-mi place fotbalul) pentru ca a venit vremea faina si eu voi ramane mai mult singur pe acasa si urasc asta pentru ca mie imi place mult pe afara.Eu am fost exagerat de timid, in generala mi-am pierdut increderea de sine si cam pana in clasa a 10-a la liceu tot asa a fost pana am inceput sa fac sport si m-am dus intrebam informatii pe unii oameni de pe strada sau angajati a unui magazin.Mai mult am intrebat fete lucrurile astea pentru ca de ele aveam mai mare timiditate.Pana aici am rezolvat dar e problema ca nu stiu, nu am curaj parca sau nici nu stiu cum sa intreb ceva personal o fata.Imi puteti da idei cum sa cunosc o fata sau niste fete de treaba (nu in club sau in baruri) si cum sa incep conversatia cu ea sa nu fie o conversatie penibila si eventual cum sa-mi fac o amica sau iubita? Am 18 ani. Timiditatea nu a venit peste noapte si nu va trece peste noapte dar sunt hotarat sa ma schimb pentru ca stiu ca nu sunt prost si pot realiza multe in viata.Multumesc mult si spuneti ce credeti voi in legatura cu asta sau daca ati fost si voi asa!

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Sa stii ca persoanele timide au o inteligenta nemaintalnita. Trebuie sa cauti persoane de acelasi fel si sa vorbesti cu ele problemele astea. Sa faci lucruri pe care inainte nu era-i in stare sa le faci. Sa le faci des si o sa te obisnuiesti cu ele. Pentru o prima relatie tot o fata timida, in care tu va trebui sa faci primul pas. Uita-te in jurul tau, oamenii mor de foame, se omoara intre ei, se fura iar tu ai o problema minora pe langa a lor deci trebuie sa iti iei inima in dinti, nimeni nu e perfect, cazi te ridici, te faci de ras uiti. Viata e scurta, profita.

| Cristiann25 a răspuns:

Nu iti pot raspunde pentru ca eu chiar nu pot intelege copiii sau chiar oamenii asa ca tine timizi.Eu am foarte mult tupeu si cu fetele si cu oricine.Incearca sa te gandesti ca nu se intampla nimic daca te bagi in seama cu altcineva nou! Fetele nu le poti cunoaste asa cand iti doresti tu.De ex sa te duci in parc si sa zici:azi vreau sa cunosc 1 fata.Nu merge, lucrurile astea vin de la sine cand e momentul potrivit.Asteapta si o sa gasesti si o fata! Succes.

| RetardedRacoons a răspuns:

Pai ai inceput bine, forteaza-te sa vorbesti cu cat mai multi oameni necunoscuti, eventual gaseste-ti un job care sa necesite ca tu sa faci treaba asta. Cu femeile la fel, la inceput baga-te si tu in seama cu cele din anturajul comun, intreaba lucruri banale, la ce facultate sunt, daca lucreaza etc. Asa pornesti conversatia si afli ce aveti in comun.
tine minte ca femeile-s poate mai nesigure si frustrate ca barbatii, doar uita-te la multitudinea de intrebari de pe aici! Sunt umane, desi nu pare.

http://forum.retardedracoons.com