| ForeverWarrior a întrebat:

Sal.Intrebarea o sa fie cam lunga si lu multumesc celor care o sa o citeasca..Acum un an am vazut in liceu o baboaca.M-am uitat la ea cand o vedeam,tot mai mult de fiecare data. Dupaceea m-a sesizat si ea si ne-am uitat unii la altii luni intregi pentru ca eu sunt timid si n-am vorbit cu ea, chiar m-am indragostit de ea, si cred ca si ea de mine vazand acum semnele.Intra-o zi m-am dus unde avea ea ora si m-am pus langa ea si ea astepta sa zic ceva.Eu m-am uitat pe geam in fata nu mai puteam sa zic nimic, inima imi batea nebuneste, dupa vreun minut a plecat si m-am simtit foarte stanjenit si am plecat si eu.Am mai incercat sa vorbesc cu ea dar ma gandeam sa nu gresesc, desi uitandu-ma acum mai bine greseam si nu mai aveam grija asta.Ea mi-a mai dat semne, multe mi-a si zambit candva de 2 ori si eu iarasi de 2 ori altcandva.Pe zi ce trecea stiam ca sansele scad ca ia sa mai astepte,dar nu facusem nimic, asa ca a venit vacanta de vara si aici am cerut sfaturi si m-am dus in mall punand intrebari banale fetelor de varsta mea sau mai mari, vazand ca nu e mare lucru.Am si facebook-ul ei di i-am spus odata sall si ea mi-a spus sall, dar mie mi-a aparut dupa ce am iesit si ea iesise.I-am mai spus sall de 2 ori si nu mi-a mai raspuns, si era online si avea activitate(m-am gandit sa-i spun ce simt pe facebook sau sa-i spun sa ne intalnim undeva dar nu prea cred ca merge). Acum a inceput scoala si pe buna dreptate nici nu ma mai baga in seama.Parca nici nu stiu ce sa-i zic:"salut,eu sunt x"... dupaceea? Era multa chimie intre noi,pacat ca am fost prost,foarte prost, dar eu tot o sa vb cu ea, dar nu cred ca va fi ceva.Si inca ceva:acum vreo 2 zile era cu o prietena de-a ei si prietena ei era cu fata la mine si ea cu spatele si cand am trecut eu pe langa ea prietena ei a impins-o un pic inspre mine.

Nu-mi place sa-mi plang de mila sau ceva, dar nu am de la cine sa cer astfel de sfaturi, va rog fara mistouri si multumesc tuturor celor care o sa raspunda.

12 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Pai daca si acu mai ai facebookul ei, incepe o conversatie pe facebook, si dupa ce va imprieteniti acolo, du-te si vorbeste cu ea.Asa zic eu ca iti va fi mai usor.Si cand prinzi momentu sa vorbesti cu ea, nu mai ezita, du-te si vorbeste. Daca astepti prea mult vei incepe sa te gandesti ce se va intimpla daca...si asa iti vei pierde curajul. Zicea o fata pe youtube ca, atunci cand nu mai ai ce sa ii zici mai bine pleci ca sa eviti momentele ciudate, ii zici ca mai ai ceva treaba sau ceva de genu. Facand asa, ea isi va aduce aminte de tine intr-un mod pozitiv si va vrea sa vorbeasca cu tine.Aici e videoul: http://www.youtube.com/watch?v=Kl4ov-dp3Z0

| Rumi a răspuns:

Spune-i odata direct ce simti si gata. Nu te mai complica atat. Spune-i cum vrei tu, pe facebook, fata in fata etc. Cel mai sigur e sa ii spui pe facebook: o saluti, o intrebi ce face, daca nu raspunde, ii zici tot. Ii zici ca e treaba ei ce va face dupa ce va afla asta dar tu o iubesti. Si daca dupa un minut-doua nu iti raspunde, iesi. Si gata. Macar dupa asta o sa te linistesti si tu si o sa afli daca te iubeste sau nu. Mult noroc!

| ForeverWarrior explică (pentru Rumi):

Cati ani ai daca nu te superi? fi sincera daca ai fii in situatia ei si ti-ar spune el tot pe facebook ce ai face?

| Rumi a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Eu am zis asa pentru ca ai zis ca esti mai timid si am vrut sa te ajut. Eu doar ti-am dat o sugestie, tu faci cum vrei.

| ForeverWarrior explică (pentru Rumi):

E o idee buna sa ii spun pe facebook, dupa aia as putea vorbi mai usor cu ea fata in fata, dar mi se pare foarte jenant sa ii spun pe facebook, o sa par un las poate.ce parere ai oare sa ii spun? Multumesc pentru raspuns!

| Rumi a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Eventual daca ii zici pe facebook, tot acolo ii poti spune de ce i-ai zis-o asa si nu in fata, si daca e fata de treaba, o sa inteleaga. Mult noroc!

| BlueScreen a răspuns:

Ar trebuie sa iti invingi timiditatea si sa vb cu ea ...eu dupa ce ai spus aici sunt sanse reale de a incepe ceva intre voi. apropo cati ani tu si cam cat ea? te place

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Tot nebuni sunt pe TPU...

| puffy04 a răspuns:

Ce dragut, foarte bine ca ceri sfaturi.Cei cu bun simt o sa raspunda la fel de serios cum ai pus si tu intrebarea.In primul rand fii mai optimist. Dupa aceea trebuie sa incerci sa iti faci curaj.Mai intai asteapta un pic sa vazi cum mai e treaba, sa nu aiba pe altcineva. Daca e singura ai o sansa mare sa o cuceresti.Ai spus ca prietena ei a impins-o spre tine, e clar ca ea i-a povestit ceva de tine prietenei ei, poate i-a povestit ca te place.E f posibil ca ea sa te placa si poate a asteptat atunci ca u sa vorbesti cu ea si nefacand asta ai derutat-o, de aia si nu mai vrea nici sa-ti raspunda.Trebuie sa o iei de la capat, sa incerci sa te apropii de ea, sa profiti de orice lucru banal dar nu sa fii f insistent.Prietenii comuni(dar aia de treaba, nu aia nesimtiti si mistocari)te pot ajuta in asta.Incearca mai intai sa te apropii de ea si apoi sa vorbesti cu ea ca daca acum ii spui direct dupa atata timp, poate fii brusc pentru ea.Bafta!happy

| Vallerie a răspuns:

Uite care e faza:fata te place. WTF? Ce e cu tine fraiere...normal,du-te si vorbeste cu ea! Nu conteaza daca te va trimite...Sunt sigura ca nu o v face! Daca o iubesti cu adevarat, dovedestei! Daca esti sigur ca te-a placut anul trecut, inseamna ca inca mai poate avea sentimente fata de tine..Hey you, ce e cu viata ta? Nu fi fraier, du-te la ea si zii ce simti, da-i numarul tau de telefon si spune-i ca se poate baza pe tine mereu. Dupa citeva zile o poti invita in oras(in calitate de preiteni), dupa aia vei vedea cum vor fi lucrurile!

| DeaEea a răspuns:

Mey sa fim sinceri ai ratat niste ocazii perfecte. Tot ce poti face acum e sa faci o nebunie curata care sa o impresioneze, adica nah nu o cunosc pe acea fata, dar daca zici ca te-a observat cred ca ea asteapta un semn de la tine, un semn care sa o impresioneze. Mai bine lasa timiditatea si arata-i ce simti. Am o idee! Daca nu poti vorbi cu ea fata in fata, vorbeste cu ea in scris, adica scrie o scrisoare si in plic pune-i trei petale de trandafir rosu. De fapt ai zis ca nu ti-a mai dat atentie anul acesta, atunci nu te semna pe scrisoare si nici nu-i da motive sa stie ca tu esti autorul. Asa poate o faci sa se indragosteasca de tine.